CNN Prima News epilepsie

epilepsie

Výpis příspěvků ke štítku „epilepsie“

Zpočátku ji jen brnělo ve tváři. Pak Daně diagnostikovali vážné neurologické onemocnění

10. července 2022 06:27

Ve třetím ročníku gymnázia se Dana Tvrdíková (23 let) z Českých Budějovic musela vyrovnat s krutou diagnózou – roztroušenou sklerózou. Nemoc o sobě dala vědět v době, kdy prožívala těžké období po rozchodu s přítelem. Začalo to nenápadně mravenčením ve tváři, které se postupně rozšířilo do rtů a jazyka. Onemocnění převrátilo tehdy osmnáctileté dívce život vzhůru nohama a donutilo jí změnit životní styl. Roztroušená skleróza tak citelně zasáhla nejen do osobního, ale i pracovního života mladé ženy.

Policie odvolala pátrání po seniorce, která se nevrátila do pečovatelského domu

27. května 2022 16:55
Aktualizováno

Pražští policisté odvolali pátrání po seniorce, která se ve čtvrtek večer nevrátila do pečovatelského domu. Pohřešovaná žena byla nalezena v sobotu v Satalicicích, kde si jí všimli kolemjdoucí. Do péče si 82letou ženu převzali záchranáři, kteří ji odvezli do nemocnice k zjištění jejího zdravotního stavu. Potvrdil v neděli dopoledne CNN Prima NEWS policejní mluvčí Jan Rybanský.

Těžký život s epilepsií: Spustil ji zánět mozku, i přes léčbu má Olga záchvaty každý den

26. března 2022 07:25

Epilepsie se může objevit v kterémkoliv věku a v Česku s ní žije 100 tisíc lidí. U paní Olgy (57) se rozvinula v jejích třiceti letech a trpí velmi netypickými a častými záchvaty. Musela kvůli nim opustit zaměstnání a život jí komplikuje řada omezení. Životy lidí s touto nemocí připomíná Světový den epilepsie, který připadá na 26. března. Lidé po celém světě nosí v tento den oblečení fialové barvy, která se stala symbolem tohoto neurologického onemocnění.

Epilepsie se u Michaely objevila v 19 letech. První záchvat dostala na diskotéce

14. února 2022 15:31

Život s epilepsií není jednoduchý. Toto onemocnění člověku převrátí život vzhůru nohama. Mnohdy do života vstoupí zcela nečekaně a objevit se může i ve velmi mladém věku. Paní Michaela (39 let) dostala svůj první epileptický záchvat na diskotéce, když jí bylo 19 let. Lidí s tímto neurologickým onemocněním žije v Česku přibližně sto tisíc. Připomíná je Mezinárodní den epilepsie, který připadá na druhé únorové pondělí.

Epileptickým pacientkám vyšetřoval genitálie. Vrchní soud uložil neurologovi podmínku

8. února 2022 10:51
Aktualizováno

Soud v úterý pravomocně uložil pražskému neurologovi Martinu Tomáškovi půlroční podmínku za to, že gynekologicky vyšetřoval epileptické pacientky bez jejich náležitého souhlasu. Léčit mu nezakázal, ačkoliv to požadovala státní zástupkyně. Čtveřici poškozených žen, které podle znalců trpí posttraumatickou stresovou poruchou, odkázal trestní soud s jejich nároky na milionové odškodné do občanskoprávního řízení.

Malá Lilly trpí vzácnou nemocí, záchvat u ní vyvolá i radost. Zoufalá rodina prosí o pomoc

28. ledna 2022 16:46

Kvůli vzácné formě epilepsie se šestiletá Lilly nemůže koupat v bazénu, chodit na narozeninové oslavy, dokonce i velká radost u ní může vyvolat epileptický záchvat. Rodiče se přesto snaží, aby měla normální dětství. Zdravotní pojišťovna však část její léčby neplatí, a tak se rodina musí spoléhat i na pomoc přátel.

Ivetu potkal těžký osud: Jedno dítě pochovala, druhé bojuje se zákeřnou nemocí

19. listopadu 2021 00:12

Dvojčata Tobiase a Sebastiana provázely zdravotní komplikace už od narození. Tobiasovi diagnostikovali epilepsii, jeho bratr se podle lékařů neměl dožít ani jednoho roku. Malý Sebastian byl velkým bojovníkem a dožil se osmi let, zemřel letos v březnu. Jeho maminka Iveta Štepicová nepomyslí na svého chlapce, aniž by jí tekly slzy po tvářích. Musí však zůstat silná a postarat se o svého druhého syna Tobiase.

Kvůli vzácné poruše je dvanáctiletý Jiřík na úrovni miminka. Rodiče boj nevzdávají

25. června 2021 05:43

Jiřík Ullmann se narodil před dvanácti lety jako zdravé miminko. Kvůli vzácné poruše došlo u Jiříka k těžkému poškození mozku a hrozila mentální retardace a upoutání na invalidní vozík. Díky pravidelnému cvičení a rehabilitacím se ale Jiřík z nejhoršího dostal. Bohužel onemocnění COVID-19 jeho zdravotní stav opět velmi zhoršilo a léčba je finančně nákladná. Příběh Jiříka pro CNN Prima NEWS vypráví maminka Jana Ullmannová.