Klaus: Soudruzi Rakušan s Černochovou považují konflikt na Ukrajině za českou válku

K VĚCI (70)

Válka na Ukrajině není českou válkou, v pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý český prezident Václav Klaus. Zkritizoval ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a ministryní obrany Janu Černochovou (ODS) a nelichotivě je označil za „soudruhy“. Pochválil naopak maďarského premiéra Viktora Orbána.

Českého exprezidenta znovuzvolení maďarského premiéra potěšilo. „Orbána považuji za jediného přítele mezi současnými klíčovými evropskými politiky. Vážím si ho a sdílím s ním mnoho názorů. Jsem rád, že nezvítězila progresivistická levice. Je to jediný autentický politik současné Evropy. Snaží se skutečně reprezentovat svůj národ,“ sdělil.

Nevadí mu ani Orbánovy výroky ohledně války na Ukrajině. „Nechápu, koho může popuzovat formulace, že to není maďarská válka, stejně jako to není česká válka. I když někteří soudruzi u nás, v čele s panem Rakušanem či s paní ministryní obrany, se tak stylizují,“ uvedl Klaus.

„Opusťme to ‚válečnění‘ za každou cenu, zkusme říci, že absolutní prioritou všeho je okamžité příměří. Někteří si asi myslí, že se válka musí dovést až do toho nejhořčího konce. Čím více Rusko vykrvácí, tím více to bude řešení,“ doplnil exprezident.

Zároveň sdělil, že k jednacímu stolu musí usednout někdo jiný než Ukrajina. „Jednání, které je potřeba, to nejsou rusko-ukrajinská jednání. Válka je samozřejmě na Ukrajině a Ukrajina je její největší obětí, ale ta válka je samozřejmě mezi Ruskem a Západem,“ řekl Klaus.

S rozpaky pozoruje také sankce namířené vůči Rusku. „Sankce výrazným způsobem poškozují ruskou ekonomiku a budou mít pro Rusko tíživé následky, ale současně poškozují ekonomiky na druhé straně sankcí. Jestli ty sankce povedou k okamžitému zastavení války, to si nejsem jist,“ uvedl bývalý prezident.

Tagy: