reklama

Fotbal stále podléhá Berbrovi. Příslušnost k StB bylo jeho perverzní PR, říká expert

Podle šéfreportéra deníku Sport a fotbalového experta Štěpána Filípka rezignací Romana Berbra podvody v českém fotbale nekončí. Muselo by podle něj dojít k rozbití celých struktur, neboť obviněný Berbr měl mnoho lidí, kteří mu „sloužili“. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Filípek se domnívá, že v kauze bude zahrnuto mnohem více lidí, v současnosti jich je obviněných 20. „Pokud by policie byla důsledná, musely by se objevit desítky dalších lidí,“ tvrdí fotbalový expert. Statisícové částky, se kterými se údajně operovalo ve druhé a třetí lize, prý dříve byly spíše doménou první ligy. „Ale inflace stoupá, tak asi stoupají i částky v nižších soutěžích,“ dodal reportér.

Podle něj je kauza okolo fotbalového funkcionáře Berbra „listopadem 89 českého fotbalu“. „Vyjadřuje to naději lidí z fotbalu, že by se mohlo něco změnit,“ řekl v pořadu K věci. „Nejsem pesimista, ale ani optimista. Aby se něco změnilo, musely by se rozbít celé fotbalové struktury,“ dodal.

Filípek totiž míní, že řada lidí je na Berbra, který měl v českém fotbale velký vliv, stále navázaná. „Bohužel je to politika, lidé, kteří volí, stále podléhají Romanu Berbrovi,“ tvrdí novinář. „Muselo by dojít k obměně na úrovni těch, kteří volí. Berbr má spoustu lidí, kteří mu sloužili a aspirovali na takové malé Berbry. Klíč ke všemu je, aby si řekli, že už ho nepotřebují a ani nechtějí jeho náhradu,“ odhaduje.

Berbrova síla podle něj spočívala mimo jiné v tom, že jeho dominantou byly nižší soutěže, kam média příliš nedohlédnou. „Do vyšší soutěže zase dosáhl skrz rozhodčí,“ míní Filípek. „Někteří jeho koně podle mě postupovali za odměnu až do první ligy. Domnívám se, že ani první liga úplně čistá není, je možné, že přes svou armádu mohl rozhodovat o tom, kdo dostane titul,“ hádá reportér.

Berb byl podle něj „schopným rozhodčím, který byl zároveň schopný všeho. Za minulého režimu byl příslušníkem StB a netajil se tím, prý spíše naopak. „Používal to jako osobní perverzní PR, vzbuzovalo to strach,“ řekl dále novinář. Do skandálu je zapletená i Berbrova partnerka Dagmar Damková, která se podle Filípka stala „nástrojem jeho moci“. „Funkce, které zastávala, de facto vykonával Berbr,“ domnívá se Filípek.

Abnormální situace

Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích. Kontroverzní funkcionář, který má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí i na dění v celém českém fotbale, byl v neděli vzat do vazby. Do ní měl podle dostupných informací zamířit také sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý prvoligový hráč Michal Káník.

Do kauzy je zapojena řada rozhodčích, z nichž někteří působili či působí na listině pro profesionální soutěže. V textu obvinění v aféře figuruje i jméno šéfa sudích Jozefa Chovance, který měl po setkání s Rogozem změnit delegaci rozhodčích na květnové utkání Vyšehradu s Líšní.

„Situace, kterou nyní řešíme, je abnormální. Je to útok na samotnou podstatu fotbalu. Neumím říct, jak to ovlivní obraz českého fotbalu v zahraničí, každopádně zásah v tuzemsku i za hranicemi bude velký,“ uzavřel Malík.

Rozhovor Tomáše Vzorka se Štěpánem Filípkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen
Koronavirus

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

Hasiči se vrátili na místo, kde ztratili kolegy. Výbuch poškodil i sousední domy

Jeden z rodinných domů v sousedství budovy v Koryčanech na Kroměřížsku, kterou zničil středeční výbuch, je podle statika neobyvatelný. Po explozi má poškozenou konstrukci, hasiči proto zajistili stabilizaci objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé utrpěli zranění.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Závěť prince Philipa zůstane zapečetěná 90 let. Soud tak chrání důstojnost královny

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl nejvyšší soud. Důvodem je ochrana „důstojnosti a postavení“ královny. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

reklama