EXKLUZIVNĚ šampion Usyk v Praze: Boxováním s Joshuou udělám pro Ukrajinu víc než střílením

Chtěl jsem zůstat a bránit Ukrajinu se zbraní v ruce, říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS boxerský šampion v těžké váze Oleksandr Usyk. Přátelé ho ale přemluvili, aby se raději soustředil na ostře sledovaný zápas s Britem Anthonym Joshuou. Požehnání dostal 35letý rodák z Krymu také od ukrajinské vlády a na cestě za obhajobou navštívil i Prahu. Titulový zápas naplánovaný na červen totiž přitáhne pozornost celého světa a zajisté ještě zvýší pozornost ohledně dění na Ukrajině. Nehledě na to, jakou vzpruhu bude představovat pro miliony strádajících Ukrajinců. „Nezajímá mě nic jiného než pomoc Ukrajině, dám do toho vše,“ ujišťuje Usyk.

Když vcházím do důvěrně známé tělocvičny Pro7sport v Praze, něco mi nehraje. Místo trénování se všichni přítomní boxeři tísní okolo vysokého chlapíka, který jim podepisuje rukavice a fotí se s nimi. Oním na první pohled sympaťákem byl Oleksandr Usyk – olympijský vítěz, mistr světa a aktuální držitel pásu organizací WBA, WBO, IBF a IBO. Na lekci ho osobně pozval trenér Oleg Matusevič, mimochodem Rus.

Saša, jak Usyka oslovují lidé z jeho týmu, na začátku ruské invaze bez váhání posílil řady ukrajinské teritoriální obrany. Nyní ale dostal od vlády výjimku, že může opustit zemi a připravovat se na dlouho očekávanou a hlavně extrémně sledovanou odvetu s Britem Anthonym Joshuou, která byla přesunuta na červen. Mezi profesionály zatím neporažený ukrajinský boxer Joshuu loni v září na stadionu londýnského Tottenhamu Hotspur po 12 kolech porazil na body a připravil ho o tituly.

Vzhledem k tomu, co se na Ukrajině aktuálně odehrává, se zdá být šampion klidný. Při některých otázkách je ale znát, že dění ve vlasti nejde zkrátka jen tak hodit za hlavu. Když ale v jeho očích vidím neskutečné odhodlání, nechtěl bych být za čtvrt roku v kůži Joshuy.

Jak moc bylo těžké rozhodnutí, jestli zůstat a bránit Ukrajinu, nebo odjet připravovat se na titulový zápas s Joshuou?
Chtěl jsem zůstat a bránit Ukrajinu, ale kamarádi mě přesvědčili, že pro Ukrajinu udělám víc, když budu boxovat, než střílet.

Proč jste si pro přípravu zvolil zrovna Česko?
Kamarádi sem přijeli, já se tu nezdržím dlouho. Pojedu trénovat tam, kde budu boxovat.

Udržujete kontakt s boxerskými kolegy, kteří zůstali na Ukrajině?
Samozřejmě. Jsem ve stálém kontaktu s Vasylem Lomačenkem i Vladimirem a Vitalijem Kličkovými.

Je vůbec možné se myšlenkami odpoutat od dění na Ukrajině a plně se koncentrovat na trénink?
Snažím se soustředit hlavně na trénink, zprávy prakticky nesleduji. Všichni moji přátelé, kteří brání náš stát, říkají, ať vypnu telefon a trénuji. Očekávají ode mě pořádný výkon v ringu. Za Ukrajinu.

A jak moc je to těžké?
Je to těžké, ale pomáhají mi modlitby k Bohu. (Usyk je hluboce věřící, pozn. red.)

Máte nějaké speciální plány s penězi, které za titulový zápas utržíte, například nějak pomoci Ukrajině?
Rozhodně mě v tuto chvíli nezajímají žádné jiné věci – pás ani nic jiného – než pomoc Ukrajině. Veškerou sílu dám do tréninku a udělám všechno pro to, abych podpořil svůj lid tak, jak podporuje on mě. Ukrajina zvítězí.

Co máte v plánu po zápase?
Určitě se vrátím na Ukrajinu.

Tagy: