CNN Prima News Ústavní soud

Ústavní soud

Výpis příspěvků ke štítku „Ústavní soud“

Ústavní soud se bude zabývat dohodou české a polské vlády o vlivu těžby v dole Turów

25. dubna 2022 15:08
Aktualizováno

Ústavní soud bude řešit únorovou dohodu vlád Česka a Polska o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Vyplývá to z údajů na webu soudu, na které v pondělí upozornila Česká televize. Ústavní stížnost podali lidé z české obce Uhelná blízko dolu, podle kterých mezistátní dohoda nezabrání škodám kvůli těžbě. Dohodu podepsali 3. února předseda české vlády Petr Fiala (ODS) a polský premiér Mateusz Morawiecki. Česko následně stáhlo žalobu na Polsko kvůli Turówu u Soudního dvora Evropské unie.

Květná zahrada v Kroměříži zůstává státu. Církev u soudu se stížností nepochodila

22. února 2022 09:54

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Arcibiskupství olomouckého ve sporu o Květnou zahradu v Kroměříži. Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO tak zůstává ve vlastnictví státu. Arcibiskupství neúspěšně žádalo o její vrácení v církevních restitucích. Arcibiskupství podle mluvčího Jiřího Gračky nález soudu respektuje, i když roztržení dvou kroměřížských zahrad považuje za nešťastné. Podle ústavních soudců zahrada může fungovat samostatně, jelikož není příslušenstvím arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady.

Pokuta za flákanec ve Sněmovně platí. Volný u Ústavního soudu se stížností neuspěl

14. února 2022 09:25

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého poslance Lubomíra Volného proti pokutě, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor Sněmovny za potyčku na plénu. Postih ve výši jednoho měsíčního platu, tedy zhruba 90 800 korun, pak potvrdila i Sněmovna. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, píše se v usnesení zpřístupněného v soudní databázi.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

28. ledna 2022 09:26

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

26. ledna 2022 11:07

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Středula: Povinné očkování pro různé profese platí už roky. To dosud nikdo nezpochybnil

6. ledna 2022 17:54

Českem nadále rezonuje otázka povinného očkování proti koronaviru. Zejména se jedná o povinnosti pro vybrané profesní skupiny. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v pořadu K věci uvedl, že takové očkování proti jiným nemocem v Česku platí již roky. „Je zajímavé, že povinné očkování proti zhruba deseti nemocem platí pro konkrétní profese již roky a nikdo ho nezpochybnil,“ uvedl.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je mizerná. Zrušení je namístě, míní Dostál

5. ledna 2022 15:28

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 je napsaná mizerně a obsahuje několik sporných bodů. Nejlepším východiskem je její úplně zrušení, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). Jedním z hlavních problémů je podle něj účinnost současných vakcín, které nezamezují šíření nemoci. Z toho důvodu nelze podle Dostála zavést povinnou aplikaci na základě Zákona o ochraně veřejného zdraví.

Pandemický zákon je v pořádku, rozhodl soud. Zrušil pouze část o náhradě škod

15. prosince 2021 10:33

Ústavní soud ve středu na návrh 22 senátorů za STAN, Piráty a ODS zrušil část paragrafu o způsobu náhrady škod způsobených pandemickými opatřeními. Náhradu podnikatelům stát po zásahu Ústavního soudu nemůže snížit o výši „návratných finančních výpomocí“, může je ale nadále snížit o výši dotací a jiných podpor. Škoda musí být prokazatelná a podnikatel musí prokázat, že jí nebylo možné zabránit.