reklama
CNN Prima News Ústavní soud

Ústavní soud

Výpis příspěvků ke štítku „Ústavní soud“

Matka předávkovala novorozence kodeinem a nechala ho zemřít. Soud jí potvrdil vysoký trest

Případ smrti dítěte, kterému matka dala dvě tablety kodeinu, definitivně končí desetiletým trestem vězení. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost ženy ze Zlínského kraje. Dítě prý neplánovala zabít a ani nevěděla, že takový následek může nastat. Devítidenního novorozence chtěla údajně jen utišit a uspat. Anonymizované usnesení je dostupné v databázi ÚS.

Daňový balíček platí i bez Zemanova podpisu, rozhodl Ústavní soud

Sporný daňový balíček zůstává v platnosti. Zákon, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu, prošel koncem loňského roku parlamentem, pak jej odmítl podepsat prezident Miloš Zeman. Ten ho následně vrátil Sněmovně a odborníci řešili, zda ho tím omylem nevetoval. Ústavní soud (ÚS) teď zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení předlohy.

Lihový boss Březina má smůlu. O podmínečné propuštění usiloval neúspěšně

Hlavní organizátor obchodů s nezdaněným lihem Radek Březina neúspěšně usiloval o podmínečné propuštění. Proti se postavil jak Okresní soud v Břeclavi, tak Krajský soud v Brně. Březinovu stížnost nyní odmítl Ústavní soud. O propuštění na podmínku žádal Březina v okamžiku, kdy si odpykal necelých osm z uložených 13 let vězení. Nedávno mu krajský soud ještě zpřísnil trest na 14 let a devět měsíců kvůli ovlivňování svědků.

Rychetský: Rusko je hrozba. Zeman a Benešová svými výroky o Vrběticích poškozují Česko

Výroky prezidenta Miloše Zemana nebo ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) o více vyšetřovacích verzích výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích poškozují zájmy České republiky v Evropské unii a v NATO. V České televizi to v neděli řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zároveň uvedl, že Rusko je zemí, která se nikdy nevzdá své minulosti, kdy ovládala střední Evropu. Vždy bude podle Rychetského pro středoevropské země představovat reálnou hrozbu.

Už žádné „větší než malé“ množství drog. Nejasný termín vadí Ústavnímu soudu

Ústavní soud (ÚS) zrušil část trestního zákoníku, podle které vláda stanovovala, jaké rostliny a houby považuje za omamné a psychotropní látky, a určovala jejich trestné množství. Okresní soud v Chrudimi jako navrhovatel v paragrafech trestního zákoníku týkajících se drog poukazoval na slovní spojení „větší než malé“, které zákoník opakovaně používá pro bližší určení množství drog, za něž hrozí trest. Podle chrudimského soudu to ale nestačí.

Rychetský: Jsme v situaci jako některé africké země či Mexiko. A to je opravdu smutné

Česká republika se ve zvládání epidemické situace řadí na úroveň některých afrických států či Mexika, což je podle předsedy Ústavního soud Pavla Rychetského velice tristní výsledek, řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové. Popsal také, jak se za rok pandemické situace změnila nálada ve společnosti, kde se již takřka každý ve svém okolí setkal s úmrtím na nemoc COVID-19.

reklama