reklama

Konec hlučných aut a motocyklů? STK mají nově měřit i decibely motorů

V budoucnu by technickou kontrolou nemuselo projít příliš hlučné auto či motorka. Ministerstvo dopravy totiž zvažuje zavedení nového parametru – hodnoty hluku. Chce tak zabránit tomu, aby jezdila vozidla s tuningovou úpravou motoru či výfuku.

reklama

Motorky s namontovanou tuningovou koncovkou nesplňují hodnoty hluku dané výrobcem. Dnes přitom bez problému procházejí technickou kontrolou. Krom hutnějšího zvuku má podle některých výrobců takto upravené vozidlo také částečně vyšší výkon.

Dnes nemají stanice technické kontroly překračování hladiny zvuku čím měřit. „Tento kontrolní úkon se neprovádí, protože nemáme čím dokázat, že člověk překračuje stanovenou hladinu hluku. Navíc každé vozidlo či motorka má trošku jiné decibely, takže se nedá říct, že by to šlo nějak jednoduše nastavit,“ řekl předseda Profesní komory STK Jiří Rejmon webu iRozhlas.

Podle ministerstva dopravy by se to však mělo brzy změnit, aby vozidla s upraveným výfukem či motorem technickou kontrolou jednoduše neprošla. „Ukazuje se, že zejména pro hlučné motocykly a některá tuningová vozidla je potřeba přidat další stupeň kontroly,“ sdělil Českému rozhlasu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Fenomén tuningových motorů a výfuků přirovnal k zatmavování skel, které podle jeho slov téměř vymizelo v momentě, kdy se našlo technické řešení.

Stanice technické kontroly však prozatím od ministerstva nemají žádné metodické podklady k měření hluku ani měřicí přístroje. Podle vedoucího břevnovské STK Michala Dvořáka prý zatím není jasné ani to, zda se bude hlučnost vozidla měřit ve volném prostranství, či uvnitř v budovách.

Mluvčí ministerstva Jemelka tvrdí, že podmínky se budou řídit evropskou směrnicí a že speciální hlukoměry resort vybere nejpozději do dvou let. Do konce tohoto roku by měla být zakotvena alespoň metodika měření.

V České republice absolvuje technickou prohlídku ročně v průměru přes dva a půl milionu vozidel. Zhruba 200 tisíc z nich získá technickou jen na dobu 30 dnů a okolo 20 tisíc jich kvůli špatnému stavu technickou nezíská vůbec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama