reklama

Dostál: Spor s Bartošem je umělý. U Pirátů na Facebooku moc odvážných hrdinů není

S Ivanem Bartošem už máme vše vyjasněné, řekl expert Pirátů na zdravotnické právo Ondřej Dostál v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Některým členům strany vadí jeho příspěvky na Twitteru, kde sdílí statistiky o pacientech s covidem. Podle nich jsou vytržené z kontextu.

reklama

Dostál pravidelně zveřejňuje na svém Twitteru čísla z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Mimo jiné ukazuje, že mezi nakaženými covidem je významná část očkovaných jedinců, kteří dříve nemocí neprošli. Podle něj je cílem prezentovat data, která „pomohou ke správným a cíleným návrhům opatření i k doporučením, jak se sami chránit“.

Jenže část Pirátů se na jeho sdílení příspěvků dívá jinak. „Byť je dobrý právník a ve věci zdravotní legislativy nejen v souvislosti s pandemií odvedl veliké množství kvalitní práce, jeho ‚informování‘ o zdravotních otázkách a výstupy v médiích k tématům mimo tuto oblast považujeme za tendenční a neodpovídají vědeckým závěrům,“ napsal na Facebooku v jednom z komentářů předseda strany Ivan Bartoš.

Někteří Piráti tvrdí, že data jsou vytržená z kontextu a napomáhají dezinformátorům. Dostál ve vysílání CNN Prima NEWS prozradil, že spory s šéfem strany už má vyříkané. „Je to názor některých stranických členů, s Ivanem Bartošem to už máme vyřešené,“ zdůraznil.

„Spor s Bartošem je umělý, je vyostřený částí členské základny, které se nelíbí vůbec nic. Nelíbil se jim vstup do vlády ani další lidé ve straně. Není to tak, že by někdo řekl, že bude dělat práci lépe a vyzve mě k veřejné diskusi. Mnoho odvážných mezi facebookovými hrdiny není,“ pokračoval právník.

Data jsou pro všechny občany stejná

Dostál nechápe, jak někdo může mít s jeho příspěvky problém. „Slyšel jsem takové hlouposti, že jim vadí, že mě sdílí Daniel Landa. Nevím, proč bych měl psát panu Landovi, aby mě nesdílel, když jsou to data z veřejných zdrojů. Je to důležité k překonávání sociálních bublin,“ konstatoval. Zpěvák Daniel Landa je jedním z nejhlasitějších odpůrců vládních opatření – založil iniciativu Zlatý špendlík, s níž vyzývá občany, aby se sjednotili proti politické zdravotní diktatuře.

‼Tohle není "pandemie neočkovaných"‼ Tohle je pandemie vašich lží a vražedné hrabivosti vládo, rádci a obchodníci, kteří...

Posted by Daniel Landa on Friday, November 26, 2021

„Právo i data z ÚZIS jsou pro všechny občany stejné a není možné mezi lidmi rozlišovat podle toho, jestli se mi člověk líbí, nebo ne,“ odpověděl Dostál na otázku, zda mu spojení s Landou nevadí.

Ve straně skončí po porušení stanov

Někteří Piráti dokonce volali po konci Dostála ve straně. Právník prý vstoupil k Pirátům po prostudování jejich stanov, které se mu velmi líbí. Pokud je budou Piráti dále respektovat, rád zůstane členem.

„Pokud to ale bude jinak, třeba se začne objevovat, že mají být lidé nuceni zveřejňovat své zdravotní informace nebo se mají tajit data, která se nehodí někomu do krámu, byla by to strana, se kterou nechci mít nic společného,“ zdůraznil.

Dostál Pirátům už dříve vzkázal, že ho ostatní členové nemůžou umlčet. „S Ivanem Bartošem se v něčem shodneme, v něčem ne. Jsme dospělí a umíme s tím žít. Pokud se části pirátů nelíbí moje data či názory, je to jejich problém. Možná mě vyhodí, ale určitě neumlčí. Výklad práva a zveřejňování dat tady dostanete vždy bez politikaření,“ napsal na Twitteru.

Nechtěl prozradit, zda je očkovaný

Piráti se proti Dostálovi ohradili už v září, kdy se o něm před sněmovními volbami spekulovalo jako o kandidátovi strany na ministra zdravotnictví. Politik ale část kolegů i veřejnosti pobouřil výrokem, že médiím není nic do toho, zda je očkovaný.

Následně uspořádal na svém Twitteru anketu a poté, co lidi odhlasovali, že by měl informaci zveřejnit, přiznal, že očkovaný není, protože má po prodělání covidu v prosinci 2020 stále protilátky a chodí pravidelně na testy.

Bylo mu vyčteno, že s tak vážným postem, o který usiluje, rozhodně nepřispívá k motivaci, aby se šli lidé naočkovat. „Pokud kandidát na ministra zdravotnictví není v tuto chvíli ochoten jednoznačně podpořit svými výroky očkování proti covidu, pak pro mě naprosto ztrácí smysl uvažovat o volbě Pirátů a Starostů,“ sdělil mu tehdy jeden uživatel sociálních sítí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama