CNN Prima News důchody

důchody

Výpis příspěvků ke štítku „důchody“

Fiala z SPD: Podpořme kvůli penzím porodnost. Pomohlo by leda víc migrantů, nadhodil Vojtko

Způsob, jak vyřešit krizi v důchodovém systému, je podle místopředsedy SPD Radima Fialy zvýšení porodnosti. Řekl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Žádný důchodový systém podle něj není ufinancovatelný, pokud se nebudou rodit děti. Poslanec Viktor Vojtko (STAN) uvedl, že je to řešení, které sice vypadá hezky, ale nefunguje, jelikož by každá žena musela mít tři děti, aby to bylo efektivní. Zároveň dodal, že jediný způsob, jak tento problém vyřešit porodností, je přivést více migrantů.

Decroix: Když se nic nezmění, důchod nebude mít vůbec nikdo. Zmínila i možný krach státu

Aktuální důchodový systém je podle první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Evy Decroix neudržitelný a pokud se něco nezmění, nebude mít ve stáří penzi nikdo. Uvedla to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Doplnila, že v opačném případě by hrozil krach státu. S tím, že je potřeba „něco udělat“, souhlasil i poslanec Jaroslav Bžoch (ANO). Zároveň však dodal, že ve změně věku odchodu do důchodu odpověď nevidí.

Brambory za dvě koruny, jehněčí za lidovou cenu. Kde jsou tak levné Velikonoce?

Kde se daly a pořád ještě dají pořídit nejlevnější suroviny na slavnostní velikonoční menu? I když tuzemské obchodní řetězce před svátky pořádaly slevové závody, ve srovnání s některými evropskými zeměmi zažil český zákazník jen kosmetické snižování cen. V cizině jsou obchodníci většími grandy. Hlávka zelí za 4,50 Kč, delikatesní hovězí květová špička na steaky, rostbíf, pečeni nebo tatarák za 210 Kč za kilogram a kuřecí stehna za 67 Kč za kilogram, to jsou některé velikonoční ceny v zemi vzdálené od Prahy asi 1200 kilometrů. Polsko to tedy nemůže být.

Reforma podle Havlíčka: Ať si lidé spoří na důchod ve státních investicích, třeba do jádra

Hnutí ANO souhlasí se zavedením dalšího pilíře penzijního systému. Chce lidi motivovat, aby si na důchod spořili prostřednictvím státem garantovaných investic. V podcastu Chuť moci komentátora CNN Prima NEWS Thomase Kulidakise to řekl místopředseda hnutí a stínový premiér Karel Havlíček. Jako příklad takových investic zmínil dostavbu jaderných bloků. Nabízí tzv. skandinávský model, v němž by se lidé na výstavbě podíleli svými penězi – s výhledem na státem garantovanou úrokovou sazbu.

Zaorálek: Bezpečnostní hrozbou je Lipavský. Prezidenta Pavla dosadili na Hrad oligarchové

Bezpečnostní hrozbou pro Česko jsou výroky ministra zahraničí Jana Lipavského. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Lubomír Zaorálek, někdejší šéf české diplomacie a lídr SOCDEM do Evropských voleb. Dodal, že cestou slovenské strany Směr-SD se česká sociální demokracie nevydá a věděl prý, že se Petr Pavel stane českým prezidentem ještě dříve, než ohlásil svou kandidaturu. Mluvčí Pražského hradu Vojtěch Šeliga ke slovům Zaorálka uvedl redakci CNN Prima NEWS, že na podobné komentáře prezident nereaguje.

Prezident zkusí zdržet schválení důchodové reformy, řekla Schillerová. ANO hrozí její revizí

Prezident Petr Pavel podle hnutí ANO přislíbil, že zkusí pozdržet schválení důchodové reformy na úrovni vlády. Nejsilnější opoziční hnutí už předtím uvedlo, že pokud ji kabinet protlačí na sílu, bude ji v případě vyhraných voleb v příštím období revidovat. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) počítá s tím, že o některých částech reformy bude kabinet ještě jednat.

Juchelka k diskusi o penzích: Pro vládu jsme fíkový list. Tak přijďte s návrhy, vyzvala Vaňková

Hnutí ANO dávalo pozměňovací návrhy k důchodové reformě, ale vždy jsme skončili jako fíkový list, který přikryl PR pana ministra práce, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Reagoval tím na nový návrh zákona k důchodové reformě, který v pátek představil místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je hezké kritizovat, měli jste osm let na to, abyste připravili vlastní reformu, ohradila se místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

PŘEHLEDNĚ: Které profese půjdou dříve do důchodu? A jak o tom budou rozhodovat úřady?

Kováři, lesníci, svářeči, některé zdravotní sestry či skláři. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nastínilo, které náročné profese se mohou dočkat dřívějšího odchodu do důchodu. Vše se odvíjí od rizikovosti povolání a dopadů na zdraví daného pracovníka. Výčet profesí navíc není konečný. „Bereme to jako výchozí stav, který můžeme v budoucnu doplňovat a aktualizovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vše podstatné o změnách v předčasné penzi bez jejího krácení najdete v tomto přehledu redakce CNN Prima NEWS.

Návrh důchodové reformy dokončen. Jurečka přiblížil, jak to bude s dřívějšími odchody do penze

Návrh zákona k důchodové reformě byl dokončen, oznámil v pátek na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Upravuje například růst důchodového věku, minimální penzi či dřívější penzi u náročných profesí. Vláda by novou normu mohla projednat za měsíc, do Sněmovny by pak nejspíše zamířila v červenci.

Důchodový systém skončil v rekordním schodku. Výdaje vzrostly o téměř 100 miliard

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku 72,8 miliardy korun. Je to dosud nejvyšší propad. Výdaje na penze a správu činily loni přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v minulém roce ve srovnání s rokem 2022 vyplatilo o 97,2 miliardy korun více, penzijní výdaje vzrostly téměř o 17 procent. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo financí.