Extrémní bouřky a možná tornáda. Evropa se chystá na smršť, ČHMÚ zpřísnil výstrahu

Bouře za městem

Počasí 20.5.2022 7:08

Bouřky, které mají v pátek zasáhnout Českou republiku, budou v západní polovině země velmi silné. Vítr při nich může v poryvech dosáhnout rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině. Na východě země budou bouřky o něco slabší, s nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak rozšířil své předchozí varování před velmi silnými bouřkami ze tří krajů na severozápadě země na celé Čechy.

Podle meteorologů bude přes Česko postupovat k jihovýchodu studená fronta, před kterou bude proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu. Páteční nejvyšší teplota by podle předpovědi měla šplhat až k tropické třicítce.

„V přehřátém vzduchu se začnou v odpoledních hodinách vytvářet silné bouřky provázené nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině, kroupami a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů,“ uvedli meteorologové.

V podvečer a večer by mohla bouřková činnost dál zesilovat. „Ojediněle se nad naším územím vytvoří nebo k nám mohou doputovat bouřky provázené zejména nárazy větru až kolem 90 kilometrů v hodině a kroupami s velikostí kolem dvou centimetrů,“ doplnili meteorologové. Postupně bude bouřková činnost ustávat, obyvatelé Česka by nicméně měli se zvýšenými nárazy větru počítat až do sobotního rána.

Vzhledem k očekávaným bouřkám meteorologové upozorňují na to, že přívalový déšť může rozvodnit menší toky a zatopit níže položená místa a vítr může lámat větve a stromy. Podle nich tak lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice nebo problémy v dopravě.

💡Jak to bude dnes (pátek) s bouřkami? ⛈Přes naše území bude od západu postupovat poměrně výrazná studená fronta. Před...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Friday, May 20, 2022

Extrémní bouře a možná tornáda v Německu

Na extrémní bouřky se připravuje také Německo, pro které platí varování před tornády. V noci na pátek už bouřky a silný déšť zasáhly Bavorsko, kde napáchaly menší škody. Hasiči nejčastěji vyrážely k zatopeným sklepům a popadaným stromům. V obci Zellingen pak zřejmě blesk udeřil do domu, který začal hořet. Bouřky jsou hlášeny také z rakouského Tyrolska, kde v obci Sellrain došlo k sesuvu půdy na silnici.

Německá meteorologická služba varuje od pátečního odpoledne před velmi silnými bouřkami. Doprovázet je mohou přívalové deště, vítr o síle orkánu a krupobití. Vzniknout mohou i tornáda. „Očekává se totiž výrazný střih větru, který bude jejich vznik výrazně podporovat. Řada bouřkových buněk bude mít supercelární charakter,“ informuje web in-pocasi.cz.

Tagy: