reklama

Evropu zahltily demonstrace. Protestující se vzepřeli restrikcím, napadali policisty

Další vlna pandemie koronaviru a stále rostoucí počty nemocných nutí evropské vlády k přijímání stále přísnějších opatření. Proti restrikcím o víkendu protestovaly desetitisíce lidí v několika zemích. Některé demonstrace vyústily v násilné potyčky s policií.

reklama

Na víkendových protestech v Paříži bylo zraněno několik policistů. Odpůrci se násilnou demonstrací chtěli vymezit proti povinné třetí dávce očkování pro držitele covid pasů, nucenému nošení roušek či jednodenní platnosti PCR testů. „Ti výtržníci v černém si říkají Antifa. Přišli na protest, jen aby se porvali s policisty. Nechci se dívat na to, jak mí kolegové někomu slouží jako boxovací pytel,“ vyjádřil se k situaci ve vysílání CNN Prima NEWS policejní komisař Matthieu Valet.

Ještě divočejší scény byly o víkendu k vidění v Marseille. Demonstranti se vydali do ulic na protest proti návštěvě budoucího prezidentského kandidáta Erica Zemmoura, který Marseille označuje za odstrašující příklad města zaplaveného a zničeného migranty a islamismem. Politik situaci s demonstrujícími neunesl a při odjezdu jim věnoval nekorektní pozdrav. Z auta na ně ukázal prostředníček.

Demonstrovalo se také v balkánských zemích. Chorvatským Záhřebem prošel mohutný pochod proti zpřísňování restrikcí. „Všechna omezení, která nám doteď vnutili, jsou škodlivá. A čím víc jich ještě zavedou, tím horší to bude. Protože to nemá s ochranou zdraví vůbec nic společného,“ řekl jeden z účastníků.

O víkendu se demonstrovalo i ve Španělsku, kde se policisté vzepřeli proti návrhu reformy policejního zákona, který by policii dával větší pravomoci při zákrocích proti občanům. „Takzvaný roubíkový zákon nám mění podmínky práce na technické úrovni. Mohl by ohrozit i naše fyzické zdraví.  Ale nejvíc postižení jím budou občané,“ okomentoval situaci předák policejních odborů Eugenio Zambrano.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama