reklama

Elektrická doba si žádá nový styl. Škoda možná opustí logo s okřídleným šípem

Jak by se vám líbila takováto změna identity tradiční české značky?
Zdroj: Youtube

Logo toho či onoho výrobku je něco jako podpis člověka. S lety se může trochu měnit jeho styl podle toho, jakou životní fázi jeho nositel zrovna prožívá, v zásadě je to ale stále jedno a totéž. K automobilce Škoda už od sloučení s firmou Laurin & Klement v roce 1926 neoddělitelně patří symbol okřídleného šípu. Internetem teď ale kolují zvěsti, že by šíp mohl být přinejmenším zásadně přeoperován.

reklama

Mercedes a hvězda, Peugeot a lev, Lada a plachetnice... To všechno jsou celé věky trvající jistoty a pokud některé automobilky svůj erb radikálně mění, pak jde o výrobce s kratší tradicí, typicky japonské a korejské značky. Česká Škoda sice do této party rozhodně nepatří, přesto ji ale radikální změna image dost možná nemine.

V souvislosti s tradičním logem je nejčastěji zmiňován tehdejší obchodní ředitel společnosti Tomáš Maglič a je interpretováno jako stylizovaná hlava indiána s čelenkou, doplněná je šípem. Pravý autor návrhu ale ve skutečnosti není znám.

Počínaje rokem 1926 se podoba škodováckého erbu měnila jen kosmeticky.
Počínaje rokem 1926 se podoba škodováckého erbu měnila jen kosmeticky.
Zdroj: Škoda Auto

Hranatý indián bez šípu?

Téměř sedmdesát let se používalo logo s modrým podkladem a až po spojení s Volkswagenem v roce 1991 začala do jeho periférií i samotného logotypu vstupovat zelená barva coby symbol ekologického přístupu. Druhou barvou byla černá, která zase upomínala na dlouhou tradici a vážnost značky.

V roce 2011 došlo k třetí výraznější změně. Logo je v decentním stříbrném, respektive chromovaném kruhu, okřídlený šíp v něm se proporčně zvětšil a samotná zelená má výraznější a svěžejší odstín. Následně se v roce 2016 přesunul nápis „Škoda“ pod logo, původně byl nad ním.

O zásadní inovaci celého vizuálu se nicméně hovoří už delší dobu a nejpozději v roce 2019 se objevily návrhy, v nichž byl vypuštěn šíp. Ten chybí také nejnovějším návrhu, kolující internetem. Zveřejnil jej server Cochespias s odkazem na další zdroj tvrdící, že jde o jednu z vizualizací nového loga mladoboleslavské automobilky.

Podle vyjádření tiskového mluvčího Škody, Pavla Jíny nebude mladoboleslavská automobilka komentovat spekulace týkající se dalšího vývoje své korporátní identity. „Údajný návrh nového loga, které se nyní objevuje na českých i zahraničních internetových serverech, nepochází z naší společnosti", dodal Jína.

S novým logem se už oficiálně vytasila korejská Kia. Má symbolizovat větší odpovědnost značky i rostoucí ambice.
S novým logem se už oficiálně vytasila korejská Kia. Má symbolizovat větší odpovědnost značky i rostoucí ambice.
Zdroj: KIA

K tématu

Tagy: Škoda Auto auto okřídlený šíp nové logo identita
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je aktuálně kurz 1,46:1, na výhru se dá sázet v kurzu 2,5:1. Největším favoritem na příštího premiéra je předseda Pirátů Ivan Bartoš (1,9:1) před současným předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO, 2,5:1). Sázkaři se zatím mírně přiklánějí k vítězství ANO, nejvyšší sázka je 300 000 korun. Mezi dalšími kandidáty jsou i šéf ODS Petr Fiala či bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
Další články
reklama
reklama