reklama

Zámek s arkádami, krásný park i Kupkův rodný dům. Opočno nabízí hned několik skvostů

Malé městečko ve východních Čechách toho nabízí víc, než by člověk čekal. Kromě renesančního zámku s bohatými sbírkami v Opočně najdete také rozlehlý park i výstavu reprodukcí děl místního rodáka a slavného malíře Františka Kupky.

reklama

Když člověk přijíždí do Opočna, zámek vidí téměř ze všech stran. Už z dálky zaujme výraznou červenou barvou. Přímo na místě pak turisty okouzlí arkádové nádvoří nebo královský kočár.

„Po celém obvodu nádvoří obíhají arkádové balkóny, původně se z nich vcházelo do místností. Vilém Trčka z Lípy v polovině 16. století navštívil Itálii, kde se inspiroval a poté nevlídný gotický hrad přestavěl na renesanční vzdušný zámek,“ popisuje pro CNN Prima NEWS správce depozitáře Milan Junek.

Opočno podle něj může být pro turisty zajímavé z mnoha hledisek. „Je tu bohatá historie, architektura, máme krásný park. To, co láká, jsou bohaté sbírky. Poslední z majitelů Josef II. Colloredo-Mansfeld zámek koncipoval jako takovou pokladnici rodu. Když zámek získal, začal sem svážet veškeré sbírky z rodových sídel a rozšiřoval je. Opočno mělo být místem, kam přijedou hosté, zaloví si v oboře a pak budou ohromeni sbírkami,“ vypráví Junek.

Sbírky jsou opravdu bohaté, člověk neví, jestli má dřív obdivovat krásné obrazy, historické glóby, dobové oblečení, renesanční postele s nebesy či africké masky a indiánské obleky. „Jsou to rozhodně desetitisíce předmětů, knihovna má deset tisíc položek, zbrojnice dva a půl tisíce, obrazů je pět set,“ říká správce.

Turisté si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. K vidění jsou historické interiéry, zbrojnice a apartmány Kinských. Nadšenci mohou absolvovat klidně všechny tři okruhy najednou, což zabere asi dvě hodiny.

O zámku se v poslední době psalo kvůli vleklému restitučnímu sporu mezi státem a Kristinou Colloredo-Mansfeldovou. Ústavní soud v květnu stížnost Colloredo-Mansfeldové zamítl a rozhodl, že zámek v Opočně zůstane ve správě státu.

„Zámek je dominanta Opočna, což vnímáme všichni Opočeňáci. Byla bych hrozně ráda, aby se už rozhodlo, komu zámek patří,“ komentuje starostka města Šárka Škrabalová.

Lidi zaujme pás cudnosti

Zámku nyní „šéfuje“ kastelán Tomáš Kořínek, který je ve svých osmadvaceti nejmladším českým kastelánem. „Máme tu několik skvostů, například vzácné obrazy z Itálie nebo druhou největší zbrojnici v České republice,“ vypráví kastelán.

Lidi prý při prohlídkách obvykle zaujme pás cudnosti. „Používal se na nezvedené dámy, které by mohly zahýbat svým mužům. Známá je pověst Kateřiny ze Šelmberka, která zahýbala jednomu z Trčků, a ten ji za to nechal zazdít,“ říká Kořínek.

Opočno láká také filmaře. Natáčel se zde například kriminální příběh Smrt talentovaného ševce, Opočno je zde jen přejmenováno na Opolnou.

Chodník z obrazů

Zámek ale není jedinou turistickou atrakcí. Milovníci umění se mohou zastavit i ve výstavní síni, ve které jsou vystaveny reprodukce děl slavného malíře Františka Kupky. „Sice zde nemáme ani jeden originál, ale máme zde reprodukce ve velikostech, které František Kupka namaloval, abychom lidem přiblížili jeho život a tvorbu,“ ukazuje starostka Škrabalová.

Kupka se narodil v Opočně v roce 1871 jako nejstarší z pěti dětí do rodiny notářského opočenského úředníka. Mládí prožil ve vedlejším městě Dobruška, kde se vyučil sedlářskému řemeslu. Už tehdy maloval vývěsní štíty a obrázky svatých. Později šel do učení do Prahy a nakonec odjel studovat do Francie, kde většinu svého života tvořil a je tam i pochován.

Kupkův obraz Plochy příčné II se v květnu 2019 stal nejdražším výtvarným dílem české historie, když byl na aukci na pražském Žofíně vydražen za 65 milionů korun (78 milionů včetně aukční přirážky).

V Opočně je po Kupkovi pojmenováno i náměstí. Zajímavostí je, že chodník u náměstí je seskládán do podoby Kupkových obrazů.

Když už jsme byli v Opočně, museli jsme ochutnat i zdejší točenou zmrzlinu, kterou v České republice najdete téměř na každém rohu. Vedoucí výroby zmrzliny z mlékárny Bohemilk František Culek CNN Prima NEWS řekl, že mezi nejoblíbenější příchutě patří tradiční vanilková, ale také čokoládová, jahodová či pistáciová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama