reklama

Flegr: O mrazácích jsem nic neříkal, ale veze se to se mnou pořád. Průšvih zase přijde

„Slova o mrazácích na mrtvoly Jana Hamáčka jsem ani nevyslovil, ale na druhý den to bylo všude,“ uvedl biolog Jaroslav Flegr v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Díky očkovaní, které nazval darem z nebes, aktuální situace sice není tak kritická, ale „průšvih“ podle něj ještě přijde.

reklama

„Tehdy (před rokem) jsem říkal, že doufám, že to mají připravený. Hned druhý den, i když jsem slovo mrazák nevyslovil, jsem to musel dementovat,“ vysvětlil biolog Jaroslav Flegr v pořadu Co Čech, to politik! ve vysílání CNN Prima NEWS. S nadsázkou také dodal, že většina lidí se v Česku nechává zpopelnit.

Tentokrát „mrazáky“ nestrašil, poukázal však na to, že situace není příznivá. „Přijde průšvih. Je šance, že až v lednu, ale určitě v chřipkovém období. Máme hodně daleko k dobré proočkovanosti,“ sdělil.

Loni touto dobou totiž předseda ČSSD Jan Hamáček poukazoval na nejhorší možný scénář. „Hrozí nám kolaps zdravotnictví. Reálně hrozí Itálie, New York. Chápu, že vláda v některých věcech dělá chyby, špatně komunikuje, ale to gros je naprosto jasné: pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly,“ uvedl doslova Hamáček. Kde se ale přesně stala chyba, to na přímou otázku neuvedl. Vláda podle něj dělala opatření, která jí odborníci navrhují jako efektivní.

Podle Flegra by se ale nadále mělo motivovat k očkování. „Je potřeba vysvětlovat. Myslím, že mezi odpůrce očkování patří ti, kteří tento postoj zaujali z politických důvodů, druzí proto, že chtějí být zajímaví, ale je mezi nimi i obrovská skupina těch, kteří vakcínu nechtějí, protože o ní moc nevědí nebo uvěřili dezinformacím,“ dodal biolog.

Proto podle něj bylo obrovským štěstím, že vakcína byla vytvořena tak rychle. „Bylo to obrovský dar z nebe. Lidstvo ale kvůli takovému viru nevyhyne. To by musel by to být jinačí kabrňák. Dřív jsem mu říkal chcípáček, ale pak se vzchopil,“ sdělil Flegr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte
Rádce

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte

Prudce zdražující elektřina a plyn přiměly některé dodavatele k neobvyklému kroku. Přestože si jejich zákazníci cenu zafixovali na několik let, dostávají dopis s oznámením, že budou za energie platit více. Lidé tak často nevědí, jak mají na informaci reagovat a jaká jsou jejich práva. V takovém případě je totiž možné od smlouvy bez sankce odstoupit a přejít k jinému vybranému dodavateli. Někteří ale nové klienty nepřijímají.

Trestal bych ty, kteří šíří nesmysly o očkování a ničí kampaň, říká virolog Černý

Podle virologa Jiřího Černého není očkování na rozdíl od jiných opatření zásah do osobních práv. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vláda prý udělala za poslední dva roky velké množství chyb. Černý předpověděl, že pokud by byla vakcína proti covidu dostupná už loni na jaře, Česko by mělo proočkovanost přes 90 procent. Důvěra v rozhodnutí ale postupem času razantně opadla.

Pospíšil: Vláda se za dva roky nenaučila napsat covidová opatření, je to katastrofa

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se ani po téměř dvou letech trvání pandemie koronaviru nenaučila vytvářet proticovidová opatření tak, aby uspěla před soudem. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle právníka Tomáše Nielsena, který patří mezi kritiky opatření, jsou vládní nařízení dávno za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Data ÚZIS nejsou relevantní. I očkovaní by se měli testovat, kritizuje Maříková z SPD

Poslankyně Karla Maříková (SPD) se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustila do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten v úterý prohlásil, že se z epidemie covidu stala epidemií neočkovaných. Podle Maříkové však data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ze kterých Vojtěch vychází, nejsou relevantní. Vojtěchovi dal naopak částečně za pravdu poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.

Nakažených bez očkování přibývá. Je jich už šestkrát více než lidí po vakcíně

Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti COVID-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz oproti neočkovaným. Na 100 tisíc očkovaných za týden připadá celkově 55 případů, mezi neočkovanými 214 případů. S růstem počtu nových případů v posledních dnech se rozdíl ještě zvyšuje, v úterý bylo z nových případů 66 za poslední týden mezi 100 tisíci očkovanými a 422 mezi neočkovanými, rozdíl je tedy více než než šestinásobný. Vyplývá to z úterních dat o šíření nákazy, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Odborníci upozorňují, že data o podílu očkovaných mezi nakaženými a hospitalizovanými se často vykládají chybně.

reklama