Piráti by s nominací Lipavského měli ustoupit. Zeman Fialovi vyhovět nemusí, míní Hraba

Zdeněk Hraba

Rozhovor se Zdeňkem Hrabou

Jmenování nové vlády se nadále protahuje. Prezident Miloš Zeman má podle všeho problém s kandidátem na ministra zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). Designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) však uvedl, že pokud nebude jmenována celá vláda, podá vůči Zemanovi kompetenční žalobu. „Ústupek ze strany nominace ministra zahraničí by byl namístě, nemyslím, že by měl ustupovat Fiala jako premiér. Strana by měla zvážit, zda jí blokování stojí za pozdější jmenování vlády,“ uvedl senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Podání žaloby na prezidenta republiky by podle předsedy Stálé komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury znamenalo jen další zdržení jmenování nové vlády. Namístě by proto mohl být ústupek ze strany Pirátů, pokud je pro prezidenta problémovým kandidátem Lipavský.

„Mělo by se jednat o ústupek koaliční strany, která dotyčného ministra jmenovala. Nemyslím, že by měl ustupovat Fiala jako premiér. To strana by měla zvážit, zda jí blokování stojí za pozdější jmenování vlády,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Pokud by (podle spekulací) Piráti z nominace Lipavského ustoupili, situace by se podle něj „bezpochyby odblokovala“. „Nemohu Pirátům radit, ale mohu říci, co bych dělal já. Kdybych se do podobné situace dostal, budoucnost vlády a Česka bych nevázal na vlastní osobu,“ dodal. Fiala však ve svém vyjádření uvedl, že nemá v úmyslu nominace na členy vlády měnit. Pokud Zeman nejmenuje všechny ministry, podá k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu.

Ve hře je i článek 65

„Kompetenční směr je jedním z možných scénářů. Pokud by prezident odmítl konat i poté, co by Ústavní soud rozhodl, aby konal, teoreticky přichází v úvahu článek 65, tedy senátní žaloba. To by však opět znamenalo další zdržování jmenování vlády,“ sdělil. Dodal, že kompetenční žaloba celou situaci pouze zdrží, a to na velmi dlouho.

Dále uvedl, že kompetenční spor může zablokovat dotyčné ministerstvo. „Tedy spekulativně ministerstvo zahraničí. Ostatní ministři budou samozřejmě jmenováni a ujmou se svých resortů. Muselo by se však řešit, jak bude dotyčný resort fungovat bez ministra. Celou vládu však nezablokuje,“ podotkl.

Hraba po úterním jednání Lipavského se Zemanem na sociálních sítích uvedl, že je možné odmítnout jmenování potenciálního kandidáta například v momentě, kdy zpochybňuje demokratické zřízení nebo spojenecké a bezpečnostní zájmy státu. „Rozhodně jsem to nemyslel nijak osobně. Pouze jsem nahlas uvažoval o možnostech, kdy prezident může kandidáta odmítnout,“ vysvětlil webu Echo24.

Dodal, že je nutné uvažovat o tom, kdy je možné návrhu nevyhovět. „Ústava totiž hovoří o tom, že je možné jmenovat pouze na návrh. Tedy že si prezident nemůže jmenovat svévolně koho chce. Ale vůbec se nehovoří o tom, že návrhu musí být bezpodmínečně vyhověno. A to podle mého nemusí,“ sdělil.

Na tom, zda musí prezident jmenovat na návrh prezidenta všechny ministry, se neshodnou ani experti. Bývalý ústavní soudce Ústavního soudu Stanislav Balík ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že je povinností hlavy státu tak učinit. Právník a bývalý poradce prezidenta Klause Pavel Hasenkopf je ale toho názoru, že Zeman má právo ministra odmítnout.

„Ústava stanoví, že prezident na návrh premiéra jmenuje. Znamená to, že má povinnost jmenovat. Pokud by tomu tak nebylo, bylo by v ústavě ‚může jmenovat‘ nebo něco takového. Úspěch pana Fialy je vcelku nasnadě,“ uvedl Balík s tím, že pokud se bude Zeman chovat podle ústavy, nezbyde mu nic jiného než jmenovat ministry „přes skřípějící zuby“.

Hasenkopf však zastává opačný názor. „Prezident je při jmenování povinen držet se premiérových návrhů a nesmí mít žádné své nominanty. To ale neznamená, že by musel všechny návrhy přijmout. Pokud by tomu tak bylo, v ústavě by to bylo výslovně napsané,“ upřesnil s tím, že odmítnout navrhovaného ministra je prezidentovým právem.

Tagy: