reklama

Piráti by s nominací Lipavského měli ustoupit. Zeman Fialovi vyhovět nemusí, míní Hraba

Jmenování nové vlády se nadále protahuje. Prezident Miloš Zeman má podle všeho problém s kandidátem na ministra zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). Designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) však uvedl, že pokud nebude jmenována celá vláda, podá vůči Zemanovi kompetenční žalobu. „Ústupek ze strany nominace ministra zahraničí by byl namístě, nemyslím, že by měl ustupovat Fiala jako premiér. Strana by měla zvážit, zda jí blokování stojí za pozdější jmenování vlády,“ uvedl senátor Zdeněk Hraba (STAN).

reklama

Podání žaloby na prezidenta republiky by podle předsedy Stálé komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury znamenalo jen další zdržení jmenování nové vlády. Namístě by proto mohl být ústupek ze strany Pirátů, pokud je pro prezidenta problémovým kandidátem Lipavský.

„Mělo by se jednat o ústupek koaliční strany, která dotyčného ministra jmenovala. Nemyslím, že by měl ustupovat Fiala jako premiér. To strana by měla zvážit, zda jí blokování stojí za pozdější jmenování vlády,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Pokud by (podle spekulací) Piráti z nominace Lipavského ustoupili, situace by se podle něj „bezpochyby odblokovala“. „Nemohu Pirátům radit, ale mohu říci, co bych dělal já. Kdybych se do podobné situace dostal, budoucnost vlády a Česka bych nevázal na vlastní osobu,“ dodal. Fiala však ve svém vyjádření uvedl, že nemá v úmyslu nominace na členy vlády měnit. Pokud Zeman nejmenuje všechny ministry, podá k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu.

Ve hře je i článek 65

„Kompetenční směr je jedním z možných scénářů. Pokud by prezident odmítl konat i poté, co by Ústavní soud rozhodl, aby konal, teoreticky přichází v úvahu článek 65, tedy senátní žaloba. To by však opět znamenalo další zdržování jmenování vlády,“ sdělil. Dodal, že kompetenční žaloba celou situaci pouze zdrží, a to na velmi dlouho.

Dále uvedl, že kompetenční spor může zablokovat dotyčné ministerstvo. „Tedy spekulativně ministerstvo zahraničí. Ostatní ministři budou samozřejmě jmenováni a ujmou se svých resortů. Muselo by se však řešit, jak bude dotyčný resort fungovat bez ministra. Celou vládu však nezablokuje,“ podotkl.

Hraba po úterním jednání Lipavského se Zemanem na sociálních sítích uvedl, že je možné odmítnout jmenování potenciálního kandidáta například v momentě, kdy zpochybňuje demokratické zřízení nebo spojenecké a bezpečnostní zájmy státu. „Rozhodně jsem to nemyslel nijak osobně. Pouze jsem nahlas uvažoval o možnostech, kdy prezident může kandidáta odmítnout,“ vysvětlil webu Echo24.

Dodal, že je nutné uvažovat o tom, kdy je možné návrhu nevyhovět. „Ústava totiž hovoří o tom, že je možné jmenovat pouze na návrh. Tedy že si prezident nemůže jmenovat svévolně koho chce. Ale vůbec se nehovoří o tom, že návrhu musí být bezpodmínečně vyhověno. A to podle mého nemusí,“ sdělil.

Na tom, zda musí prezident jmenovat na návrh prezidenta všechny ministry, se neshodnou ani experti. Bývalý ústavní soudce Ústavního soudu Stanislav Balík ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že je povinností hlavy státu tak učinit. Právník a bývalý poradce prezidenta Klause Pavel Hasenkopf je ale toho názoru, že Zeman má právo ministra odmítnout.

„Ústava stanoví, že prezident na návrh premiéra jmenuje. Znamená to, že má povinnost jmenovat. Pokud by tomu tak nebylo, bylo by v ústavě ‚může jmenovat‘ nebo něco takového. Úspěch pana Fialy je vcelku nasnadě,“ uvedl Balík s tím, že pokud se bude Zeman chovat podle ústavy, nezbyde mu nic jiného než jmenovat ministry „přes skřípějící zuby“.

Hasenkopf však zastává opačný názor. „Prezident je při jmenování povinen držet se premiérových návrhů a nesmí mít žádné své nominanty. To ale neznamená, že by musel všechny návrhy přijmout. Pokud by tomu tak bylo, v ústavě by to bylo výslovně napsané,“ upřesnil s tím, že odmítnout navrhovaného ministra je prezidentovým právem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama