reklama
CNN Prima News Ústavní soud

Ústavní soud

Výpis příspěvků ke štítku „Ústavní soud“

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

19. října 2021 17:07

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Hradní kancelář si kolem Zemana hraje na schovávanou. Dělá zemi ostudu, říká Balík

14. října 2021 08:41

Kancelář prezidenta republiky si kolem celé situace se zdravotním stavem hlavy státu Miloše Zemana hraje na schovávanou a dělá celé zemi ostudu. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ústavní soudce Stanislav Balík. Ten sice uznává, že Zeman, který je nyní hospitalizován na JIP v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, má jako občan jisté právo na soukromí, ale vzhledem ke své prezidentské funkci by veřejnost měla vědět, zda je schopen ji vykonávat.

Jako generátor náhodných čísel. Maláčová to schytala za vyvlastnění ubytoven

1. září 2021 09:29

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) čelí kritice za její návrh na vyvlastnění soukromých ubytoven pro chudé, který podle ní má vyřešit zrušení takzvaných bezdoplatkových zón. Náměstek primátora Ústí nad Labem Tomáš Vlach je přesvědčen, že návrhy Maláčové jsou jako generátor náhodných čísel. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zákon s bezdoplatkovými zónami byl zrušen. Útočil na lidskou důstojnost, tvrdí senátoři

31. srpna 2021 14:31

Ústavní soud (ÚS) zrušil spornou část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožňovala zřizovat takzvané bezdoplatkové zóny. Vyhověl tak návrhu skupiny 17 senátorů, kterým se zabýval čtyři roky. Bezdoplatkové zóny podle ÚS zasahovaly do práva na zajištění základních životních podmínek v oblasti bydlení. Nález vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve sbírce zákonů.

Složitější, ale spravedlivější. Jak přesně změní nový volební zákon výsledky voleb?

31. srpna 2021 12:59

U volebních uren nic nového, při rozdělování mandátů ale dojde ve volbách Poslanecké sněmovny v roce 2021 k zásadní změně. Nový volební systém by se dal shrnout do hesla, že oproti tomu předchozímu nebudou silné strany v tak velké výhodě. V čem ale jsou konkrétní rozdíly? A jak by dopadly minulé volby, pokud by se křesla rozdělovala podle nového systému? Redakce CNN Prima NEWS si pro vás připravila vysvětlení nejzásadnějších změn.

Dítě v Bohnicích znásilnili, kvůli postižení dostalo nižší odškodné. Zasáhl Ústavní soud

13. srpna 2021 13:27

Ústavní soud (ÚS) dal dítěti s poruchou autistického spektra šanci na vyšší odškodnění za znásilnění, které se odehrálo při hospitalizaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Pachatel, jeden z hospitalizovaných mladistvých, byl pravomocně odsouzen a podle verdiktu měl oběti, která se neztotožňuje se svým pohlavím, zaplatit 75 000 korun z požadovaného půl milionu. Ve zbytku nároku justice odkázala rodinu na civilní řízení.

Vrchní soud zrušil Tempelovi doživotí. Ve vězení ale zůstává kvůli jinému trestu

5. srpna 2021 16:03

Pražský vrchní soud rozhodl, že se Robert Tempel nebere do vazby, a zároveň vydal příkaz k jeho propuštění z výkonu doživotního trestu odnětí svobody. Na svobodu ale propuštěn nebyl, protože ještě nevykonal zbytek dřívějšího trestu uloženého jiným soudem. Sdělila to mluvčí vrchního soudu Kateřina Kolářová. Muž byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku. Ústavní soud ale toto rozhodnutí minulý týden zrušil.

Zloděj kradl v nouzovém stavu žiletky, má si odsedět 28 měsíců. Zastal se ho Ústavní soud

3. srpna 2021 12:48

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti muže, který kradl v obchodě v době nouzového stavu. Dostal nepodmíněný trest 28 měsíců vězení ještě předtím, než praxi ukládání trestů usměrnil a zmírnil velký senát Nejvyššího soudu (NS), podle kterého se přísnější trest ukládá jen v případě souvislosti krádeže s pandemickou hrozbou.

Doživotně odsouzený Tempel má nárok na nový proces. Pustí ho z vězení?

29. července 2021 14:36

Robert Tempel, který si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku, dosáhl nového projednání svého případu. Ústavní soud (ÚS) po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Kauzou se musí znovu zabývat odvolací Vrchní soud v Praze.

Spor s Bruselem. Opatření Soudního dvora EU odporují ústavě, tvrdí polský soud

14. července 2021 17:33

Polský ústavní soud rozhodl, že předběžná opatření Soudního dvora Evropské unie jsou v rozporu s polskou ústavou. Stalo se tak krátce poté, co Soudní dvůr EU ve středečním usnesení své místopředsedkyně nařídil Polsku, aby okamžitě přestalo uplatňovat své předpisy týkající se sporné disciplinární komory polského nejvyššího soudu.

Matka předávkovala novorozence kodeinem a nechala ho zemřít. Soud jí potvrdil vysoký trest

14. července 2021 10:13

Případ smrti dítěte, kterému matka dala dvě tablety kodeinu, definitivně končí desetiletým trestem vězení. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost ženy ze Zlínského kraje. Dítě prý neplánovala zabít a ani nevěděla, že takový následek může nastat. Devítidenního novorozence chtěla údajně jen utišit a uspat. Anonymizované usnesení je dostupné v databázi ÚS.

reklama