Kolovratník: Účty za energie budou i čtyřnásobné. Vše kompenzovat nejde, přiznal Munzar

360° (1124)

Kritikou vlády v pořadu 360° na CNN Prima NEWS nešetřil místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO). Kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) například vyčítal, že v době energetické krize slibuje zestátnění ČEZ, ale nic se neděje. Následně podotkl, že účty za energie v roce 2023 budou až čtyřnásobně. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) vládu hájil. Podotkl ale, že stát nemůže kompenzovat naprosto vše. Přesto zdůraznil, že vláda nenechá nikoho padnout.

„Ještě před pár měsíci jsme se v Česku báli, že nebudeme mít plyn nebo že budeme omezovat provozy. Úspěch vlády, kdy se nám podařilo legislativními a dalšími kroky naplnit zásobníky, je nedoceněný. Tuto topnou sezonu máme pokrytou, je to velký úspěch,“ zdůraznil Munzar po kritických slovech Kolovratníka na účet vlády.

Opoziční poslanec se následně ptal, kolik „ten získaný plyn v zásobnících bude stát“. „O kolik bude dražší? To číslo asi nemáte. Bude až pětkrát dražší, budou to ohromné náklady. Navíc, zásobníky byly i v minulosti z 90 procent plné, takže tak velký úspěch to není. A jsem v šoku, že se chlubíte tím, že se něco podařilo legislativně zajistit,“ reagoval Kolovratník.

Dodal, že opozice již od jara mluví o odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje či o zastropování. „Nejdřív jste to nechtěli, nakonec jste to udělali. Následujete kroky, které vám opozice říká,“ pokračoval. Munzara tato kritika zamrzela. „Je to kritika za každou cenu. Zajistit dodávky plynu je velká věc. Ceny plynu se ale odvíjí od celosvětové ceny, a ta narostla i v Evropě,“ vysvětlil.

Kolovratník: Chaos nad chaos

Kolovratník však dál hovořil o selhání vlády. „Od jara říkáme, že máme nadprodukci elektřiny, abychom to řešili na trhu a podívali jsme se na burzy, emisní povolenky a další. Na začátku června se premiér Fiala bil do prsou, že zestátní ČEZ a pak budeme mít nad cenami energií vládu. Tím to ale skončilo, nic neudělali. Pak je zde windfall tax a dvojí zdanění... je to chaos nad chaos,“ vzkázal.

Obecně podle Kolovratníka lidé od nového roku zaplatí za energie až čtyřnásobek. „Bude to ohromný náraz,“ dodal. Munzar však mínil, že cenu energií na trhu určuje jejich nedostatek. „Není to jen válka na Ukrajině, ale také odstavené jaderné bloky ve Francii. V pomoci lidem máme kombinaci pomoci plošné – skrze zastropování – a následně cílené. To, co říkal premiér, že nenecháme nikoho padnout, platí, ale neznamená to, že budeme mít stejné náklady na energie jako před rokem. Stát na to nemá, aby vše kompenzoval,“ zakončil poslanec reprezentující vládní ODS.

Tagy: