reklama

Fotbal stále podléhá Berbrovi. Příslušnost k StB bylo jeho perverzní PR, říká expert

Podle šéfreportéra deníku Sport a fotbalového experta Štěpána Filípka rezignací Romana Berbra podvody v českém fotbale nekončí. Muselo by podle něj dojít k rozbití celých struktur, neboť obviněný Berbr měl mnoho lidí, kteří mu „sloužili“. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Filípek se domnívá, že v kauze bude zahrnuto mnohem více lidí, v současnosti jich je obviněných 20. „Pokud by policie byla důsledná, musely by se objevit desítky dalších lidí,“ tvrdí fotbalový expert. Statisícové částky, se kterými se údajně operovalo ve druhé a třetí lize, prý dříve byly spíše doménou první ligy. „Ale inflace stoupá, tak asi stoupají i částky v nižších soutěžích,“ dodal reportér.

Podle něj je kauza okolo fotbalového funkcionáře Berbra „listopadem 89 českého fotbalu“. „Vyjadřuje to naději lidí z fotbalu, že by se mohlo něco změnit,“ řekl v pořadu K věci. „Nejsem pesimista, ale ani optimista. Aby se něco změnilo, musely by se rozbít celé fotbalové struktury,“ dodal.

Filípek totiž míní, že řada lidí je na Berbra, který měl v českém fotbale velký vliv, stále navázaná. „Bohužel je to politika, lidé, kteří volí, stále podléhají Romanu Berbrovi,“ tvrdí novinář. „Muselo by dojít k obměně na úrovni těch, kteří volí. Berbr má spoustu lidí, kteří mu sloužili a aspirovali na takové malé Berbry. Klíč ke všemu je, aby si řekli, že už ho nepotřebují a ani nechtějí jeho náhradu,“ odhaduje.

Berbrova síla podle něj spočívala mimo jiné v tom, že jeho dominantou byly nižší soutěže, kam média příliš nedohlédnou. „Do vyšší soutěže zase dosáhl skrz rozhodčí,“ míní Filípek. „Někteří jeho koně podle mě postupovali za odměnu až do první ligy. Domnívám se, že ani první liga úplně čistá není, je možné, že přes svou armádu mohl rozhodovat o tom, kdo dostane titul,“ hádá reportér.

Berb byl podle něj „schopným rozhodčím, který byl zároveň schopný všeho. Za minulého režimu byl příslušníkem StB a netajil se tím, prý spíše naopak. „Používal to jako osobní perverzní PR, vzbuzovalo to strach,“ řekl dále novinář. Do skandálu je zapletená i Berbrova partnerka Dagmar Damková, která se podle Filípka stala „nástrojem jeho moci“. „Funkce, které zastávala, de facto vykonával Berbr,“ domnívá se Filípek.

Abnormální situace

Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích. Kontroverzní funkcionář, který má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí i na dění v celém českém fotbale, byl v neděli vzat do vazby. Do ní měl podle dostupných informací zamířit také sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý prvoligový hráč Michal Káník.

Do kauzy je zapojena řada rozhodčích, z nichž někteří působili či působí na listině pro profesionální soutěže. V textu obvinění v aféře figuruje i jméno šéfa sudích Jozefa Chovance, který měl po setkání s Rogozem změnit delegaci rozhodčích na květnové utkání Vyšehradu s Líšní.

„Situace, kterou nyní řešíme, je abnormální. Je to útok na samotnou podstatu fotbalu. Neumím říct, jak to ovlivní obraz českého fotbalu v zahraničí, každopádně zásah v tuzemsku i za hranicemi bude velký,“ uzavřel Malík.

Rozhovor Tomáše Vzorka se Štěpánem Filípkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama