reklama

Dominik Hašek: Trenér s rasistickými výrazy nemá u mládeže co dělat

Trenér dorostenců hokejového klubu Technika Brno Martin Stloukal bude dál působit u týmu. Vedení se za něho postavilo, přestože při proslovu ke svým svěřencům používal i vulgární výrazy. Podle brankářské legendy a olympijského vítěze z Nagana Dominika Haška to ale byla ukázka, jak k funkci trenéra jakéhokoli sportu nepřistupovat. „Za mě to bylo všechno od A do Z úplně špatně,“ řekl Hašek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

„Mám trošku strach, že kdybych foukl, že bys odletěl do Líšně,“ počastoval Martin Stloukal jednoho ze svých svěřenců v projevu, který obletěl český internet a sociální sítě. V kabině hokejového týmu Techniky Brno padaly mnohem jadrnější výrazy, směřující zřejmě k chabé výkonnosti a nesprávné životosprávě dorosteneckého extraligového týmu. „Takto s nimi samozřejmě běžně nehovořím, vždy to závisí na konkrétních podmínkách a dané situaci. Už jsem takový projev měl u jednoho z předchozích týmů a zabralo to. Další nebyly potřeba,“ hájil svou komunikaci se svěřenci Martin Stloukal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

K tématu

Podle Stloukala byl projev adresovaný také rodičům, od čehož si sliboval jejich pochopení, jak má mužstvo v probíhající sezóně fungovat. „S rodiči jsem se setkal ještě předtím a vysvětlovali jsme si, jak to v této sezóně bude. Následně reagovaly maminky. Svým způsobem to ode mě byla i obžaloba otců, aby víc mluvili do toho, co jejich synové dělají,“ dodal Stloukal. Sám přitom hráčům řekl, aby si projev nahráli a rodičům doma pustili. „Všichni dál chodí na trénink a jako trenér jsem spokojený. O rodičích od té doby vůbec nevím, žádná negativní reakce z jejich strany nebyla,“ uzavřel trenér.

Mladí vyrůstají v hedonismu

Martin Stloukal nalezl částečné porozumění u Mariana Jelínka, dlouholetého hokejového a nyní také osobnostního kouče. „Mladí lidé vyrůstají v hedonismu, je taková doba. Trenér se je snaží dostat z jejich komfortní zóny,“ řekl Jelínek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Podle něj ale tak ostré výrazy zaznít neměly, už jen z toho důvodu, že věk kolem patnácti, šestnácti let patří k nejproblémovějšímu v lidském životě. „Vrcholový sport je skleníkové prostředí, kde ostrá slova občas padají, byť tato situace nebyla tak vypjatá, aby se trenér bez těch výrazů neobešel,“ dodal bývalý osobní trenér Jaromíra Jágra.

K tématu

Marian Jelínek je také přesvědčený, že nyní „vyrůstají princezničky na hrášku“ a že „kluci se tomu spíš smáli“. „S jedním jsem mluvil,“ řekl Jelínek. Trenérovi Stloukalovi vytýkal také to, že mu v projevu chybělo vysvětlení, proč mladí hokejisté musejí, nebo naopak nesmějí něco dělat. „Byl to klasický totalitní projev. Když něco zakazuji, měl bych také říci, proč to zakazuji,“ doplnil Jelínek.

Naprosté odmítnutí Stloukalova proslovu přišlo od Dominika Haška, dvojnásobného vítěze Stanley Cupu. „Neznám souvislosti, za kterých se to stalo, ale z toho, co jsem slyšel, je v zásadě všechno špatně. Až ti kluci vyrostou a budou třeba taky trénovat, budou se chovat úplně stejně, bude se to přenášet dál,“ řekl. Podle Haška ze Stloukalových úst padaly vlastně jen urážky. Připustil, že občas se takto v hokeji mluví, když je nějaká vypjatá situace, ale tady to podle něho nebylo namístě. „Používal ale neakceptovatelná slova, která vůbec nepatří do sportu a už vůbec ne k mládeži. Do kabiny rozhodně nepatří rasistické výrazy a já to musím říct, tenhle člověk nemá u mládeže co dělat,“ rozohnil se Hašek, který se s Jelínkem se shodl, že je třeba mladé sportovce učit správně, jinak z nich nebudou sebevědomí ani dobří sportovci v dospělosti.

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Komentátoři: Hamáčkovi nemůže věřit nikdo, jeho příběh o kamufláži je úplný nesmysl

Komentátoři: Hamáčkovi nemůže věřit nikdo, jeho příběh o kamufláži je úplný nesmysl

Podle novinářů-komentátorů se vicepremiér Jan Hamáček do vyjádření ohledně cesty do Moskvy zamotal a nedá se mu věřit. Bohumil Pečinka z časopisu Reflex však nedává příliš šancí scénáři o tom, že chtěl zradit zájmy České republiky. „Za mě nechtěl spáchat vlastizradu. Jen se do toho strašně zapletl. Možná chtěl zmírnit diplomatickou roztržku s Moskvou,“ uvedl novinář pro CNN Prima NEWS.

reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
Další články
reklama
reklama