Fiala se neformálně sešel se Zemanem. Řešili další postup jmenování vlády

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se sešel s prezidentem Milošem Zemanem na neformální schůzce. Hovořil s ním o dalším postupu při jmenování vlády, uvedl na Twitteru. Podle rádia Frekvence 1 se tak stalo v úterý. Ve středu Fiala řekl, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident nejmenuje všechny ministry nové vlády.

Na dotaz ohledně obsahu schůzky zatím Fiala ČTK neodpověděl. V úterý dopoledne za Zemanem dorazil kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti), k němuž má podle spekulací prezident výhrady. Odpoledne byla zrušena schůzka s kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) kvůli jeho pozitivnímu testu na koronavirus.

Původně se měl Fiala s hlavou státu sejít poté, co skončí cyklus Zemanových schůzek s kandidáty na ministry nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Jako poslední do Lán za prezidentem dorazí v pátek kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Uskuteční se v termínu v řádu dnů po ukončení setkání s kandidáty,“ napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k avizované schůzce s Fialou.

Zeman podle Frekvence 1 na úterním jednání doporučil Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury na ministra. Fiala poté na Twitteru uvedl, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění. Také předseda Pirátů Ivan Bartoš sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády.

O možnosti podání kompetenční žaloby, pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, dříve mluvil i předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády „a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“. O možnosti vetování návrhu premiéra, o kterém Zeman dříve hovořil, se ústava nezmiňuje.

Původně se měl Fiala s hlavou státu sejít poté, co skončí cyklus Zemanových schůzek s kandidáty na ministry nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Jako poslední do Lán za prezidentem dorazí v pátek kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Uskuteční se v termínu v řádu dnů po ukončení setkání s kandidáty,“ informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k avizované schůzce s Fialou.

Tagy: