Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

Senátorka za Starosty, kteří jsou koaličními partnery Pirátů, Alena Dernerová ve vysílání CNN Prima NEWS řekla, že Dostála zná 15 let. „Velmi dobře rozumí tomu, co dělá. Má to v hlavně srovnané. Pokud mu hrozí vyloučení, tak nechápu důvod. Jestli sdílí relevantní data, tak ať je klidně antivaxeři šíří dál. Jsou pravdivá, takže nechápu postoj, který se vůči Ondrovi zaujímá,“ podotkla.

Senátor Roman Kraus z ODS se ale na celou situaci dívá opačně. „Myslím, že pan Dostál občas interpretuje data neadekvátním způsobem. Snaží se to dělat tak, že i neočkovaní jsou bezproblémoví a očkování nedává smysl. Je to svobodné rozhodnutí, sám je neočkovaný. Ale je to jen má osobní spekulace,“ odvětil v debatě Dernerové.

Dostál pravidelně zveřejňuje na svém twitterovém účtu statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS): Mimo jiné ukazuje, že mezi nakaženými je významná část očkovaných jedinců, kteří dříve covidem neprošli. Podle něj je cílem ukazovat data, která „pomohou k správným a cíleným návrhům opatření i k doporučením, jak se sami chránit“.

Jenže část Pirátů se na sdílení příspěvků dívá úplně jinak. „Byť je dobrý právník a ve věci zdravotní legislativy nejen v souvislosti s pandemií odvedl veliké množství kvalitní práce, jeho ‚informování‘ o zdravotních otázkách a výstupy v médiích k tématům mimo tuto oblast však považujeme za tendenční a neodpovídají vědeckým závěrům,“ napsal na Facebooku v jednom z komentářů předseda strany Ivan Bartoš.

Dostál Pirátům vzkázal, že ho strana nemůže umlčet. „S Ivanem Bartošem se v něčem shodneme, v něčem ne. Jsme dospělí a umíme s tím žít. Pokud se části pirátů nelíbí moje data či názory, je to jejich problém. Možná mě vyhodí, ale určitě neumlčí. Výklad práva a zveřejňování dat tady dostanete vždy bez politikaření,“ napsal na Twitteru.

Nechtěl prozradit, zda je očkovaný

Piráti se proti Dostálovi ohradili už v září, kdy se o něm před sněmovními volbami spekulovalo jako o kandidátovi strany na ministra zdravotnictví. Politik ale část kolegů i veřejnosti pobouřil výrokem, že médiím není nic do toho, zda je očkovaný.

Následně uspořádal na svém Twitteru anketu a poté, co lidi odhlasovali, že by měl informaci zveřejnit, přiznal, že očkovaný není, protože má po prodělání covidu v prosinci 2020 stále protilátky a chodí pravidelně na testy.

Bylo mu vyčteno, že s tak vážným postem, o který usiluje, rozhodně nepřispívá k motivaci, aby se šli lidé naočkovat. „Pokud kandidát na ministra zdravotnictví není v tuto chvíli ochoten jednoznačně podpořit svými výroky očkování proti covidu, pak pro mě naprosto ztrácí smysl uvažovat o volbě Pirátů a Starostů,“ sdělil mu tehdy jeden uživatel sociálních sítí.

Tagy: