CNN Prima News Ústavní soud

Ústavní soud

Výpis příspěvků ke štítku „Ústavní soud“

Koho zvolí „poražení“ Slováci? Proruský Harabin odmítá podpořit Korčoka i Pellegriniho

„Vlastenec už nemá svého kandidáta.“ Tato slova uvedl na svém telegramovém kanálu poražený účastník slovenských prezidentských voleb Štefan Harabin. Právě jeho hlasy mohou 2. kolo, kam postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok a předseda Národní rady Peter Pellegrini, rozhodnout. Harabin však odmítá oba zbylé kandidáty a naznačuje svým voličům, ať za dva týdny raději zůstanou doma.

Měl vést spiknutí a chtěl vraždit. Zadržený Ind do USA zatím nezamíří, případ zkoumá ÚS

Česká republika zatím indického občana Nikhila Guptu viněného v USA ze spiknutí s cílem vraždit, do Spojených států nevydá. Ústavní soud totiž odložil vykonatelnost rozhodnutí o vydání do doby, než rozhodne o mužově stížnosti, vyplývá z databáze soudu. Stížnost směřuje proti usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost Guptova vydání, a Vrchního soudu v Praze, jenž rozhodnutí potvrdil.

Ficova mistrná partie. Slovenský premiér našel způsob, jak přelstít Čaputovou i Ústavní soud

Slovenskem hýbe protlačení novely trestního zákona z dílny premiéra Roberta Fica. Změna v legislativě značným způsobem uvolňuje podmínky v případech korupce či hospodářské kriminality, ale také snižuje promlčecí lhůtu u znásilnění. Opozice i značná část veřejnosti to kritizuje a nesouhlas dává najevo také prezidentka Zuzana Čaputová. Fico však podle všeho našel způsob, jak zákon i přes případné veto hlavy státu a nesouhlas Ústavního soudu protlačit. Šéfredaktor webu Aktuality.sk Peter Bárdy CNN Prima NEWS popsal, že slovenskému premiérovi stačí pouhý jediný den platnosti.

Farský: Okamura mohl mluvit pět minut, ne 11 hodin. Ve Sněmovně chybí rozum, míní Šmarda

Kandidát do Evropského parlamentu a místopředseda hnutí STAN Jan Farský počítal, že opozice bude v případě valorizace důchodů zpochybňovat i rozhodnutí Ústavního soudu. „Přece nepřipustí, že celou dobu, kdy vyprávěli o tom, jak je to protiústavní, tak říkali nesmysly,“ poznamenal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda vyjádřil přání, aby se do Poslanecké sněmovny vrátil rozum.

Odůvodnění soudu? Vybavil se mi Urválek, šokovala Peštová. Rezignujte, vzkázal Síkela

Když slyším odůvodnění soudce Vojtěcha Šimíčka, vybavuje se mi proslov Josefa Urválka. V reakci na středeční rozhodnutí Ústavního soudu o zkrácené valorizaci penzí to uvedla poslankyně Berenika Peštová (ANO). Přirovnáním soudce ke komunistickému prokurátorovi zodpovědnému za desítky justičních vražd vyvolala značnou kontroverzi. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) by Peštová měla rezignovat. Politička se později za svůj výrok omluvila.

Předvolejte Pekarovou, žádalo ANO. Soudci to odmítli, první kolo jednání o důchodech skončilo

Ústavní soud veřejně projednával návrh 71 poslanců ANO na zrušení vládní novely, která loni zkrátila červnovou valorizaci penzí. Jde o první ústní jednání pléna pod novým předsedou Josefem Baxou. Jako svědky si soud předvolal ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Baxa přítomné politiky upozornil, že očekává věcné argumenty, nikoliv parlamentní debatu. ANO původně požadovalo o předvolání šéfky dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), to soud ale odmítl. Středeční jednání bylo odročeno na neurčito.

Konec Pavlova trápení? Představil další adepty na ústavní soudce. Jsou bezproblémoví, věří

Ústavní soud se zřejmě dočká posil. Před senátory ve čtvrtek předstoupili další kandidáti prezidenta Petra Pavla, a to soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn a advokátka Lucie Dolanská Bányaiová. Oba mají u zástupců horní parlamentní komory poměrně velkou šanci na zvolení – na rozdíl od předchozích adeptů, které doprovázely kontroverze. „U představených kandidátů je podle něj patrný přesah nad obor jejich specializace a nejsou spojeni s žádným veřejně probíraným problémem,“ konstatoval prezident Pavel.

Prezident Pavel navrhl na ústavního soudce advokáta Hulmáka. Působí i na olomoucké univerzitě

Prezident Petr Pavel navrhl na ústavního soudce advokáta Milana Hulmáka, který působí mimo jiné na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na hradním webu to v úterý oznámila prezidentská kancelář. Hulmák je aktuálně třetím adeptem, kterého Pavel navrhl Senátu k vyslovení souhlasu se jmenováním. V týmu ústavních soudců jsou nyní volná dvě místa. O nominacích má prezident jednat s představiteli horní parlamentní komory tento čtvrtek.

Senát se otočil proti Pavlovi: Odmítl jeho kandidáta na ústavního soudce, dostal jen 23 hlasů

Soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon nebude ústavním soudcem. Senát jeho nominaci neschválil. Rozhodl tak podle očekávání v souladu s doporučením obou svých výborů, které kandidaturu projednávaly. Simon se stal prvním adeptem prezidenta Petra Pavla, který v horní parlamentní komoře neprošel. Nepomohla mu ani prezidentova přítomnost při celém projednávání jeho kandidatury.