reklama
CNN Prima News epilepsie

epilepsie

Výpis příspěvků ke štítku „epilepsie“

Ivetu potkal těžký osud: Jedno dítě pochovala, druhé bojuje se zákeřnou nemocí

19. listopadu 2021 00:12

Dvojčata Tobiase a Sebastiana provázely zdravotní komplikace už od narození. Tobiasovi diagnostikovali epilepsii, jeho bratr se podle lékařů neměl dožít ani jednoho roku. Malý Sebastian byl velkým bojovníkem a dožil se osmi let, zemřel letos v březnu. Jeho maminka Iveta Štepicová nepomyslí na svého chlapce, aniž by jí tekly slzy po tvářích. Musí však zůstat silná a postarat se o svého druhého syna Tobiase.

Neurolog vyšetřoval pacientkám s epilepsií genitálie. Šlo o výzkum, hájil se u soudu

16. března 2021 22:54

Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil neurologa Martina Tomáška, který byl původně odsouzen k půlročnímu podmíněnému trestu za sexuální nátlak vůči pacientkám. Odvolací senát poslal případ k disciplinárnímu řízení České lékařské komoře. Tomášek svým epileptickým pacientkám dělal gynekologická vyšetření, k čemuž podle obžaloby neměl důvod ani příslušné oprávnění. Své počínání obhajoval tak, že prováděl vědecký výzkum. Čtyři pacientky trpí podle znalců posttraumatickou stresovou poruchou, žádaly milionové odškodné.

Lidé s epilepsií by se neměli vzdávat sportovních aktivit. Nemoc má na 80 tisíc Čechů

8. února 2021 08:35

8. února si připomínáme Mezinárodní den epilepsie. V Česku žije s aktivní epilepsií 80 tisíc lidí. Onemocnění není na první pohled vidět, značně však ovlivňuje život pacientů v pracovní i osobní sféře. Lidé s epilepsií by se ale rozhodně neměli vzdávat sportovních aktivit, upozorňují odborníci v rámci dne nemoci. Důkazem, že sport má na onemocnění pozitivní vliv, je čtyřiadvacetiletý Patrik Mrázek z Prahy, kterému epilepsii diagnostikovali před rokem.

Medvěd Napa přežil utrpení v cirkuse Korona, po zotavení však podlehl epilepsii

6. listopadu 2020 23:33

Roky „sloužil“ ve vyhlášeném srbském cirkuse Korona. Po jeho rozpadu však skončil v malé zrezivělé kleci, v níž se nemohl ani postavit. Našel ho tam záchranný tým z organizace Čtyři tlapky, který ho před dvěma roky dopravil do nově vznikajícího zařízení ve švýcarské Arose. Tam však medvěd Napa, kterému diagnostikovali epilepsii, tento týden umřel.

Epilepsie: Nejčastější neurologické onemocnění, které může potkat každého z nás

30. září 2020 09:44

Národní den epilepsie připadá na 30. září. Pod pojmem epilepsie označujeme skupinu chorob, které se projevují opakovaným výskytem nevyprovokovaných nebo reflexních epileptických záchvatů. Tímto onemocněním trpí každý stý až dvoustý člověk a alespoň jeden epileptický záchvat prodělá za svůj život každý dvacátý až padesátý člověk. Jedná se o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění. Jak se žije s epilepsií a jaké jsou novinky v léčbě?

Neurolog z Motola zkoumal na pacientce vliv vibrátoru na epilepsii, dostal podmínku

3. září 2020 19:54

Soud ve čtvrtek potrestal pražského neurologa Martina Tomáška půlroční podmínkou za sexuální nátlak. Ač k tomu neměl oprávnění, provedl gynekologická vyšetření čtyřem svým epileptickým pacientkám. Soudkyně uvedla, že muž je dobrým člověkem a vynikajícím lékařem s výbornou myšlenkou, kterou ale realizoval nešťastným způsobem. Verdikt není pravomocný, sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Záchvaty se opakovaly i pětkrát denně, musela jsem i na potrat, vzpomíná Alena

26. července 2020 18:50

První epileptický záchvat postihl Alenu Zajíčkovou už na prvním stupni základní školy. Tehdy se bála svěřit, protože se styděla. Nikomu to neřekla, i přestože se záchvaty opakovaly. Rodiče se o její nemoci dozvěděli, až když jí bylo 13 let. „To jsem měla záchvaty až pětkrát denně, byla jsem v bezvědomí a v křečích,“ popisuje Alena. Podle statistik alespoň jeden epileptický záchvat prodělá 2–5 % obyvatelstva. Epilepsie je jedním z nejčastějších neurologických onemocnění. Jak se s nemocí žije a kde najít pomoc?

reklama