reklama
CNN Prima News epilepsie

epilepsie

Výpis příspěvků ke štítku „epilepsie“

Neurolog vyšetřoval pacientkám s epilepsií genitálie. Šlo o výzkum, hájil se u soudu

Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil neurologa Martina Tomáška, který byl původně odsouzen k půlročnímu podmíněnému trestu za sexuální nátlak vůči pacientkám. Odvolací senát poslal případ k disciplinárnímu řízení České lékařské komoře. Tomášek svým epileptickým pacientkám dělal gynekologická vyšetření, k čemuž podle obžaloby neměl důvod ani příslušné oprávnění. Své počínání obhajoval tak, že prováděl vědecký výzkum. Čtyři pacientky trpí podle znalců posttraumatickou stresovou poruchou, žádaly milionové odškodné.

Lidé s epilepsií by se neměli vzdávat sportovních aktivit. Nemoc má na 80 tisíc Čechů

8. února si připomínáme Mezinárodní den epilepsie. V Česku žije s aktivní epilepsií 80 tisíc lidí. Onemocnění není na první pohled vidět, značně však ovlivňuje život pacientů v pracovní i osobní sféře. Lidé s epilepsií by se ale rozhodně neměli vzdávat sportovních aktivit, upozorňují odborníci v rámci dne nemoci. Důkazem, že sport má na onemocnění pozitivní vliv, je čtyřiadvacetiletý Patrik Mrázek z Prahy, kterému epilepsii diagnostikovali před rokem.

Epilepsie: Nejčastější neurologické onemocnění, které může potkat každého z nás

Národní den epilepsie připadá na 30. září. Pod pojmem epilepsie označujeme skupinu chorob, které se projevují opakovaným výskytem nevyprovokovaných nebo reflexních epileptických záchvatů. Tímto onemocněním trpí každý stý až dvoustý člověk a alespoň jeden epileptický záchvat prodělá za svůj život každý dvacátý až padesátý člověk. Jedná se o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění. Jak se žije s epilepsií a jaké jsou novinky v léčbě?

Neurolog z Motola zkoumal na pacientce vliv vibrátoru na epilepsii, dostal podmínku

Soud ve čtvrtek potrestal pražského neurologa Martina Tomáška půlroční podmínkou za sexuální nátlak. Ač k tomu neměl oprávnění, provedl gynekologická vyšetření čtyřem svým epileptickým pacientkám. Soudkyně uvedla, že muž je dobrým člověkem a vynikajícím lékařem s výbornou myšlenkou, kterou ale realizoval nešťastným způsobem. Verdikt není pravomocný, sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Záchvaty se opakovaly i pětkrát denně, musela jsem i na potrat, vzpomíná Alena

První epileptický záchvat postihl Alenu Zajíčkovou už na prvním stupni základní školy. Tehdy se bála svěřit, protože se styděla. Nikomu to neřekla, i přestože se záchvaty opakovaly. Rodiče se o její nemoci dozvěděli, až když jí bylo 13 let. „To jsem měla záchvaty až pětkrát denně, byla jsem v bezvědomí a v křečích,“ popisuje Alena. Podle statistik alespoň jeden epileptický záchvat prodělá 2–5 % obyvatelstva. Epilepsie je jedním z nejčastějších neurologických onemocnění. Jak se s nemocí žije a kde najít pomoc?

reklama