reklama

GALERIE: Veterináři na Hodonínsku jedou naplno, ošetřují i slepice a králíky

Desítky psů, koček, ale i králíci, slepice, koně a další zvířata potřebovala po řádění tornáda pomoc veterinářů. Ti se v poničených oblastech už několik dní téměř nezastavili.

reklama

Tamní veterinární lékaři pracují už několik dní nepřetržitě. Navštěvují statky, kde jsou zvířata a poskytují jim první pomoc. V pátek se na místo vydali i jejich kolegové z Prahy a Brna. V Moravské Nové Vsi je zřízený vetpoint, kde mohou lidé nechat svá zvířata ošetřit.

Veterináři musí řešit i vážnější úrazy. Chirurgické zákroky provádí v polních podmínkách, například na dlažbě u vetpointu. Díky zručnosti a zkušenostem se přesto dostává zvířatům kvalitní péče a jejich stav se lepší.

náš rescue tým stále na místě, v nočních hodinách jsme mj. v terénních podmínkách realizovali operační zákrok u 6ti letého psa, který utrpěl nad levým okem hlubokou infikovanou ránu od skleněných střepin..

Posted by Pet & Horse Emergency on Saturday, June 26, 2021

Do organizování pomoci se zapojila i Komora veterinárních lékařů ČR, která žádá kolegy ochotné vypomoci v postižených oblastech, případně ty, kteří vědí o možném ustájení zvířat, aby napsali na e-mail vetkom@vetkom.cz. „Bude-li nabízené pomoci potřeba, budeme vás včas informovat,“ uvádí ve veřejné výzvě.

Desítky mrtvých býků

Zatímco drobná zvířata se daří postupně ošetřovat, u větších je situace horší. V podniku Agromoravia v Moravské Nové Vsi bylo ve čtvrtek 430 býků kvůli výkrmu, minimálně 80 jich zahynulo, uvádí ČTK. „Jezdily tam náklaďáky z kafilerie,“ popisuje Antonín Hanák z Josefova, který se už řadu let věnuje koním. V současné době má v péči nejen vlastní, ale i ty, kteří patří Veronice Balášové z Lužic. Pět koní a poník zázrakem přežilo bez větších zranění. O zraněné koně se sousedům stará i Petra Zetochová z Lužic, jejíž dům unikl tornádu jen o vlásek.

Živel srovnal se zemí i kus lesa v Mikulčicích, kde teď místní pozorují nálety ptačích rodičů hledající hnízda. „Včera jsme tam odklízeli popadané stromy a našli jsme velké množství hnízd, mláďat a mrtvých ptáků, kteří to nepřežili. To se bohužel děje a nedá se tomu pomoct. Některá vlaštovčí hnízda na poničených domech to ale ustála,“ říká ornitolog Gašpar Čamlík. Tornádu odolala i hnízda celosvětové ohrožených orlů královských, kteří hnízdí na vršcích stromů.

Tagy:

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině.

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama