CNN Prima News encefalitida

encefalitida

Výpis příspěvků ke štítku „encefalitida“

Když klíšťata útočí: Případů encefalitidy je dvakrát více než loni. Jak se účinně chránit?

Dvakrát vyšší počet případů klíšťové encefalitidy a značný nárůst boreliózy. Taková je současná situace v Česku v porovnání s rokem 2023 podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Sezóna parazitů, kteří přenáší tyto nemoci, navíc začala v letošním roce s předstihem. Klíště si přitom najde jen asi každý druhý člověk. Připomeňte si, jak se chránit a před jakými příznaky se mít na pozoru.

Muž zemřel po vypití ovocné šťávy. WHO varuje před virem se smrtností až 75 procent

Muž z Bangladéše zemřel poté, co vypil syrovou datlovou šťávu. Testy odhalily, že se v ní vyskytoval velmi nebezpečný virus nipah, který způsobuje akutní respirační onemocnění a encefalitidu, informovala agentura Reuters. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento virus již v minulosti zařadila na seznam patogenů s pandemickým potenciálem. Jeho smrtnost dosahuje hodnoty až 75 procent a neexistuje na něj žádná léčba ani vakcína.

Borelióza i encefalitida napadají nervový systém. V čem se liší a jak se chránit?

Letní období přímo svádí k tomu, abychom co nejvíce času trávili venku. Bohužel v lese i v trávě číhá nebezpečí v podobě klíšťat. Právě od těchto parazitů můžeme chytit lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu, která je velmi nebezpečná a mnohdy nezůstane bez následků. Jak se před klíšťaty, kterých je rok od roku stále více, chránit a kdy vyhledat lékaře? Na to jsme se zeptali ambulantního specialisty společnosti SYNLAB Víta Nádvorníka.

Sezona klíšťat je v plném proudu. Zvířatům dlouhá zima neublížila, varuje parazitolog

Sezona klíšťat je v plném proudu, upozornil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS člen Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR Radek Šíma. Podle něj klíšťatům dlouhá zima rozhodně neublížila, lidé si tak nesmí myslet, že by zvířata byla méně agresivní. Šíma promluvil také o novém léku proti klíšťové encefalitidě, který vyvinuli čeští a američtí vědci.

Klíště musíte odstranit rychle, nezáleží na technice, říká expert

Kromě času koupání, výletů do přírody či ježdění na kole patří k létu také otravný hmyz a roztoči. Jedním z těch nejnebezpečnějších jsou klíšťata, která přenášejí například lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Parazitolog a molekulární biolog z Parazitologického ústavu Akademie věd Radek Šíma, který byl hostem pořadu Interview v televizi CNN Prima NEWS, však se svým týmem otestoval vakcínu proti borelióze, která má zatím stoprocentní úspěšnost. Jako prevenci proti klíšťatům doporučuje Šíma odstranit nalezeného parazita co nejrychleji.