Exkluzivně z Tchaj-wanu: Jak jednání české delegace narušila výhrůžka Číny?

Třetím dnem v úterý pokračovala návštěva senátorské delegace doprovázená českými podnikateli na Tchaj-wanu. Cesta budí velkou pozornost, tvrdě proti ní protestuje především Čína, která zemi považuje za svou „vzbouřenou kolonii“. V české výpravě je i senátor Lumír Aschenbrenner, který redakci CNN Prima NEWS přímo z centra dění poskytl rozhovor.

Jak českou delegaci na Tchaj-wanu poznamenal ostrý vzkaz z Číny, že vaše cesta nezůstane bez následků?

Nijak. Z čínské strany byla podobná vyjádření již před vlastní cestou, takže nás to ani nepřekvapilo.

Co si podle vás lze představit pod slovy, že předseda Senátu Miloš Vystrčil za návštěvu Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu?

Raději si nic nepředstavujme. Nevím, jaké sazby má Komunistická strana Číny za konkrétní zločiny. V souvislosti s tím, co se ale dělo v čase před náhlým odchodem Jaroslava Kubery, a s mnoha nezodpovězenými otázkami s tím souvisejícími, je to velmi nešťastné vyjádření.

Ani na atmosféře při jednání s Tchajwanci se varování z Číny nepodepsalo? Hovořili jste s nimi o tom?

Snad jedině tak, že je naše návštěva o to více ceněna. Byli jsme přijati doslova s otevřenou náručí. Atmosféra je velmi přátelská. Nevím, zda obsah prohlášení neprobíral s někým z tchajwanské strany pan předseda Vystrčil. Prohlášení považuji za nesmyslné a škoda času na něj dále reagovat. Čas zde chceme využít smysluplněji.

Už se podařilo pro ČR něco zásadního vyjednat?

Například první úterní jednání naší delegace proběhlo se sdružením elektronických a elektrických zařízení TEEMA. Pro představu, jeho tržby přesahují 50 procent hrubého domácího produktu Tchaj-wanu. Jen připomínám, že tato země na rozdíl od celého světa má hospodářský růst stále ve výši 2,2 procenta. Do České republiky by chtěli směřovat 25 procent svých investic. Mají zájem o celý řetězec, takže v naší zemi budou provádět prvovýrobu, například plošné stroje, výroby klíčových komponent, kabely, obaly, finální montáž a výrobu náhradních dílů. Z hlediska služeb se budou orientovat na výzkum a vývoj nových výrobků, průzkum trhu a reklamu. Celý výrobní proces tedy proběhne i s vývojem v ČR. Nebudeme jenom montovna. V nejbližší době budou zřízeny kanceláře. Jedna vznikne v Brně, odkud budou řízeny investice do výroby a obchod po celé ČR a v okolních zemích. A v Praze bude soustředěn výzkum a vývoj s dosahem do celé visegrádské čtyřky.

Zaskočilo vás během pobytu něco?

Kromě horka a vlhkosti vzduchu, která je ještě větší, než jsem si představoval, je to neuvěřitelně přátelské uvítání místními občany všude v ulicích.

Jaká je situace v zemi ohledně koronaviru?

Opatření jsou zde opravdu velice přísná. Kromě času během jídla je pohyb po hotelu možný jedině v roušce. Před každým vstupem do jednací místnosti dezinfekce a zákaz opuštění hotelu. Dva testy před odletem a další dva během pobytu.

Můžete prozradit, jak vypadá jídelníček? A už jste měl možnost ochutnat tamní pivo?

Jídlo pestré o vícero malých chodech. Tchajwanské pivo jsem okusil již během letu a jeho volbou jsem si vysloužil od letušky úsměv a komentář „nice“ (bezva, pozn. red.).

Tagy:
výroba návštěva CNN Prima NEWS Miloš Vystrčil Jaroslav Kubera Tchaj-wan cesta na Tchaj wan Komunistická strana Číny Česko Čína senátoři Lumír Aschenbrenner