CNN Prima News mezinárodní vztahy

mezinárodní vztahy

Výpis příspěvků ke štítku „mezinárodní vztahy“

Evropská komise doporučila kandidaturu Ukrajiny do Unie. Má ale několik podmínek

17. června 2022 12:24

Evropská komise v pátek doporučila kandidaturu Ukrajiny do Evropské unie. Oznámila to předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, podle níž bude země muset provést řadu nutných reforem, s nimiž je spojen přijímací proces. Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či boje s korupcí, řekla šéfka komise. Brusel podpořil také kandidaturu Moldavska. Naproti tomu Gruzie musí podle komise s reformami přijít ještě před oficiálním potvrzením kandidatury.

Symbolické gesto pro Česko: Na sudetoněmeckém sjezdu zazněla poprvé česká hymna

5. června 2022 12:57

Na sudetoněmeckém sjezdu, který se letos koná v bavorském Hofu, poprvé zazněla česká hymna. Bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země po druhé světové válce nad vysídlenými sudetskými Němci převzala záštitu, to v nedělním projevu označil za důležitý symbol toho, že Češi a Němci již nejsou nepřátelé. Řekl rovněž, že v červenci navštíví Prahu a že sudetští Němci si zaslouží Nobelovu cenu za mír. Také nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt zahrání české hymny, kterou návštěvníci sjezdu uctili vstoje, označil za znamení vzájemného přátelství.

Žádné výhrůžky a agrese. Konflikt na Ukrajině musíme řešit mírovou cestou, tvrdí Fiala

7. února 2022 16:49

Konflikt na Ukrajině je potřeba řešit diplomaticky a mírovou cestou. Novinářům to v pondělí v Mikulčicích na Hodonínsku řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj nelze ustupovat ruským hrozbám a nepřipustit žádnou formu vyhrožování a případné agrese. Fiala také uvedl, že z českého hlediska je důležitý postup vlády a ta se jasně postavila za Ukrajinu. Reagoval tak na víkendová slova prezidenta Miloše Zemana, který údajně nesdílí obavy z případné ruské agrese na Ukrajině a napětí pokládá jen za „válku slov“.

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

22. ledna 2022 00:02

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Ultimátum dané Rusům vypršelo. Vyhostí Česko další diplomaty?

22. dubna 2021 13:11

Čtvrtečním polednem vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku České republiky umožnit návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana se zatím oficiálně nevyjádřila. České ministerstvo zahraničí zatím k záležitosti prohlášení nevydá, sdělilo tiskové oddělení úřadu. Původně uvedlo, že ho brzy zveřejní.

Jindrák: Jako pamětník doby před rokem 1989 se bojím toho, jak se Čína zachová

11. června 2020 11:30

Co nám hrozí z čínské strany? Zeptal se v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. A sám si také odpověděl: „Sami jsme zvědaví. Nějaké reakce už byly v rovině diplomatické. S čínským velvyslancem jsem poměrně dlouho hovořil a Čína protestuje proti cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan.“