CNN Prima News mezinárodní vztahy

mezinárodní vztahy

Výpis příspěvků ke štítku „mezinárodní vztahy“

Česko-izraelská vášeň? Budoval ji už TGM se synem. Odkaz převzal Havel, Zeman i Lipavský

Jen málokteré téma spojuje české politiky napříč dobou a názorovým spektrem jako Izrael. Česko tradičně patří mezi jednu z nejvíce proizraelských zemí na světě. Základy tohoto fenoménu začal budovat již Tomáš Garrigue Masaryk v době, kdy židovský stát ještě ani neexistoval. Na TGM navázal jeho syn Jan Masaryk z postu ministra zahraničí. Po čtyřiceti letech komunistické totality výborné česko-izraelské vztahy znovu obnovil Václav Havel, což poté ctili také ostatní čeští prezidenti. Izrael se může na Česko očividně spolehnout i nyní – během těžkých časů války s radikálním palestinským hnutím Hamás.

Nulová pomoc Africe, když tam letí premiér? divil se Zaorálek. Svoboda vyzdvihl její význam

Zrušení návštěvy premiéra Petra Fialy (ODS) v Nigérii může mít kromě české podpory Izraele i další důvody, myslí si exministři zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Je to nejen špatná koordinace cesty, ale svoji roli v tom hraje i nulová finanční podpora rozvojové pomoci, uvedli v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Svoboda navíc zdůraznil i význam dobrých vztahů s Afrikou.

Nejde o plácnutí, ale o dostavbu Dukovan. Zadržený lékař popsal dění v letadle do Koreje

Český lékař a člen vládní delegace, který měl v leteckém speciálu v Jižní Koreji obtěžovat tamější hygieničku, promluvil. Pro web Seznam Zprávy vyvrátil, že by na ženu jakkoliv sahal. Dodal také, že podle svých právníků se mohl stát obětí konkurenčního boje o dostavbu atomové elektrárny Dukovany. Později jeho výroky mírnil advokát poškozeného Julius Kramarič, že odpovídal pod silnou medikací.

Evropská komise doporučila kandidaturu Ukrajiny do Unie. Má ale několik podmínek

Evropská komise v pátek doporučila kandidaturu Ukrajiny do Evropské unie. Oznámila to předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, podle níž bude země muset provést řadu nutných reforem, s nimiž je spojen přijímací proces. Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či boje s korupcí, řekla šéfka komise. Brusel podpořil také kandidaturu Moldavska. Naproti tomu Gruzie musí podle komise s reformami přijít ještě před oficiálním potvrzením kandidatury.

Symbolické gesto pro Česko: Na sudetoněmeckém sjezdu zazněla poprvé česká hymna

Na sudetoněmeckém sjezdu, který se letos koná v bavorském Hofu, poprvé zazněla česká hymna. Bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země po druhé světové válce nad vysídlenými sudetskými Němci převzala záštitu, to v nedělním projevu označil za důležitý symbol toho, že Češi a Němci již nejsou nepřátelé. Řekl rovněž, že v červenci navštíví Prahu a že sudetští Němci si zaslouží Nobelovu cenu za mír. Také nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt zahrání české hymny, kterou návštěvníci sjezdu uctili vstoje, označil za znamení vzájemného přátelství.

Žádné výhrůžky a agrese. Konflikt na Ukrajině musíme řešit mírovou cestou, tvrdí Fiala

Konflikt na Ukrajině je potřeba řešit diplomaticky a mírovou cestou. Novinářům to v pondělí v Mikulčicích na Hodonínsku řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj nelze ustupovat ruským hrozbám a nepřipustit žádnou formu vyhrožování a případné agrese. Fiala také uvedl, že z českého hlediska je důležitý postup vlády a ta se jasně postavila za Ukrajinu. Reagoval tak na víkendová slova prezidenta Miloše Zemana, který údajně nesdílí obavy z případné ruské agrese na Ukrajině a napětí pokládá jen za „válku slov“.

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Ultimátum dané Rusům vypršelo. Vyhostí Česko další diplomaty?

Čtvrtečním polednem vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku České republiky umožnit návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana se zatím oficiálně nevyjádřila. České ministerstvo zahraničí zatím k záležitosti prohlášení nevydá, sdělilo tiskové oddělení úřadu. Původně uvedlo, že ho brzy zveřejní.