reklama

Flegr: Díky vakcíně nejsou mrtví. Ze stresu ale dostali rakovinu, oponuje Pollert

„Už v březnu bylo zřejmé, že očkování nejrizikovějších skupin se projevilo,“ sdělil biolog Jaroslav Flegr v pořadu Co Čech, to politik! Podle lékaře Lukáše Pollerta však za úmrtí mnoha pacientů s covidem může stres. Ve spojitosti s oslabenou imunitou je to podle bývalého olympionika jasná rovnice, doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Když umíralo nejvíce lidí, je potřeba ptát se, v jakém stavu přišli do nemocnice. Když měli rakovinu a i pozitivní test na covid, umřeli na covid. Mám rodinu, je nás osm. Stane se, že někdo covid chytí a někdo ne. To pozadí, proč někdo umře a někdo ne, na to je potřeba zacílit,“ okomentoval pandemickou situaci lékař Lukáš Pollert.

Stres by podle něj mohl být jednou z příčin. „Když máte několik měsíců stres, tak dostanete rakovinu a zemřete, to je normální rovnice,“ okomentoval dále. Podle biologa Jaroslava Flegra však strach lidem neuškodil.

„Z dat vidíme, že když byla vakcína, tak už někdy v březnu a dubnu bylo zřejmé snížení úmrtnosti, neuškodil strach, ale covid. Změna byla vakcína, evidentně,“ řekl Flegr. Změna by podle něj v tuto dobu nemohla nastat, protože potenciální strach je pořád stejný.

Podle Pollerta jsou však počty naočkovaných z těchto měsíců minimální. K dubnu podle ministerstva zdravotnictví bylo lidem podáno 3,09 milionu dávek vakcíny. „Tak proč nemáme tolik úmrtí v březnu?“ ptal se jízlivě Flegr.

Co s těmi, kteří se nechtějí očkovat?

Podle Flegra by se ale nadále mělo motivovat k očkování. „Je potřeba vysvětlovat. Myslím, že mezi odpůrce očkování patří ti, kteří tento postoj zaujali z politických důvodů, druzí proto, že chtějí být zajímaví, ale je mezi nimi i obrovská skupina těch, kteří vakcínu nechtějí, protože o ní moc nevědí nebo uvěřili dezinformacím,“ dodal biolog.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek dokonce navrhoval, aby si neočkovaní platili náklady spojené s následnou léčbou covidu. S tím však nesouhlasí Pollert a tento přístup vnímá jako nemyslitelný. „Je to stejné, jako bychom kuřákům řekli, ať platí, když dostanou infarkt,“ zdůraznil.

Tagy:
očkování vakcína vedlejší účinky Lukáš Pollert koronavirus Jaroslav Flegr nežádoucí účinky Co Čech, to politik!

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama