Expert: Ani celoevropské zastropování cen drahé energie nevyřeší. Krize bude dlouhá

Energetický expert a minoritní akcionář ČEZ Michala Šnobr

K věci (1125)

Debaty o nutném zastropování cen elektřiny a plynu se vedou už téměř od začátku ekonomické krize. Podle energetického experta a minoritního akcionáře společnosti ČEZ Michala Šnobra na tom ale zas až tak nezáleží. Určení maximálních cen energií prý může sloužit jen k odvrácení krize, nikoliv však k boji s vysokými cenami. Mluvil o tom v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

„Vůbec nejsme v situaci, kdy bychom se mohli radovat. Nemyslím si, že celoevropské zastropování cen, především plynu, vůbec nastane, a pokud ano, bude to trvat ještě hodně dlouho,“ odhadoval expert. „Je velkým problémem nastavit jednotný cenový strop, protože plyn je pro jednotlivé státy různě důležitý a odebírají ho také z jiných destinací,“ myslí si Šnobr.

Sám je ale toho názoru, že i kdyby nějaký jednotný strop vznikl, stejně nenajde využití. „Jsem skeptický k tomu, zda se Evropa může dohodnout na společných pravidlech. A pokud se dohodne, bude to něco, co se v praxi vůbec neuplatní,“ pokračoval.

Podle Šnobra je zkrátka nutné si na vysoké ceny energií zvykat. „Energetickou krizi, zejména kvůli plynu, máme celý letošní rok. Nepochybně s námi bude i další roky, nejen ten příští,“ dodává nepříliš veselý odhad expert na energetiku.

Evropě ujel vlak

Jediným viníkem současné situace ale prý není jen Rusko a válka na Ukrajině, ale i samotné evropské státy. „Energetická politika, jak Evropské unie, tak České republiky, zaspala. Protože ceny  byly dlouhodobě nízké, do energetiky se vůbec neinvestovalo. Bez války na Ukrajině bychom se do současné situace dostali stejně, jen pomaleji,“ míní Šnobr.

A zvrátit celou krizi nemá být vůbec jednoduché. Podle Šnobra to rozhodně není otázka následujících let. „Současná situace nemá řešení. V energetice se totiž investuje na dlouhé roky, na desetiletí. To za pár měsíců nezměníte,“ vysvětloval energetik.

Podle Šnobra je zcestné se domnívat, že by momentální problém mohlo vyřešit právě určení maximálních cen energií. „Vznikl dojem, že v energetice jsme problém už vyřešili a že v roce 2023 bude lépe. A sílí, když je zdůrazňováno zastropování od 1. ledna příštího roku. Většina domácností ale není ani schopna se dopočítat, jaké budou mít náklady,“ uzavřel expert.

Tagy: