Sport jako nedílná součást léčby epilepsie? Pomáhá dětem i dospělým, včetně akce EpicRun

Pravidelný pohyb zlepšuje zdravotní stav pacientů s epilepsií. Podle odborníků by měl být ve správném „dávkování“ nedílnou součástí léčby dospělých i dětí. Namísto omezení pohybu ze strachu z případných záchvatů proto lékaři doporučují hledat způsoby, jak se věnovat fyzické aktivitě bezpečně. Upozornit na prospěšnost sportu chce také letošní charitativní běh na podporu lidí s epilepsií EpicRun 2025, který ve středu 28. května pořádá spolek EpiStop v Praze i v Brně.

Zatímco v Praze se bude ve Stromovce a před Výstavištěm Praha konat již desátý, tedy jubilejní ročník této akce, vůbec poprvé se EpicRun uskuteční ve stejný den a čas také v Brně. Zde se dějištěm akce stane park u Pavilonu Anthropos. Nemocní i zdraví se postaví na start v 18 hodin. Už odpoledne ale účastníky čeká obsáhlý doprovodný program.

ČTĚTE TAKÉ: Varování před lékem na srdce. České úřady kvůli závadě stahují problémovou šarži

„Příchozí se od našich lékařů, odborníků či pacientů dozvědí, co život s epilepsií obnáší, budou se moci podělit o vlastní zkušenosti a připomenout si zásady první pomoci. Závodní trasu bude možné absolvovat s předstihem také pěšky, s kočárkem, dětmi i psy,“ zve na letošní EpicRun za organizátory manažerka spolku Květa Janoušková.

Epileptiků jako v celém Liberci

V současnosti žije v České republice přibližně 100 000 pacientů s epilepsií, což lze přirovnat k počtu obyvatel Liberce či Olomouce. „V poslední době evidujeme velmi mírný nárůst nemocných, který však může být dán lepší diagnostikou,“ míní přednosta 1. neurologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a vedoucí lékař Centra pro epilepsie Brno Milan Brázdil.

Častější je výskyt epilepsie v dětské populaci, kde počet nemocných tvoří jedno procento. „Asi tři čtvrtiny z těch, kteří s touto nemocí bojují i v dospělosti, onemocní do osmnácti let věku,“ upřesňuje Pavel Kršek, přednosta Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol a předseda České ligy proti epilepsii ČLS JEP.

„U těžké epilepsie dosahujeme na našem pracovišti mimořádných úspěchů operační léčbou. Většina dětských pacientů má však geneticky podmíněné typy epilepsie, kde chirurgický zákrok není možný. Tyto epilepsie však lze zvládat medikací a správně nastavenou životosprávou. V některých případech dokonce bez léků, pouze režimovými opatřeními. Mezi ně spadá také pohyb a sport,“ dodal Kršek.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kvůli long covidu skončila učitelka na vozíku. Nyní jediné specializované centrum v Česku končí

U dospělých je důležitým pilířem léčby dostatek spánku, správná strava a pravidelný pohyb bez přetěžování. „Epilepsie není jedno onemocnění, je to plejáda různých syndromů, které mají různé příčiny, průběh a logicky i různou prognózu. Cílem je dosáhnout úplného vymizení záchvatů, což se nám při dobrém nastavení medikamentózní léčby daří až u 70 procent nemocných,“ uvedl Brázdil.

U řady farmakorezistentních pacientů – u nichž nelze dosáhnout dlouhodobé bezzáchvatovosti užíváním léků – je často možné zcela zabránit výskytu záchvatů, či dokonce onemocnění zcela vyléčit operační léčbou.

Základem je nepřetěžovat se

Základním pravidlem pro bezpečnost u fyzických aktivit je, aby se člověk s epilepsií nepřetěžoval, nesportoval úplně sám a aby včas dostatečně informoval okolí o své nemoci a o způsobu pomoci při případném záchvatu.

„Při výběru sportovní aktivity je nutné samozřejmě zohlednit individuální zdravotní stav i průběh onemocnění pacienta. Zjednodušeně řečeno je třeba dbát o to, aby pacient neohrozil ani sebe, ani nikoho ve svém okolí. Tonicko-klonické záchvaty, dříve označované jako grand mal, přicházejí často bez varování, a tak asi nebude nejvhodnější zkoušet sám přeplavat přehradu,“ zmínil Brázdil.

S ohledem na vše podstatné si však podle lékaře mohou pacienti vybírat mezi obvyklými sportovními aktivitami. „Ochranná přilba je pak nezbytností u kola, bruslí, lyžování a podobných disciplín,“ dodal.

Pohyb zlepšuje kromě fyzické kondice navíc i tu psychickou a zmírňuje stres. „Stav mezi spánkem a bděním, když nemocný jen dlouhodobě ospale posedává a polehává doma, je pro fungování mozku mnohem rizikovější než pozitivní stimulace, kterou mu přináší pohyb,“ podotkl Kršek.

Při sportu se také lidé snadněji seznámí, což je důležité hlavně pro děti, které se takto lépe začlení do kolektivu vrstevníků. Vytvořit bezpečné školní prostředí pro děti s epilepsií pomáhá takzvaný plán podpory, který odborníci představují učitelům a trenérům všech úrovní škol na kurzu Epilepsie, škola a sport pořádaném spolkem EpiStop ve FN Motol.

Při dodržování základních opatření a po poradě s epileptologem není důvod vyčleňovat školáky z hodin tělesné výchovy, a to ani z povinné výuky plavání nebo lyžařských kurzů. Dospělým s epilepsií v Praze nabízí spolek EpiStop pravidelné a bezpečné sportování v kurzech severské chůze Epi(c)Walking. „Snažíme se o to, aby se i nemocní s aktivní epilepsií naplno zapojovali do běžného života, kde má sport své místo,“ dodal Kršek.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Případů kožních nádorů v Česku přibývá. Na vině jsou i nové trendy a manikúra, varují experti

Tagy: