CNN Prima News Ústavní soud

Ústavní soud

Výpis příspěvků ke štítku „Ústavní soud“

Pavel navrhl na ústavního soudce Jana Wintra. Doplní již nominované Zemanovou a Baxu

17. dubna 2023 17:37

Prezident Petr Pavel oficiálně navrhl na ústavního soudce profesora z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jana Wintra. Senátu odeslal žádost o souhlas s jeho jmenováním, sdělila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Už dříve prezident nominoval dva jiné právníky – bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu.

Každým škrtem vždy někoho naštveme, uznal ministr Blažek. Vondráček mluvil o diskriminaci

16. dubna 2023 12:59

Vláda nemá před sebou jednoduchý úkol. Každé škrtání někoho stoprocentně naštve, debata o veřejných financích musí být jasná, nechal se slyšet ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Společně se svým stínovým protějškem a poslancem hnutí ANO Radkem Vondráčkem debatoval nad tím, kde všude by měl stát šetřit a jak se věci mají s diskutovaným zvyšováním DPH. Na některých řešeních se politici překvapivě shodli. Záznam debaty z nedělní Partie na CNN Prima NEWS můžete zhlédnout ve videu níže.

Stěhování se blíží, Pavel přesune kancelář na Hrad do konce měsíce. Kde chce bydlet?

20. března 2023 13:24

Celá kancelář prezidenta Petra Pavla by měla na Pražském hradě působit do konce března. Politik to řekl na své pravidelné tiskové konferenci v Hrzánském paláci, kde úřaduje od svého lednového zvolení. Prostory na Hradě se nyní kontrolují a připravují, stejně jako Lumbeho vila, kde by měl Pavel bydlet ve všední dny. Příprava ubytování je podle něj záležitostí několika týdnů.

ANO ladí detaily stížnosti kvůli penzím, zvažuje ústní jednání. SPD volá po konci politikaření

17. března 2023 07:06

Opoziční hnutí ANO ladí zpracování ústavní stížnosti proti zpomalení růstu penzí. Nemůže tak ale učinit dříve než 22. března, kdy začne novela platit. Zákon ve čtvrtek podepsal prezident Petr Pavel, a to navzdory tomu, že on sám pochybuje o jeho ústavnosti. Někteří politici i politologové to označují za alibismus.

Zeman předsedu Ústavního soudu nejmenuje. Mé vstřícné gesto na rozloučenou, vzkázal

6. února 2023 18:33

Prezident Miloš Zeman nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) nejmenuje. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS tím dosluhující hlava státu potvrdila nedělní slova premiéra Petra Fialy (ODS). Zeman své rozhodnutí označil za „vstřícné gesto na rozloučenou“, i když by případné jmenování bylo prý legální. S tím však mnoho kritiků nesouhlasí, jelikož Zemanovi končí mandát již v březnu. Nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ale ve své funkci zůstane až do srpna.

Frustrace voličů, Hladík i „čistka“ na Hradě. Osm úkolů, které musí prezident Pavel vyřešit

1. února 2023 05:42

Nejen radost a euforie, ale také přípravy na sérii obtížných úkolů. Nově zvolený prezident Petr Pavel dostal společně s pětiletým mandátem také rozdělenou společnost uprostřed nebývalé krize. Na domácí půdě musí utlumit napětí, na mezinárodní poli zase z pozice hlavy státu čelí třaskavé politické situaci ve stínu války na Ukrajině, jejíž konec je stále v nedohlednu. Na co by se měl prezident Pavel v nejbližších několika měsících či letech zaměřit a jaké překážky ho čekají?