CNN Prima News František Kupka

František Kupka

Výpis příspěvků ke štítku „František Kupka“

Český aukční rekord padl. Kubištův obraz se prodal za 123 milionů

29. května 2022 15:54

Obraz jednoho ze zakladatelů české moderní malby Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na nedělní aukci v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu.

Pro obraz prodala i vlastní dům. Zemřela proslulá mecenáška umění Meda Mládková

3. května 2022 06:49

Ve věku 102 let zemřela historička umění a významná mecenáška moderního umění Meda Mládková. Podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem, uvedlo Museum Kampa, které zesnulá žena založila. Mládková měla nejrůznější přídomky. Ten nejzásadnější ovšem zněl „vášnivá sběratelka“. Společně s manželem Janem dokázali mimo jiné nashromáždit nejpůsobivější kolekci obrazů významného českého umělce Františka Kupky.

Nový aukční rekord: Kupkův obraz Divertimento II se prodal za 90 milionů

29. listopadu 2020 14:54

Obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II se na dnešní aukci v Praze prodal za 75,2 milionu korun, včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatí 90,24 milionu korun. Obraz se tak stal novým českým aukčním rekordem. Vyvolávací cena obrazu, který patří podle aukční síně k jednomu z nejvýznamnějších děl jeho abstraktního období 30. let, byla 30 milionů korun.

Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?

28. října 2020 23:01

Od středeční půlnoci vstupuje v platnost zákaz vycházení, který bude zahrnovat časový úsek mezi devátou hodinou večerní a pátou ranní. Lidé můžou jít v noci ven, jen pokud jdou do práce, na nutné ošetření nebo vyvenčit psa. Novým opatřením se budou muset přizpůsobit také lidé bez domova. Navíc i mezi nimi se šíří koronavirus. Například ve Valašském Meziříčí se již nakazilo třináct bezdomovců.

Museum Kampa se po požáru znovu otevřelo. K vidění jsou díla Muchy nebo Onera

1. srpna 2020 11:14
Aktualizováno

Museum Kampa, které v polovině července poškodil požár, se už v sobotu dopoledne znovu otevřelo veřejnosti. Některé exponáty ale ještě nejsou ošetřené po vystavení kouři z ohně. Návštěvnicí si budou moci prohlédnout díla Alfonse Muchy a Pasty Onera nebo také stálou expozici Františka Kupky. Dým z požáru 15. července zasáhl dvě třetiny děl, žádné ale neshořelo.

Malé Pompeje. Vnitřek Muzea Kampa pokrývá mazlavý prach, škoda přesahuje 10 milionů

17. července 2020 11:20
Aktualizováno

Muzeum Kampa by se po středečním požáru mohlo částečně otevřít do 14 dnů, řekl v pátek Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. Škoda na technickém zázemí muzea, kde hořelo, činí podle něj více než deset milionů korun. Umělecká díla zasažená při požáru mazlavým popílkem z kouře se budou muset restaurovat, náklady na jejich očištění a sanaci depozitáře budou jeden až dva miliony korun, uvedl.

Muzeum Kampa bude posuzovat, kdy po požáru otevře. Teď se sčítají škody

15. července 2020 14:55
Aktualizováno

„Nyní posuzujeme ekonomické škody na technickém zázemí Museum Kampa – je výrazně poškozena klimatizace, a dále pak škody na uměleckých dílech. Žádné umělecké dílo naštěstí nebylo při požáru zničeno, ale bohužel se do objektu dostal kouř. Restaurátoři musí posoudit dnes a zítra, zda bude nutné přistoupit k očištění uměleckých děl. Doufám, že v pátek dopoledne budeme schopni říci, zda a případně kdy se muzeum opět otevře pro veřejnost. Děláme vše pro to, aby nás tento požár nezahubil. Muzeum Kampa přežilo povodně, koronavirus a já doufám, že i s vaší pomocí přežije tento požár,“ uvedl k aktuálnímu stavu věcí po požáru předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.