Fiala: Nemůžeme voliče zklamat, mnozí z nich si nás vybrali jako nejmenší zlo

Premiér Petr Fiala (ODS) na 30. kongresu ODS v pátek připustil, že mnoho voličů koalici Spolu volilo pouze jako nejmenší zlo. Občanští demokraté si tak podle něj nemohou dovolit je zklamat. Zdůraznil, jaké štěstí Česká republika má, že v současné situaci nesedí ve vládě proruští extrémisté. Spolustraníci svého předsedu přivítali bouřlivým potleskem ve stoje.

„ODS si už nemůže dovolit svoje voliče zklamat. Mnozí nás nevolili proto, že by nás milovali, ale proto, že jsme jim v tu chvíli přišli jako nejmenší zlo. Prostě si řekli, že zavřou oči a ještě jednou to s námi zkusí. To musíme mít na paměti a podle toho se musíme chovat,“ apeloval Fiala na své kolegy.

„Demokratické strany jen těsně porazily populisty a extrémisty. Ale ti voliči nezmizeli a budou hledat nové zachránce, kteří jim budou slibovat řešení jejich frustrací,“ sdělil premiér.

Zároveň však v souvislosti s aktuální válkou na Ukrajině vyzdvihnul, jak důležité je, kdo aktuálně nesedí ve vládě. „Česká republika má velké štěstí, že se její vláda v této situaci neopírá o komunisty a proruské extrémisty,“ řekl premiér.

Fiala ve svém úvodním projevu také rekapituloval osm let, kdy pozici předsedy strany zastává. „Když jsem byl zvolen poprvé, tak nás byla jenom hrstka, kdo věřili a nepochybovali o tom, že se dokážeme vrátit na politické výsluní,“ sdělil premiér.

Bývalý kabinet kritizoval za činnost při epidemii covidu. „Vyšli jsme z pandemie se stamiliardovými dluhy, z nichž bohužel významná část byla rozházena minulou vládou Andreje Babiše (ANO) na výdaje, které s pandemií vůbec nesouvisely,“ řekl. Bývalý kabinet znal podle něj při epidemii jen předražené nákupy a lockdowny. „My preferujeme jinou cestu. Motivovat lidi k očkování a naučit se s covidem žít bez větších zásahů do svobod občanů,“ doplnil.

Tagy:
ODS Petr Fiala vláda Česko Poslanecká sněmovna ČR ruská invaze na Ukrajinu