CNN Prima News eurokomisař

eurokomisař

Výpis příspěvků ke štítku „eurokomisař“

Zákulisní boj o eurokomisaře: S Nerudovou Česko v Evropě oslabí, zní z vlády i Bruselu

Pokud vláda Petra Fialy vyšle na post eurokomisařky Danuši Nerudovou (STAN), hrozí, že Česká republika ztratí dobrou pozici a nebude mít šanci na zisk silného portfolia. Shodují se na tom významní politici koalice Spolu i mnozí zkušení hráči v Bruselu. Podle Pirátů by nakonec mohli být kandidáti dva. STAN naopak vyzdvihuje odbornou erudici Nerudové. Jak zákulisní hra o českého eurokomisaře probíhá a na zisk jakého resortu v Evropské komisi máme šanci?

KOMENTÁŘ: Válka o eurokomisaře aneb Fialova chůze po laně kolem sporu Pirátů a Starostů

Jako by nestačil kroužkovací masakr ze sněmovních voleb 2021. Mezi koaličními Piráty a Starosty se v posledních měsících rozhořel další velký spor. Problém tentokrát nastal u gentlemanské vládní dohody o tom, kdo bude mít právo navrhnout kandidáta na nového českého eurokomisaře. Zdá se, že výklad zmíněné dohody, která není zaznamenána na papíře, je mnohoznačný. Premiér Petr Fiala (ODS) by dal nejraději za pravdu oběma. Lidově řečeno, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Eurokomisaře nominujeme my, zdůraznil na sněmu STAN Rakušan. Varoval před populisty

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nepochybuje o svém nároku nominovat českého kandidáta na eurokomisaře. Je ochotno se o tom bavit, ale dohodu považuje za jasnou, řekl na republikovém sněmu hnutí v Olomouci jeho předseda Vít Rakušan. Zároveň varoval, že se v Česku snaží k vládě dostat nebezpeční populisté a na politické scéně sílí extrémní proudy.

Spor Pirátů se STAN o eurokomisaře? Jako hádka mravence se slonem, míní komentátor

O tom, kdo má právo nominovat příštího českého eurokomisaře, se přou vládní Piráti a Starostové a nezávislí. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře je jejich neshoda podobná hádce mravence se slonem. Novinář Ondřej Leinert z Hospodářských novin ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že o post v Evropské komisi má za STAN velký zájem současný ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Obecně se ale předpokládá, že nominovaná bude bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.

KOMENTÁŘ: Když si ODS s ANO notují, musí být vše lež? Kritika Nerudové a Rakušana mimo není

Volby do Evropského parlamentu jsou za rohem a zpoza něj vykukuje čas nominace evropského komisaře za Českou republiku. Vzhledem k popularitě vlády premiéra Petra Fialy (ODS) ve výši 17 procent, vedení hnutí ANO v předvolebních preferencích a hádce Pirátů se STAN o komisaře, by nejeden pozorovatel mohl leccos vyvozovat z přitakávání, které předvedli Klára Dostálová (za ANO) a Alexandr Vondra (ODS) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Vládní spor o eurokomisaře a problém pro STAN? Fiala i Vondra se postavili na stranu Pirátů

Návrh kandidáta na eurokomisaře náleží koalici Pirátů se Starosty. Tímto způsobem vnímají premiér Petr Fiala i europoslanec Alexandr Vondra (oba ODS) takzvanou gentlemanskou vládní dohodu. Pomyslně se postavili na stranu Pirátů. Starostové totiž tvrdí, že zmíněnou výsadu by měli mít jen oni. Debata o návrhu kandidáta na komisaře po eurovolbách zvyšuje napětí mezi STAN a Piráty.

Kdo bude navrhovat nového eurokomisaře? Postavte se k tomu férově, vyzval Lipavský STAN

Byl bych rád, kdyby se Starostové k nominaci kandidátů na českého eurokomisaře postavili férově. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ten stejně jako zbytek jeho strany vnímá takzvanou gentlemanskou vládní dohodu jasně – právo navrhnout budoucího komisaře by měla mít koalice PirSTAN. Starostové nicméně tvrdí, že tuto výsadu by měli mít jen oni. „Zástupci STAN rádi kolíkují hřiště,“ rýpl si Lipavský do koaličního partnera.

Lipavský: Putin válčí proti naší civilizaci. Evropa se otřásá v základech kvůli ilegální migraci

Putin vede válku proti evropské civilizaci, musíme aktivně mluvit o bezpečnostní situaci. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který se kromě jiného rozpovídal o zásadních tématech EU. Šéf české diplomacie také sdělil svůj poměrně kritický názor k některým kontroverzním krokům Starostů. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) se podle Lipavského před časem doslova utrhl ze řetězu, čímž prý otřásl vládní koalicí.

Lipavský ostře o STAN: Dvořák se utrhl ze řetězu a otřásl koalicí. Starostové kolíkují hřiště

Starostové rádi kolíkují hřiště a plodí destabilizující výroky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), který nešetřil kritikou v případě ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN). Ten podle Lipavského svým jednáním z poslední doby otřásl vládní koalicí. Pirátský ministr zahraničí zároveň není nadšený z toho, jak Starostové vnímají vládní dohodu o navržení nového českého eurokomisaře. „Byl bych rád, kdyby se k nominaci kandidátů postavili férově,“ dodal.

Telička: ANO je stále plné kariéristů. Trump se neštítí ničeho. Právo veta v EU omezme

Pavel Telička vedl český vyjednávací tým při přístupových jednáních s Evropskou unií a zastával post prvního českého eurokomisaře. Před deseti lety byl za hnutí ANO zvolen do Evropského parlamentu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o proměně bruselské politiky, českých bojích o euro i o tom, proč se ve zlém rozešel s Andrejem Babišem.