Důchodci vyšší penze nedostanou. ANO neuspělo, Ústavní soud protestům nevyhověl

Josef Baxa vysvětluje nález Ústavního soudu

Zkrácená valorizace penzí u Ústavního soudu obstála, důchodci si proto po středečním rozhodnutí finančně nepolepší. Soud zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů.

Výrok oznámil předseda soudu Josef Baxa, odůvodnění čte soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který po opakovaných poradách ústavních soudců nahradil původního zpravodaje Jana Svatoně. Sněmovnu soudu ve středu zaplnili novináři a veřejnost, zejména důchodci. Po oznámení výroku zazněl v sále výkřik „hanba!“.

ČTĚTE TAKÉ: Teď poteče krev, říká Valeš. Rakušanova zvrácená kampaň může skončit až pádem Fialovy vlády

Vláda loni v čase vysoké inflace jednorázově upravila valorizační mechanismus. Penze proto sice stouply, ale méně, než mohli senioři očekávat. Průměrný důchodce přišel zhruba o tisíc korun měsíčně. Vláda to zdůvodňovala hlavně rozpočtovou odpovědností, jen za loňský rok ušetřila 19,4 miliardy korun.

Poslanci ANO, za které k soudu přišla bývalá ministryně financí Alena Schillerová, se domnívali, že vláda zasáhla do práv důchodců. Kvůli inflaci prý měli nárok na výraznější růst penzí. Navíc podle ANO vládní většina zneužila stav legislativní nouze.

Schillerová slibuje změnu po volbách

Ústavní soudci se návrhem zabývali na více než deseti uzavřených jednáních pléna, tedy sboru všech 15 soudců a soudkyň. Svolali také veřejné ústní jednání, první po necelých pěti letech, kde jako svědci vypovídali ekonomové, statistici, státní úředníci, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dotazy soudců před 14 dny směřovaly nejčastěji k tomu, jaké informace a podklady o očekávané inflaci měla vláda od odborníků k dispozici během roku 2022, a zda tedy s předstihem věděla o nutnosti mimořádné valorizace penzí.

Minulý týden soudci na jedné z neveřejných porad pléna dospěli k rozhodnutí. Zřejmě se nerodilo snadno, protože původního soudce zpravodaje Svatoně nahradil Šimíček. Znamená to, že Svatoň navrhoval řešení, které nezískalo dostatečně silnou podporu. Pro zrušení právní úpravy by muselo hlasovat 9 z 15 soudců.

Schillerová ještě před středečním vyhlášením označila argumenty vlády za vratké a účelové. Pro případ, že by poslanci ANO s návrhem neuspěli, uvedla, že rozhodnutí soudu je konečné, a pak nezbývá než počkat na řešení politické. „Pokud vyhrajeme parlamentní volby v roce 2025, tak podrobíme celý tento systém důkladné revizi,“ řekla Schillerová. Jurečka uvedl, že doufá v objektivní rozhodnutí soudu.

Předsedu ANO Andreje Babiše rozhodnutí Ústavního soudu ohledně zkrácené valorizace penzí zklamalo. Hnutí podle něj pro důchodce udělalo maximum.

Tagy: