Premiér Petr Fiala (ODS) chce během nadcházejícího summitu unijních lídrů udržet silnou vazbu Česka na Spojené státy. Řekl to na brífinku před odletem do Bruselu. Prezidenti a premiéři členských států EU budou v pondělí v bruselském paláci Egmont jednat o posílení evropské obrany.
„Zájmem Česka je, aby euroamerická vazba zůstala silná, abychom dokázali spolupracovat, protože cokoliv jiného by znamenalo posílení našich společných nepřátel, ať už k nim patří Čína nebo Rusko,“ prohlásil premiér na brífinku před odletem do Bruselu. Zároveň však uvedl, že Evropa musí být silnější jak v ekonomické, tak v bezpečnostní oblasti.
ČTĚTE TAKÉ: SPD chce být součástí vlády, řekl Okamura. Prozradil podrobnosti o jednáních s Přísahou
Jednání, které se má uskutečnit za co nejmenší přítomnosti médií, svolal předseda unijních summitů António Costa. Zúčastní se ho mimo jiné i generální tajemník NATO Mark Rutte a britský premiér Keir Starmer.
Půjde o první podobné setkání unijních vůdců zaměřené na téma obrany, rovněž i první summit po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a také první podobnou schůzku s britským premiérem od odchodu Británie z EU před pěti lety.
Unijní prezidenti a premiéři by se měli zaměřit zejména na tři oblasti – na rozvoj evropských obranných schopností, dále na financování evropské obrany, včetně mobilizace soukromých prostředků a otázek, jak nejlépe využívat rozpočet EU, a rovněž na posílení a prohloubení partnerství s evropskými partnery z NATO i mimo Evropskou unii.
Jedním z témat mají být také cla na výrobky z EU, o kterých Trump v neděli prohlásil, že budou „velmi brzy“ zavedena. Podle Fialy je možné vyjednat „rozumné a vzájemně výhodné podmínky“. Evropa by však neměla vyčkávat, s čím přijdou Spojené státy. „Máme nástroje, abychom dosáhli dohody, ale měli bychom být aktivní,“ sdělil předseda vlády.
Vzhledem k tomu, že jde o schůzku neformální, nebudou z ní žádné písemné závěry či deklarace. Předseda Evropské rady si od ní slibuje nerušenou a mnohem otevřenější diskusi lídrů, ze které by měla vzejít vodítka pro další kroky. Jednání se budou účastnit i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nehorázné a šokující. Čeští politici reagují na výrok Medveděva, který přeje Němcové smrt