reklama

GALERIE: Veterináři na Hodonínsku jedou naplno, ošetřují i slepice a králíky

Desítky psů, koček, ale i králíci, slepice, koně a další zvířata potřebovala po řádění tornáda pomoc veterinářů. Ti se v poničených oblastech už několik dní téměř nezastavili.

reklama

Tamní veterinární lékaři pracují už několik dní nepřetržitě. Navštěvují statky, kde jsou zvířata a poskytují jim první pomoc. V pátek se na místo vydali i jejich kolegové z Prahy a Brna. V Moravské Nové Vsi je zřízený vetpoint, kde mohou lidé nechat svá zvířata ošetřit.

Veterináři musí řešit i vážnější úrazy. Chirurgické zákroky provádí v polních podmínkách, například na dlažbě u vetpointu. Díky zručnosti a zkušenostem se přesto dostává zvířatům kvalitní péče a jejich stav se lepší.

náš rescue tým stále na místě, v nočních hodinách jsme mj. v terénních podmínkách realizovali operační zákrok u 6ti letého psa, který utrpěl nad levým okem hlubokou infikovanou ránu od skleněných střepin..

Posted by Pet & Horse Emergency on Saturday, June 26, 2021

Do organizování pomoci se zapojila i Komora veterinárních lékařů ČR, která žádá kolegy ochotné vypomoci v postižených oblastech, případně ty, kteří vědí o možném ustájení zvířat, aby napsali na e-mail vetkom@vetkom.cz. „Bude-li nabízené pomoci potřeba, budeme vás včas informovat,“ uvádí ve veřejné výzvě.

Desítky mrtvých býků

Zatímco drobná zvířata se daří postupně ošetřovat, u větších je situace horší. V podniku Agromoravia v Moravské Nové Vsi bylo ve čtvrtek 430 býků kvůli výkrmu, minimálně 80 jich zahynulo, uvádí ČTK. „Jezdily tam náklaďáky z kafilerie,“ popisuje Antonín Hanák z Josefova, který se už řadu let věnuje koním. V současné době má v péči nejen vlastní, ale i ty, kteří patří Veronice Balášové z Lužic. Pět koní a poník zázrakem přežilo bez větších zranění. O zraněné koně se sousedům stará i Petra Zetochová z Lužic, jejíž dům unikl tornádu jen o vlásek.

Živel srovnal se zemí i kus lesa v Mikulčicích, kde teď místní pozorují nálety ptačích rodičů hledající hnízda. „Včera jsme tam odklízeli popadané stromy a našli jsme velké množství hnízd, mláďat a mrtvých ptáků, kteří to nepřežili. To se bohužel děje a nedá se tomu pomoct. Některá vlaštovčí hnízda na poničených domech to ale ustála,“ říká ornitolog Gašpar Čamlík. Tornádu odolala i hnízda celosvětové ohrožených orlů královských, kteří hnízdí na vršcích stromů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence
Zdravotnictví

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama