CNN Prima News epilepsie

epilepsie

Výpis příspěvků ke štítku „epilepsie“

REPORTÁŽ: Šestiletá dvojčata s epilepsií Vánoce nevnímají. Rodiče by je do ústavu nedali

Šestiletá dvojčata Matěj a Šimon Riemlovi chápou svět jako tříměsíční mimina, alespoň podle lékařů. Co se jim opravdu honí hlavou, to asi věda neumí přesně pojmenovat. Šimon se zrovna natahuje po láhvi s čajem, Matěj zaujatě sleduje fotoaparát. V pokoji stojí nastrojený vánoční stromek. „Kluci už Vánoce nedokážou vnímat, i když dříve si uměli pohrát s autíčky, a také dokázali chodit. Teď se jejich zdravotní stav pořád zhoršuje a prognóza není zrovna dobrá,“ vypráví otec dvojčat Jan Riemel ze slezských Bohuslavic v okrese Opava. Dvojčata postihla dětská mozková obrna, diparéza i Lennox-Gastautův syndrom, který je v případě dvojčat spojen s až dvaceti epileptickými záchvaty denně.

Bojuje se záchvaty, speciální kočárek zajistí Báře bezpečí. Cena je ale příliš vysoká

Každou cestu z domova provází obava z nečekaného záchvatu. S touto nejistotou musí žít rodiče 15leté Báry, která žije s epilepsií, centrální svalovou hypotonií, autismem, mentální retardací a dalšími zdravotními potížemi. Záchvaty v případě mladé slečny přichází velmi často a mnohdy za sebou nechávají vážné následky. Z toho důvodu by rodina ráda pořídila speciální zdravotní kočárek, který by Báře zajistil bezpečí, a to i během záchvatu. Jeho cena je však příliš vysoká. Rodiče se proto s prosbou o pomoc obrací na veřejnost.

Epilepsie vyřazuje děti ze školního kolektivu. Chybí osvěta, stěžují si jejich rodiče

Epilepsie je nemoc, kterou stále provází řada předsudků a mýtů. Fakt, že osvěta je nedostatečná, vyplynul i z průzkumu Společnosti E, neziskové organizace, jež se přes 33 let věnuje pomoci lidem s touto diagnózou. Letos se průzkum zaměřil na zkušenosti rodičů a dětí z různých vzdělávacích institucí – mateřských, základních a středních škol. Text publikujeme u příležitosti Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září.

Život si Anička vybojovala, trpí ale dál. Rodina touží po autu na výlety, mohou být poslední

Své místo na světě si Anička musela doslova vybojovat. Po komplikovaném porodu nedýchala a naděje na její vzkříšení byly mizivé. Dnes šestnáctiletá slečna se nevzdala, bohužel si doba, kdy nedýchala, vybrala svou daň v podobě vážných zdravotních následků. Trpí dětskou mozkovou obrnou, epilepsií či kvadruplegií. Anička je plně odkázaná na péči svých rodičů. Ti by jí rádi dopřáli větší komfort při cestování, například na malý výlet. K tomu však potřebují prostornější auto, a tak se s žádostí o pomoc obrátili na veřejnost. Každá větší viróza navíc může být pro bojovnou slečnu smrtící, a tak se rodiče obávají, že by společné výlety mohly patřit mezi ty poslední.

Tříletá Dorotka trpí neustálými epileptickými záchvaty. Syndrom Dravetové zastavil její vývoj

Tříletá Dorotka byla až do svých třinácti měsíců naprosto zdravé dítě. Banální rýma spustila první epileptický záchvat, který se postupně opakoval čím dál častěji. O běžnou epilepsii se však nejednalo. Lékaři Dorotce diagnostikovali vzácnou a velmi těžkou formu epilepsie – syndrom Dravetové. Toto onemocnění se projevuje častými a dlouhými epileptickými záchvaty, které jsou na denním pořádku. Prognóza do budoucna není příznivá. „Byla to zdrcující zpráva, která nám obrátila život vzhůru nohama. Nevěděli jsme, co bude dál,“ vzpomíná maminka Karolína Nožičková (29 let), která byla v době stanovení diagnózy těhotná s druhou dcerou.

Epileptický záchvat může přijít kdykoliv u kohokoliv. Jak se při něm zachovat?

Desetiletý Kryštof vypadá na první pohled jako zcela zdravý chlapec. Ve skutečnosti ale musí dodržovat určitá pravidla, která minimalizují riziko epileptického záchvatu. První záchvat se u něho projevil před dvěma lety a následovaly další. Dodnes nikdo netuší, co bylo jejich spouštěčem. Díky léčbě je dnes naštěstí v pořádku, i když hrozby dalšího záchvatu se nikdy nezbaví. Světový den epilepsie, který připadá na 26. března, připomíná, že se tato nemoc může projevit u každého z nás.

Postřelen ve službě, dnes hladový po životě. Expolicista a cukrář Marian prosí o lepší vozík

Mariana před lety postřelili při výkonu služby. Dnes 52letý bývalý policista však ani přes následnou diagnostiku posttraumatické epilepsie „zbraně nesložil“. Poté, co přestal zvládat pohyb s oporou, se naučil žít s invalidním vozíkem. Navíc si našel práci, která ho naplňuje, a to jako cukrář modelář. Nyní však prosí veřejnost o pomoc – touží po sportovním vozíků, který by mu poskytl větší pohodlí.

Děsivá nehoda se třemi oběťmi má dohru. Ivan poslal rodinám z vazby bolestný dopis

Chci se omluvit rodinám, kterým jsem způsobil nesmírný žal a zármutek, moje duše krvácí a přijme trest i pokání. Taková slova napsal slovenský řidič luxusního BMW pozůstalým po tragické autonehodě. Incident v Košicích nepřežil šofér dalšího vozu a dva chodci. Muž pochybení přičítá svému zdravotnímu stavu. Policie tak nyní prošetřuje, zda neměl v kritický moment epileptický záchvat.