reklama

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama

Senátorka za Starosty, kteří jsou koaličními partnery Pirátů, Alena Dernerová ve vysílání CNN Prima NEWS řekla, že Dostála zná 15 let. „Velmi dobře rozumí tomu, co dělá. Má to v hlavně srovnané. Pokud mu hrozí vyloučení, tak nechápu důvod. Jestli sdílí relevantní data, tak ať je klidně antivaxeři šíří dál. Jsou pravdivá, takže nechápu postoj, který se vůči Ondrovi zaujímá,“ podotkla.

Senátor Roman Kraus z ODS se ale na celou situaci dívá opačně. „Myslím, že pan Dostál občas interpretuje data neadekvátním způsobem. Snaží se to dělat tak, že i neočkovaní jsou bezproblémoví a očkování nedává smysl. Je to svobodné rozhodnutí, sám je neočkovaný. Ale je to jen má osobní spekulace,“ odvětil v debatě Dernerové.

Dostál pravidelně zveřejňuje na svém twitterovém účtu statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS): Mimo jiné ukazuje, že mezi nakaženými je významná část očkovaných jedinců, kteří dříve covidem neprošli. Podle něj je cílem ukazovat data, která „pomohou k správným a cíleným návrhům opatření i k doporučením, jak se sami chránit“.

Jenže část Pirátů se na sdílení příspěvků dívá úplně jinak. „Byť je dobrý právník a ve věci zdravotní legislativy nejen v souvislosti s pandemií odvedl veliké množství kvalitní práce, jeho ‚informování‘ o zdravotních otázkách a výstupy v médiích k tématům mimo tuto oblast však považujeme za tendenční a neodpovídají vědeckým závěrům,“ napsal na Facebooku v jednom z komentářů předseda strany Ivan Bartoš.

Dostál Pirátům vzkázal, že ho strana nemůže umlčet. „S Ivanem Bartošem se v něčem shodneme, v něčem ne. Jsme dospělí a umíme s tím žít. Pokud se části pirátů nelíbí moje data či názory, je to jejich problém. Možná mě vyhodí, ale určitě neumlčí. Výklad práva a zveřejňování dat tady dostanete vždy bez politikaření,“ napsal na Twitteru.

Nechtěl prozradit, zda je očkovaný

Piráti se proti Dostálovi ohradili už v září, kdy se o něm před sněmovními volbami spekulovalo jako o kandidátovi strany na ministra zdravotnictví. Politik ale část kolegů i veřejnosti pobouřil výrokem, že médiím není nic do toho, zda je očkovaný.

Následně uspořádal na svém Twitteru anketu a poté, co lidi odhlasovali, že by měl informaci zveřejnit, přiznal, že očkovaný není, protože má po prodělání covidu v prosinci 2020 stále protilátky a chodí pravidelně na testy.

Bylo mu vyčteno, že s tak vážným postem, o který usiluje, rozhodně nepřispívá k motivaci, aby se šli lidé naočkovat. „Pokud kandidát na ministra zdravotnictví není v tuto chvíli ochoten jednoznačně podpořit svými výroky očkování proti covidu, pak pro mě naprosto ztrácí smysl uvažovat o volbě Pirátů a Starostů,“ sdělil mu tehdy jeden uživatel sociálních sítí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama