Záchrana Češek v Tatrách. Horolezkyně uvízly mimo značené trasy, zasahovat musel vrtulník

Záchranáři evakuovali z hřebene v Tatrách dvě Češky.

Záchranáři evakuovali z hřebene v Tatrách dvě Češky

Dvojici českých horolezkyň museli v pátek letecky evakuovat slovenští horští záchranáři poté, co se ženy dostaly do problémů při pohybu mimo značené trasy ve Vysokých Tatrách. Oznámila to Horská záchranná služba (HZS), která se zásahu účastnila. Češky po transportu vrtulníkem skončily v nemocnici, podrobnosti o jejich zdravotním stavu tisková zpráva neuvádí.

Horolezkyně uvízly na Karbunkulovém hřebenu, který se tyčí nad Zeleným plesem nedaleko Lomnického štítu. Podle HZS pravděpodobně první z dvojice při pohybu po skalách uklouzla a strhla partnerku navázanou na laně. Na pomoc jim přiletěl vrtulník záchranářů z Popradu i se dvěma členy horské služby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Krkonoše trpí kvůli neukázněným turistům. Za přestupky hrozí vysoké pokuty, varuje expert

„Záchranáři HZS byli na místo vysazeni pomocí palubního navijáku vrtulníku a stejným způsobem byli záchranáři i s horolezkyněmi postupně evakuováni z hřebene,“ uvádí tiskové prohlášení. Přiložené fotografie a videa ukazují akci v drsném horském terénu, přičemž není zcela jasné, jaké na místě panovaly povětrnostní podmínky.

Evakuace zahrnovala mezipřistání u Chaty při Zeleném plese, kde byly ženy ošetřeny, načež byly ze Starého Smokovce odvezeny do nemocnice.

Tagy: