reklama

Ludvík: Ministr musí být dravec. Prymula to jako plukovník dokonale splňuje

Tak extrémní prostředky, jaké se vrhly na boj s tímto virem, se nevrhly nikdy na boj s žádnou chorobou, uvedl v pořadu Nový den bývalý ministr zdravotnictví a aktuálně ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. S nyní už exministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) se prý respektovali. Každý ministr ale podle Ludvíka musí být tak trochu dravec, což nový šéf zdravotnictví Roman Prymula splňuje.

reklama

„Nikomu se nepodařilo dotáhnout ten mandát do konce. Říká se, že první rok přijdete s velkými plány, druhý rok se je snažíte zrealizovat, třetí rok už to končí špatně a čtvrtý rok už vám nikdo nedá,“ uvedl s nadsázkou Ludvík k jednotlivým fázím fungování českého ministra zdravotnictví.

Čím to, že je pozice šéfa resortu tak vratká? „Zdravotnictví je něco jako hokej. On mu každý rozumí, každý do něj mluví a je pravdou, že se v něm točí strašně velké peníze a je v něm hodně, hodně zájmových skupin,“ reagoval Ludvík.

Vojtěch byl neuvěřitelně pracovitý a vynikající v prezentaci

Na exministra zdravotnictví Vojtěcha vzpomínal v dobrém. „My jsme se respektovali. Je pravdou, že já jsem některé jeho kroky kritizoval, ale obecně vzato se o něm dá říct, že byl extrémně pracovitý člověk. Byl vynikající v prezentaci. Jeho PR – z toho bych se i já určitě poučil,“ zmínil.

Každý ministr podle Ludvíka musí být trochu dravec. „Prosadit se mezi vládními kolegy, když si vezmete třeba to vyjednávání o státním rozpočtu, to není žádná selanka. To není slušnost, to je spíš o razanci,“ prohlásil.

K tématu

Moderátora Libora Boučka proto zajímalo, zda tyto požadavky splňuje nový ministr zdravotnictví Roman Prymula. „No tak ten určitě. Ono, když to dotáhnete na plukovníka...“ odpověděl ředitel motolské nemocnice.

Vir s nejlepším marketingem v historii

„Já s oblibou říkám, že tohle je vir s nejlepším marketingem, který se kdy zrodil, a uvidíme, jak to dopadne, ale pravdou je, že tak extrémní prostředky, jaké se vrhly na boj s tímto virem, se nevrhly nikdy na boj s žádnou chorobou –⁠ a to existují daleko smrtelnější a nebezpečnější nemoci,“ kritizoval Ludvík poprask kolem koronaviru.

Počet nakažených lékařů Ludvík nevidí jako zásadní problém. „Já si myslím, že hrozí spíše jiný průšvih. A to by bylo zavření základních škol. Pokud by se zavřel první stupeň základních škol, tak budeme mít extrémní problém se sestrami. To je tak jediná věc, které se bojím,“ doplnil exministr zdravotnictví.

A co si myslí o v poslední době čím dál častěji zmiňované možnosti vyhlášení nouzového stavu? „Víte, nouzový stav je dobrý k jedné jediné věci – když opravdu potřebujete zajišťovat okamžitě dodávky nějakého zboží nebo materiálu, což byl problém na jaře, kdy v Evropě v podstatě ustaly veškeré obchodní toky. Dá se kupovat bez výběrových řízení rovnou. Kdo to má, tak od něj to koupíte. Jinak si nemyslím, že by nějaký velký důvod k vyhlášení nouzového stavu byl,“ zhodnotil Ludvík.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem přes 7700 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Kvůli Sputniku V hrozí na Slovensku rozpad koalice, tvrdí novinářka Gálisová
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama