Prezident Macron „naháněl“ pilota F1 Gaslyho. Musím se mu ozvat zpět, volal vítěz z Monzy

O víkendu se v Monze zrodil nádherný příběh. Pokud by někdo před Velkou cenou Itálie formule 1 vsadil na vítězství Pierra Gaslyho desetikorunu, bral by dva a půl tisíce. Tak nepravděpodobné bylo, že se čtyřiadvacetiletý Francouz z týmu AlphaTauri dočká svého premiérového vítězství v seriálu mistrovství světa královské disciplíny motosportu.

Gaslyho loni uprostřed sezony potupně vyhodili ze stáji Red Bull. Teď se dočkal satisfakce. A k ní mu chtěl poblahopřát i francouzský prezident Emmanuel Macron. Pokud mu pilot zavolal zpátky.

147 závodů během sedmi let. Takovou dobu si vítězství ve formuli 1 rozebírala pouze trojka gigantů – Ferrari, Red Bull a Mercedes. Od triumfu Kimiho Räikkönena s monopostem Lotusu v australském Melbourne v lednu 2013 si prvenství připsaly pouze zmíněné značky.

Až 6. září 2020 přišla změna.

Po třetí hodině odpoledne zhasla startovní světla a začal bláznivý závod. Domácí Ferrari pokračovalo v martyriu letošní sezony – Sebastianu Vettelovi tzv. odešly brzdy a musel závod vzdát, Charles Leclerc zase nezvládl zatáčku „Parabolica“ a ošklivě vletěl do postranní bariéry. Závod byl přerušen. Ještě předtím se proti pravidlům provinil dominátor posledních sezon Lewis Hamilton z Mercedesu, jenž zajel do boxů ve chvíli, kdy nesměl. Za prohřešek dostal desetisekundovou penalizaci, se kterou se mohl jen stěží prokousat na první místo. Jeho týmový kolega Valtteri Bottas zase zaváhal už na startu. Max Verstappen z Red Bullu musel italskou Grand Prix předčasně vzdát.

Velká jména se „klidila“ z cesty, a tak se ostatním jezdcům naskytla zřejmě neopakovatelná možnost prodrat se na nejvyšší stupínek pódia v závodě mistrovství světa. Pierre Gasly se na startovním roštu nacházel až na desáté pozici. Ve chvíli, kdy v Monze vlála po 53 odjetých kolech šachovnicová vlajka, však projížděl cílem na prvním místě před Carlosem Sainzem a Lancem Strollem.

Když B-tým porazí „áčko“

„Ó můj bože. Co se mi právě povedlo?“ řval z plných plic do týmového rádia jezdec AlphaTauri. Povedlo se mu stát se prvním francouzským vítězem v F1 od roku 1996 a triumfu Oliviera Panise. Nebo ukázat to, jak dobrým pilotem je.

Před minulou sezonou povýšil ze stáje Toro Rosso, dnešní AlphaTauri, do Red Bullu. Jenže u rakouského týmu do konce sezony nevydržel. Vedení stáje nebylo spokojené s jeho průběžným šestým místem v seriálu, a tak mu ze dne na den oznámilo, že je vyměněn zpátky do „farmy“ Toro Rosso.

„Obrovská gratulace,“ přál Gaslymu šestinásobný mistr světa Hamilton navzdory zklamání z penalizace, po které zvládl dojet pouze na sedmém místě. „Vidíme, jak roste. Loni byl vyměněn, což si myslím, že nebylo fér. Nedostal totiž prostor se zlepšit. A teď s B-týmem porazil ‚áčko‘, což mi vykouzlilo úsměv na tváři. Opravdu si to zaslouží,“ konstatoval Brit.

„Opravdu mě potěšil. Podle mě odvádí výtečnou práci a tento úspěch si užívá právem. Doufám, že to pro něj vytváří příležitost, aby se ještě posunul,“ pokračoval Hamilton.

Právě s Gaslym se potkává poměrně často i mimo závody, byť spíše jen v internetovém prostoru. Oba piloti se netají tím, že společně hrají populární střílečku Call of Duty.

Volal mi Macron, hlásil šťastný vítěz

Ale zpět ke gratulacím. Premiérový vítězný skalp ve formuli 1 zařídil, že Gaslyho mobilní telefon zahltil nespočet příchozích hovorů. Když se vítězného Gaslyho hodinu po průjezdu cílem ptali na to, jestli už se podělil o vítězné pocity s rodinou a přítelkyní, odpověděl: „Neměl jsem čas s nimi mluvit.“ A k tomu hned dodal: „Zrovna před chvílí jsem viděl, že mi volal francouzský prezident! Emmanuel Macron volal mně! Musím se mu ozvat zpátky. Zatím jsem neměl ani sekundu času,“ sypal ze sebe Gasly.

To už měl za sebou ceremoniál. Při něm si nemohl vychutnat jedinečnou atmosféru, která za normálních okolností panuje pod pódiem v Monze. V časech bez opatření proti koronaviru italští fanoušci zvaní „Tifosi“ bouří, zvláště pokud uspěje někdo z domácího týmu, a to zejména Ferrari. I AlphaTauri je italská značka, a Gasly by tak měl o hlasitou kulisu postaráno.

Navzdory tišší korunovaci šlo o naprosto výjimečný moment. „Stále si jen stěží dokážu uvědomit, co se stalo,“ nevěřil svému vítězství rodák z Rouenu, který se na pódium postavil už loni za druhé místo v Brazílii.

Pro tým AlphaTauri, respektive Toro Rosso, se Monza zdá být místem zaslíbeným. Ve čtrnáctileté historii stáje se jen jednou před tím stalo, že by jeden z jezdců této stáje vyhrál závod mistrovství světa formule 1. V deštivé italské Grand Prix v roce 2008 se to povedlo tehdy jedenadvacetiletému Sebastianu Vettelovi.

Tagy: