reklama

Elektrický Ford Mustang Mach-E má hned tři zápisy do Guinessovy knihy rekordů

Elektrický Ford Mustang Mach-E se zapsal do Guinnessovy knihy třemi rekordy. K nejnižší spotřebě mezi elektromobily dosažené již v létě nyní přidává dva další zápisy, které se týkají nabíjení.

reklama

Příchod čistě elektrického Fordu Mustang rozzuřil snad každého vášnivého fanouška amerických sportovních aut. Namísto pětilitrového osmiválce dostal takzvaný Mach-E elektromotor a ikonickou karoserii ve stylu kupé zase vystřídaly boubelaté tvary SUV.

Zdálo se tedy, že to má elektrický hřebec spočítané ještě před oficiálním uvedením na trh. Jenže už první jízdy odhalily opravdovou sílu „bezemisního“ Mustangu. Když se řidič smíří s absencí burácivého osmiválce, bude vlastně naprosto uchvácen. Zatímco v dynamice drží se spalovacím sokem krok, v zatáčkách už mu směle ujíždí. Je agilnější, jistější a vlastně i zábavnější.

To ale není zdaleka všechno, Ford Mustang Mach-E dokázal, že je schopný konkurovat i těm nejlepším elektromobilům současnosti. Jeho jméno se totiž nyní provázalo hned se třemi světovými rekordy, které se zapsaly do Guinnessovy knihy.

Už v červenci vytvořil Mustang Mach-E na trase mezi nejvzdálenějšími obydlenými místy britského ostrova, John o’Groats na severovýchodě a Land’s End na jihozápadě světový rekord, když dosáhl nejnižší spotřeby energie 9,5 kWh/100 km. To odpovídá dosažitelnému dojezdu více než 800 km, přičemž oficiálně homologovaný dojezd na jedno nabití činí 610 kilometrů.

Na stejné trase teď elektrický Mustang Mach-E dosáhl rekordně krátké nabíjecí doby. S časem 43 minut a 13 sekund překonal dřívější zápis do Guinnessových světových rekordů o více než 30 minut. Pro rekordní jízdu byl použit Mach-E v provedení s pohonem zadních kol a prodlouženým dojezdem, do jehož akumulátoru se při rychlonabíjení výkonem 150 kW doplní za 10 minut energie postačující k ujetí vzdálenosti přibližně 117 kilometrů.

Poslední rekord, který v souvislosti s touto jízdou vznikl, se týká počtu zastávek na nabíjení, a protože Mustang Mach-E zastavil pouze jednou, překonat ho v dohledné době bude vlastně nemožné. To by se totiž musel najít vůz, který byl zvládl ujet celou 1 352 kilometrů dlouhou trasu bez jediné zastávky. No, hodně štěstí konkurence.

Začátkem září oznámil Ford, že předal prvního Mustanga Mach-E zákazníkovi z České republiky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama