Pětinásobný vrah Biederman zůstane ve vězení. V rozhovoru popsal zabíjení v devadesátkách

Policisté přivádějí do soudní síně Oto Biedermana z Tlustovous na Kolínsku. Krajský soud v Ostravě, únor 1998

ÚS zamítl stížnost vraha Biedermana

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Oty Biedermana, který si odpykává doživotní trest za podíl na pěti nájemných vraždách z 90. let. Po odpykání 25 let ve vězení žádal o podmínečné propuštění na svobodu, ale Okresní soud v Jablonci nad Nisou mu letos v červnu nevyhověl, stejně jako liberecký krajský soud. Ústavní soudci stížnost považovali za zjevně neopodstatněnou, jak vyplynulo z usnesení v databázi soudu.

Podle jabloneckého soudu nenaplnil Biederman podmínku polepšení ve výkonu trestu. Zároveň soud pochyboval o tom, že po propuštění povede řádný život, a to hlavně kvůli poruše osobnosti, kterou nelze zásadně ovlivnit léčbou.

Poruchou osobnosti argumentoval také krajský soud, navíc připomněl, že se trestná činnost takzvaného kolínského gangu vyznačovala vysokou mírou bezcitnosti, krutosti a plánovitosti.

„Ústavní soud aprobuje závěry uvedené v usnesení krajského soudu, který přezkoumatelným způsobem odůvodnil, proč u stěžovatele nelze vnímat prognózu vedení řádného života pozitivně,“ stojí v usnesení ústavních soudců. Biederman tedy zatím zůstává ve vězení, podle dostupných informací v Rýnovicích.

První z vražd provedli členové gangu v roce 1993 v pražském obchodním domě Krone, kde po brutálním ubodání vrátného, jemuž zasadili 62 ran a poté jej ještě škrtili, ukradli tři miliony korun. Gang má na svědomí i vraždu pracovníka čerpací stanice z Prahy 9, jehož Biederman zastřelil, přestože mu vystrašený muž dal peníze. Dalšího muže vylákali na parkoviště a tam zavraždili, protože chtěli z jeho domu odnést trezor s penězi. Jiného zabili, protože zdědil pozemky, které chtěli získat. V roce 1996 pak Biederman s dalším mužem ubodali v hotelovém pokoji ve Valašském Meziříčí tamního podnikatele.

Mladý idiot, co si nevážil lidského života

Když Biederman žádal o podmínečné propuštění, v závěrečné řeči uvedl, že trestnou činnost páchal, když „byl mladý idiot a nevážil si lidského života”. Ve vězení se prý jeho náhled změnil. Argumentoval také svým zdravotním stavem.

„Lituju hlavně toho, co jsem udělal. I nějaká sebelítost tam je. Já už vlastně de facto lituju úplně všeho. Toho, co jsem udělal – těch lidí, který jsem se svými komplici zabil. Lituju jejich blízkých, svých blízkých, blízké svých kompliců, protože svým přiznáním jsem je tam vlastně položil. Byli spoustu let ve vězení, vyplulo to na povrch a já teď nevím, jak k nim jejich rodiny přistupují. Obviňuju se prakticky ze všeho,“ uvedl Biderman před pěti lety v rozsáhlém rozhovoru pro časopis Týden. V něm promluvil také o vraždách a pocitech, které ho přitom doprovázely. Zmínil i to, jak na jeho činy reagovali jeho blízcí a jak se snažil své zlo odčinit.

„Nikdy mi neodpustí. Táta i máma se s tím nějakým způsobem zkoušejí vyrovnat, smířit, ale nejde to. To se podle mě ani nedá,“ řekl doživotně odsouzený vězeň.

Tagy:
vražda trest doživotí rozhovor vrah věznice Ústavní soud stížnost gang Krajský soud v Ostravě ústavní soud podmínečné propuštění Oto Biederman