reklama

Experti prohledali ruiny chat v Českém Švýcarsku. Na posudek se bude čekat měsíce

Na místě shořelých historických chat v Českém Švýcarsku bylo ve čtvrtek opět rušno. Sutiny přišli ohledávat pracovníci památkového ústavu, kteří zjišťovali, co se z nich dá ještě zachránit. Dvě historické lovecké chaty, postavené ve švýcarském stylu v 19. století, lehly minulý týden v pátek popelem.

reklama

„Zaměřujeme se na to, jaké konstrukce zůstaly, jestli všechny dřevěné konstrukce jsou pryč, zda například ty zděné zůstaly. Je to takové první ohledání stavby, abychom měli představu, co z památky zbylo,“ řekla pro CNN Prima NEWS Alena Sellnerová z Oddělení památkové péče NPÚ Ústí nad Labem.

Chaty byly kulturní památkou a patřily do souboru šesti srubů vznikajících ve 30. letech 20. století jako lovecký zámeček rodu Kinských. Požár je poškodil už dřív, na počátku 20. století. Po přestavbě fungovaly jako penzion.

Na základě ohledání budou památkáři jednat s holandským majitelem o dalších krocích. „Zároveň se snažíme zjistit, kolik toho je tady možné využít v případě shánění informací pro obnovu,“ uvedl za památkáře Antonín Kadlec. Zda nechá vlastník historické chaty postavit znovu, ale není jisté. Jeho zástupce se nechtěl vyjadřovat.

Škoda, kterou plameny napáchaly, je vysoká. Jen na historických budovách ji vyšetřovatelé předběžně vyčíslili na více než 23 milionů korun. Kromě sčítání škod pokračuje i hledání příčin požáru.

„Kriminalisté v současné době pracují s několika vyšetřovacími verzemi, tou nejpravděpodobnější je zřejmě technická závada. Nicméně na to, abychom přesně stanovili příčinu požáru, si musíme počkat na znalecké posudky,“ dodal mluvčí děčínské policie Daniel Vítek. Výsledky znaleckých posudků, které určí přesnou příčinu požáru, budou podle policie známy nejdříve za několik měsíců.

Co se stalo?

Hořet začalo v turisty oblíbené lokalitě Na Tokáni 22. května ráno, oheň objevili revírníci parku. Na místě zasahovalo přes sto hasičů. Popelem lehly dvě lovecké chaty soukromého majitele postavené v alpském stylu. V lokalitě jich stálo šest.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama