reklama

Íránská policie propustila členy české expedice Tatra kolem světa 2

Íránská policie již propustila členy české expedice Tatra kolem světa 2, které zadržela kvůli zakázanému použití dronu. CNN Priam NEWS to v rozhovoru potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).Tým pořizoval záběry dronem na místě, kde to íránské úřady zakazují. Výprava navazuje na expedici Tatra kolem světa z konce 80. let. Při únorovém odjezdu z Prahy plánovali cestovatelé za tři roky ujet asi 270 tisíc kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů. Už úvod výpravy přitom zkomplikovala opatření kolem koronaviru.

reklama

„Mohu potvrdit, že důvod pro zadržení bylo pořizování snímků dronem bez povolení, což v Íránu berou velmi vážně,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr Petříček s tím, že je rád, že íránské úřady naše občany propustili poměrně rychle po vyslechnutí a smazání některých snímků.

„Samozřejmě použití techniky, na kterou Írán vyžaduje povolení a natáčení oblasti, která je strategická, to je rizikové chování,“ dodal ministr s tím, že podle jeho informací může expedice pokračovat dál a jejím členům přeje, aby se další cesta obešla bez incidentů.

Cestu do podobné lokality, jen do sousedního Iráku a na motorkách, absolvoval herec Martin Písařík. Ten ve vysílání potrvdil, že v této oblasti jsou skutečně kontrolní orgány velice citlivé na jakékoli záležitosti kolem pořizování záběrů, fotografování a kamerové techniky.

„Když si člověk zjistí předem, zda smí, tak se většinou dozví, že se nesmí natáčet,“ popsal Martin Písařík a doporučil cestovatelům, než vytáhnou fotoaparát nebo kameru, nejprve se s místními seznámit, zeptat se na svolení a pokud je reakce odmítavá, ani se o záznam raději nepokoušet, protože lidé jsou tam na takové chování opravdu citliví.

Udělali jsme krátký záběr z dronu a nevěděli jsme, že jsme blízko nějaké přehrady

„Probudili jsme se u Araratu na íránské hranici. Udělali jsme krátký záběr z dronu a nevěděli jsme, že jsme blízko nějaké přehrady, kde se v těchto oblastech nesmí létat, řekl Radiožurnálu, který informaci o zadržení expedice přinesl, vedoucí expedice Marek Havlíček. Policisté výpravu vzali na zhruba 25 kilometrů vzdálenou policejní stanici, dodal Havlíček.

Situaci podle něj komplikovala domluva s policisty. „Snažíme se komunikovat, ale nikdo z nich neumí rusky, anglicky ani německy. Přes mobily a překladače se snažíme vysvětlit, proč jsme tam natáčeli, že jenom projíždíme a že v tom rozhodně nebyla žádná špionáž,“ popsal, jak složité bylo dosáhnout dohody Havlíček.

První výprava vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se ale výprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí opadl. Nynější expedice vyrazila z Prahy 22. února, koncem března kvůli koronavirovým opatřením uvízla v Turecku. Jedním z hlavních cílů má opět být šíření dobrého jména Česka ve světě.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama