reklama

Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?

Od středeční půlnoci vstupuje v platnost zákaz vycházení, který bude zahrnovat časový úsek mezi devátou hodinou večerní a pátou ranní. Lidé můžou jít v noci ven, jen pokud jdou do práce, na nutné ošetření nebo vyvenčit psa. Novým opatřením se budou muset přizpůsobit také lidé bez domova. Navíc i mezi nimi se šíří koronavirus. Například ve Valašském Meziříčí se již nakazilo třináct bezdomovců.

reklama

Pan Luděk je na ulici dvacet let. V tom, co bude dělat dnes v noci, má jasno. „Asi vycházet nebudeme. Nebo půjdeme za svými potřebami. A když nás seberou, tak nás seberou a aspoň nás někam umístí, do tepla třeba,“ řekl. Kam v noci půjde, řeší i Tomáš. Má obavy, že nenajde místo v ubytovnách pro lidi bez domova. „Všude je buď plno, nebo už nemají místo. Musím stejně stát venku a čekat, být venku,“ sdělil.

Také kvůli zhoršujícímu se počasí se pomalu začínají plnit i ubytovny, které Armáda spásy provozuje. „Ta kapacita v našich noclehárnách jaksi není nafouknutelná. V úvahu to připadá, když město, jako třeba město Praha, přijde s další budovou, kterou je schopno uvolnit jako ubytování pro lidi bez domova,“ uvedl Jan František Kupka, národní vedoucí Armády spásy.

„Připravují se další kapacity. Jednak jsme nechali něco otevřeného od jara. Kapacita je větší, něž byla loni, a my ji teď znovu posílíme o zimní opatření,“ vysvětlila Milena Johnová, radní hlavního města Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví. Na jaře některá města přeplněné noclehárny řešila i stavbou stanových městeček. Například Praha nic podobného nyní neplánuje.

Způsob kontrol ohledně dodržování zákazu nočního vycházení u lidí bez domova řeší i policie. „Budeme využívat především místní a osobní znalosti a veškeré případy budeme řešit individuálně. Principem vládních nařízení je především zamezit shlukování se na veřejných prostorách. Jakékoliv další řešení například s osobami bez domova bude postavené vždy na této logice, na tomto principu,“ řekl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Ve Valašském Meziříčí trpí covidem 13 bezdomovců

Jak se postarat o lidi bez domova během vládních opatření a nadcházející zimy, neřeší pouze Praha. Ve Valašském Meziříčí řeší i umístění nakažených bezdomovců koronavirem. V současné době mezi nimi město eviduje třináct nakažených. „Hledali jsme řešení jako město a připravili jsme ubytovnu na Žerotínově ulici. Nikdo nám v tuhle chvíli není schopen dát lidi, kteří by nám pomohli, takže to řešíme vlastními silami. Do první linie tak dobrovolně nastoupili zaměstnanci kulturních zařízení, kteří jsou momentálně bez práce,“ uvedl starosta Robert Stržínek.

Dobrovolníci s pomocí hygieniků rozdělili celý dům na čistou a špinavou zónu. Nyní se učí pracovat v ochranných oblecích. Nakažení klienti sociálního centra jsou zatím s jejich prací spokojeni. „Tady se máme dobře, akorát že to je takové nudné. Jsme sice pozitivní, ale máme lehký průběh, nikomu nic není. Jídla tady máme dost, pro mě je to až moc jídla,“ vysvětlila Eva Perutková, nakažená klienta ze sociálního centra.

Náklady na provoz covidového domu starosta odhaduje na několik set tisíc korun. „Když jsme se ptali krajského krizového štábu, jak to bude s hrazením těchto nákladů, tak nám odpověděli jedno jediné. Všechno jde za městem Valašské Meziříčí. Kroutím hlavou, myslím si o tom své,“ dodal Stržínek.

Nouzové centrum prý bude ve Valašském Meziříčí v provozu minimálně čtrnáct dní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test
ZOH 2022

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test

Česká hokejová reprezentace zahájila soustředění na zimní olympijské hry v Pekingu. V pražské O2 areně se zatím pod dohledem hlavního trenéra Filipa Pešána mělo připravovat 12 hráčů. Z tuctu je však nyní mimo hru šestice hokejistů, která měla pozitivní test na koronavirus. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí.

Strach o krále fotbalových agentů. Zástupce Haalanda nebo Ibrahimovice bojuje na JIP

Fotbaloví agenti vyjednávají přestupy za miliony eur či liber, rozhodují o osudech největších hráčů, přesto často zůstávají v pozadí a příliš se o nich nemluví. Jednou z výjimek je Mino Raiola. Pro své neortodoxní vyjednávací praktiky je často nazývaný mafiánem, mnozí ho považují za krajně kontroverzní osobu. Momentálně během přestupového období měl znovu ukazovat něco ze svého umu, nicméně nemůže. Leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

Udusil těhotnou ženu pytlem od briket. Za vraždu dostal Pavel Brož 26 let vězení

Aktualizováno

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy. Proti rozsudku se odvolala.

reklama

Domácí zpravodajství

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

reklama