
Prymula: Trumpovo vydírání farmaceutických firem nechápu. Léky by prudce zdražily
Evropská civilizace stojí na zásadní křižovatce. Americký prezident Donald Trump dává protekcionismu Evropské unie ochutnat její vlastní medicínu, uvedl europoslanec za Motoristy sobě Filip Turek na konferenci o směřování evropské politiky. Na akci vystoupili i exprezident Václav Klaus či konzervativec Christopher DeMuth, který v minulosti pracoval v administrativě prezidenta Ronalda Reagana. „Doufám, že se na konci konference nepřistihnu, že budu plakat jako hostitel mnichovského kongresu,“ rýpnul si Turek do Christopha Heusgena, který v únoru neudržel slzy po kritickém projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance.
Republikánům se nelíbí proruské směřování Trumpova vyslance. Steve Witkoff v pátek navštívil Petrohrad, kde jednal více než čtyři hodiny s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V poslední době šlo už o jejich třetí schůzku. Podle zdrojů agentury Reuters se mezi republikány i evropskými představiteli stupňuje napětí. Někteří podporovatelé strany neradi slyší, že by Witkoff kvůli míru obětoval čtyři anektované ukrajinské oblasti.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu pochválil amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že podle něj lépe než kterýkoliv jiný západní lídr rozumí ukrajinskému konfliktu. Lavrov to podle agentury Reuters řekl na mezinárodní konferenci nazvané Diplomatické fórum v Antalyi (ADF). Se svým vyjádřením přišel den po jednání ruského prezidenta Vladimira Putina se zvláštním Trumpovým vyslancem Stevem Witkoffem. Trump se snaží docílit ukončení konfliktu, v němž Rusko před více než třemi lety vojensky napadlo Ukrajinu.
Rusko nedává najevo, že by hodlalo svou agresi ukončit, konstatovali ministři obrany na pátečním jednání tzv. formátu Ramstein v Bruselu. Oznámili zároveň další balík vojenské pomoci Ukrajině, která se již čtvrtým rokem brání ruské agresi. Jednání se účastnil i zástupce USA, zatímco jeho kolega jedná v Rusku o možné mírové dohodě. Evropa ale zůstává podle slov jednotlivých ministrů k vývoji těchto jednání o míru skeptická.
V Bruselu se schází 40 zemí k jednání ve formátu Rammstein, aby probraly budoucnost války na Ukrajině a bezpečnosti Evropy. Už na začátku zasedání oznámila Británie další balík podpory ve výši 450 milionů liber (13 miliard korun).
Donald Trump odložil cla na většinu zemí s výjimkou Číny. A EU jej napodobila. Může si tak alespoň prozatím oddychnout od 20procentního cla prakticky na veškerý dovoz, které americký prezident odložil o 90 dní. Stále se jí ale týkají cla na dovoz hliníku a oceli, stejně jako cla na dovoz automobilů. „Ten 90denní odklad, o kterém mluvil Trump, teď EU zrcadlí. Vnímám to jako symbolický krok, kterým EU říká: ‚Dáváte 90 dní pauzu? Dobře, my taky. Pojďme zasednout k jednacímu stolu‘,“ vysvětluje expert Martin Vokálek.
Čína společně se Spojenými státy a Evropskou unií patří mezi tři klíčové globální trhy a její vyřazení z mezinárodního obchodu vysokými cly by byl ekonomický nesmysl. V pořadu Co na to vaše peněženka? to řekl bývalý premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj by obchodní válka mezi USA a Čínou přinesla hlubokou globální ekonomickou krizi.
Staronový americký prezident Donald Trump si zjevně v otázce dohod se státy, na které uvalil zvýšená cla, dost věří. Na úterní večeři smetánky Republikánské strany dokonce prohlásil, že mu světoví lídři „líbají zadek“ a „umírají touhou po tom, aby vyjednali lepší dohodu“ pro své země. Mezitím však třeba Čína oznámila dvojí reciproční zvýšení cel na Spojené státy.
Cla na dovoz z Číny do Spojených států se od středy zvýší na 104 procent. V úterý to podle agentury AFP oznámil Bílý dům, který tak naplňuje hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Pokud se nepodaří vyjednat rozumnou dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, hrozí podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka růst nezaměstnanosti nebo zavírání továren. S takto negativními ekonomickými dopady nemůže euroamerický svět vyhrát nad skutečným nepřítelem, kterým je podle Křečka Čína. Ekonom v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS řekl, že by se Evropská unie a Spojené státy měly spojit, ne proti sobě bojovat.
Ukrajinští vojáci se v boji na východě země střetli s šesti čínskými vojáky, dva z nich zajali, řekl v úterý podle agentur novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Až dosud se vědělo, že do války proti Ukrajině se na straně Ruska zapojili severokorejští vojáci. Kyjev podle Zelenského očekává vysvětlení Pekingu a reakci Washingtonu.
Oficiální účty premiéra Petra Fialy (ODS) a koalice Spolu se v úterý ráno zřejmě staly terčem hackerského útoku. Nejdříve informovaly, že na české jednotky poblíž Kaliningradské hranice zaútočily ruské síly. Poté profil Spolu sdílel příspěvek s pornografickou tématikou. Oba příspěvky byly na síti viditelné minimálně 15 minut, následně zmizely bez vysvětlení. Podle mluvčího vlády Václava Smolky byl účet premiéra pravděpodobně napaden. Incidentem se bude zabývat policie. Podle premiéra Fialy se jednalo o aktivitu ze zahraničí.