reklama

Favorité oslabili. Volby by vyhrálo hnutí ANO před koalicí Spolu, vyplývá z průzkumu

Volby do Poslanecké sněmovny by na konci září vyhrálo hnutí ANO s 25 procenty hlasů. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala agentura Median pro MF Dnes. Na druhém místě by skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 21 procenty a hned za ní by se umístili Piráti se Starosty. Do Sněmovny by se ještě probojovalo hnutí SPD a ČSSD.

reklama

Předvolební průzkumy nadále favorizují hnutí ANO. Tomu agentura Median přisuzuje 25,2 procenta hlasů. Následují obě opoziční koalice – Spolu (20,9 %) a PirSTAN (19,4 %).

Čtvrté místo patří hnutí SPD, které by obdrželo 10,1 procenta. Do Poslanecké sněmovny by se probojovali ještě sociální demokraté se ziskem 5,6 procenta. Pod pětiprocentní hranicí by zůstalo spojení Trikolory, Svobodných a Soukromníků (4,5 %), komunisté (4,4 %) i hnutí Přísaha (3,9 %).

„ANO klesá, některým dosavadním příznivcům nemusí vyhovovat vyhrocenost kampaně, kterou hnutí vede. Stále ale platí, že si s ­velkou pravděpodobností ukrojí největší část volebního koláče,“ řekl ředitel agentury Median Přemysl Čech. Mezi dvěma opozičními koalicemi prý zase dochází k vzájemnému přelivu voličů.

Pro výsledek voleb bude pravděpodobně klíčové, kolik z menších stran překoná pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Pokud by pod pěti procenty skončili sociální demokraté, Trikolora, komunisté i Přísaha, je pravděpodobné, že by dvě opoziční koalice dosáhly většiny.

Dlouhá povolební vyjednávání?

Naopak větší počet těchto stran by mohl vést k dlouhým povolebním vyjednáváním i k volebnímu patu. Ve hře by mohl být opět menšinový kabinet hnutí ANO s ČSSD za podpory komunistů. Hnutí SPD se rovněž netají tím, že by mělo o účast ve vládě zájem.

V případě, že by na většinu dosáhlo ANO a SPD, vznik vlády s důvěrou by pravděpodobně blokovaly odlišné programy. SPD totiž trvá na zákoně o obecném referendu.

ANO ale schválení podoby takového referenda, u kterého by stačilo 100 tisíc podpisů pro hlasování o vystoupení z Evropské unie, kategoricky odmítá. Šéf SPD Tomio Okamura také vyloučil vládní spolupráci s ANO, pokud by byl členem kabinetu trestně stíhaný premiér.

Průzkum agentura prováděla od 23. do 29. září. Zúčastnilo se ho 638 respondentů. Jak nakonec voliči rozdají karty, se ukáže už tento týden. Volby proběhnou 8. a 9. října.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama