CNN Prima News důchody

důchody

Výpis příspěvků ke štítku „důchody“

Lidé mají problémy s placením penzijního spoření. Zrušení znamená ztrátu státních příspěvků

20. listopadu 2022 23:59

Zhruba čtyři a půl milionu lidí si spoří k důchodu u penzijních společností. Mnozí z nich ale začínají mít kvůli zvyšování životních nákladů problém přispívat si pravidelně ve stejné výši jako dosud. Zvažují proto možnost, že penzijní spoření úplně zruší. Podle odborníků je to ale nejhorší možné rozhodnutí.

Spoléhat se s důchody na stát rozhodně nelze. Začněte investovat co nejdřív, radí odborník

19. října 2022 22:31

Současný důchodový systém je neudržitelný. Proto je potřeba nespoléhat se pouze na stát a vytvořit si pro důstojný život v důchodu vlastní investiční portfolio, říká Roman Koděra, zástupce ředitele privátního bankovnictví J&T Banky. Chování české společnosti na finančních trzích se podle něj mezi generacemi liší. Zároveň konstatoval, že většina starších lidí se díky úsporám se současnou krizí vypořádat zvládne.

Češi chodí do penze skoro nejdříve z celé EU. Jaký důchodový věk mají další státy?

16. října 2022 06:23

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozvířil prach kolem nutných změn českého důchodového systému. Stačilo jen zmínit, že se bude muset zvyšovat věk odchodu do penze. Stávající strop je sice nastaven na 65 let, Češi však svůj profesní život mohou ukončit o něco dříve. Jak je to v jiných zemích nejen Evropské unie?

Do důchodu později než v 65 letech? Podle Jurečky je to nevyhnutelné, nejsou prý peníze

12. října 2022 21:24

Pětašedesát let, stávající věková hranice pro odchod do důchodu, je v ohrožení. Její prolomení označil za nevyhnutelné ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který za to čelí kritice opozice. Pracovat déle než do pětašedesáti je už teď pro řadu lidí problém. Další se obávají toho, že se penze ani nedožijí. Jurečka ale upozorňuje, že na důchody jinak nebude.

Vláda chce od ledna přidat důchodcům. Někteří senioři si přilepší méně než ostatní

19. září 2022 12:00

Průměrný starobní důchod by se měl od ledna zvýšit o 825 korun. Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí se zřejmě navýší o 140 korun. K tomu by o 5,1 procenta měla vzrůst zásluhová procentní výměra důchodu počítaná podle odpracovaných let a výdělků. Návrh nařízení o valorizaci penzí zveřejnila na svém webu vláda.

Zeman odmítl snížení plateb státu do zdravotnictví. Novelu vetoval, vláda zuří

8. srpna 2022 10:05

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku 2024 je valorizovat jako důchody. V pondělí to oznámil Hrad. Sněmovna může veto zvrátit. Vláda chce normou ušetřit letos ve státním rozpočtu 14 miliard korun, což podle Zemana bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče.

Pekarová mluví jak před listopadem 1989. Jen nahrává Kalouskovi, soudí komentátor

21. července 2022 17:14

TOP 09 v posledních dnech neřeší pouze problémy kolem europoslance Jiřího Pospíšila, který se zapletl do korupční kauzy Dozimetr, ale také hádky předsedkyně Markéty Adamové s „otcem zakladatelem“ Miroslavem Kalouskem. Komentátor MF Dnes Petr Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS k tomuto sporu poznamenal, že některé výroky současné šéfky Sněmovny připomínají situaci před rokem 1989. Podle komentátora Info.cz Martina Schmarcze je pak neuvěřitelné, že předsedkyně vynáší detaily z tajných jednání, aby poškodila vlastní členy.

Spor mezi Kalouskem a Pekarovou neutichá. Asi to zase nepochopila, rýpl si exšéf TOP 09

19. července 2022 11:32

Mezi šéfkou vládní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou a bývalým předsedou strany Miroslavem Kalouskem to opět vře. Exministr financí měl údajně na jednání za zavřenými dveřmi navrhovat zmražení důchodů, podle něj ovšem k ničemu takovému nedošlo. „Tím nechci říct, že Pekarová Adamová lže. Jenom to asi zase nepochopila,“ napsal jí veřejně spoluzakladatel TOP 09. Posléze se Kalouskovi dostalo odpovědi, že svými příspěvky dělá opozici velkou radost. „Dál se těch přestřelek účastnit nebudu, poškozuje to stranu i vládu,“ ukončila diskuzi Pekarová Adamová.

V září se zvednou důchody v průměru o 700 korun. Mimořádnou valorizaci schválila vláda

25. května 2022 15:53

Průměrný starobní důchod se má v září zvýšit o 699 korun. Vláda ve středu schválila nařízení o mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část všech starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů se má od září podle návrhu zvednout kvůli vysoké inflaci o 5,2 procenta. Na přidání bude stát do konce roku potřebovat 7,8 miliardy korun.