reklama

Další vlna uvolňování: Otevřou se restaurace, hotely i zoo. Do škol se vrátí část žáků

Česko se o další kousek vrací k režimu, na který bylo zvyklé před pandemií nového typu koronaviru. V pondělí 25. května se otevřou vnitřní prostory restaurací a kaváren, zdravotnická a sociální zařízení umožní návštěvy pacientů a odehrávat se budou moci i skupinové akce s účastí nejvýše 300 osob. Do škol se mohou vrátit žáci prvního stupně.

reklama

Od pondělí se také zmírní pravidla pro nošení roušek na veřejnosti. Zakrytá ústa a nos už nebudou při pohybu a pobytu venku nutná. Zůstává ale povinnost nosit roušku v uzavřených prostorech, veřejné dopravě, nebo v případě, že jsou lidé od sebe blíže než dva metry.

Hrady, zámky, zoo

Spolu s restauracemi a plaveckými bazény se od pondělí otevírají i hotely, penziony či venkovní kempy, sauny a wellness centra. Totéž platí pro vnitřní prostory zoologických zahrad, povolují se i sportovní aktivity s účastí nejvýše 300 osob. Vnitřní prostory restaurací, hospod, barů, nočních klubů a diskoték budou ale muset být uzavřeny mezi 23:00 a 06:00 hod.

K tématu

Od pondělí se mohou po pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru znovu otevřít hrady, zámky a další památkové objekty. Pro veřejnost se otevře například Pražský hrad a ve spojení s Palácovými zahradami pod ním se zájemcům otevírají jedny z turisticky nejatraktivnějších míst v hlavním městě.

Na návštěvu do nemocnice nebo domova seniorů budou moci přijít nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. Dál budou zakázány návštěvy u osob v karanténě.

Otevře se první stupeň základních škol

V pondělí se také budou moci do školy vrátit žáci prvního stupně základních škol. Do školy se po dvouapůlměsíční pauze vrátí jen část ze zhruba 563 tisíc mladších školáků, které registruje ministerstvo školství ve svých statistikách. Docházka bude dobrovolná, zájem o ni museli rodiče školám nahlásit do pondělí 18. května. Někde se vrátí až 85 procent žáků, jinde jen kolem čtvrtiny.

K datu 23. května bylo v Česku 8 820 osob s onemocněním COVID-19, v souvislosti s nákazou zemřelo 312 lidí, vyléčilo se 6 026 osob. Hospitalizováno s onemocněním je 156 lidí.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama