reklama

Těžký návrat pilotů F1 do Spa, kde jim loni zemřel přítel. Gasly má speciální helmu

Pierre Gasly pokládá květinu na belgickém okruhu Spa na památku Antoinea Huberta, který na trati zemřel loni.
Zdroj: Profimedia

Před rokem se padok v belgickém Spa zahalil do smutečních barev. Jezdec seriálu formule 2 Antoine Hubert po strašlivé nehodě zahynul v nemocnici. Velmi dobře se znal s několika závodníky nejvyšší třídy F1. Piloti Charles Leclerc či Pierre Gasly se teď vrátili na místo, kde loni zahynul jejich kamarád. „Už jen při procházce po trati jsem odmítal přijmout, že se to opravdu stalo,“ uvedl Gasly, který si teď na uctění památky blízkého člověka nechal upravit helmu.

reklama

„Když jí projíždíte, jediné, co vidíte, je nebe. Je to horská dráha,“ prohlásil před lety dvojnásobný světový šampion formule 1 Fernando Alonso o zákrutě Eau Rouge belgického okruhu Spa. Při rychlosti 300 kilometrů za hodinu musí piloti zatočit doleva, pak bleskově doprava a znovu doleva. Na závodníky v této jedinečné a stoupavé pasáži čeká přetížení 4,4G.

Když jí projíždíte, jediné, co vidíte, je nebe. Je to horská dráha

Specifická zatáčka je krásná, ale také zákeřná a nebezpečná. Na výjezdu z ní se v minulosti vyboural nespočet jezdců. A mezi ně se loni zařadil i Francouz Antoine Hubert, jenž jezdil v seriálu formule 2. Na „apexu“ Eau Rouge se musel vyhnout zpomalujícímu jezdci, prudce proto strhl řízení doprava, jenže to přehnal a vletěl do bariéry.

K tématu

Při nárazu měl obří kinetickou energii, kvůli čemuž se jeho monopost odrazil přesně doprostřed trati. V tu chvíli se do stejného místa přiřítil Juan Manuel Correa, který nemohl absolutně nic dělat. Následoval hrůzostrašný karambol, po kterém jezdci v kritickém stavu zamířili do nemocnice. 22letý Antoine Hubert těžkým zraněním podlehl.

Musíš vyhrát pro Antoinea

Rok utekl jako voda a opět je tu Velká cena Belgie. A Hubertovým kolegům se vrací chmurné myšlenky – nejen těm z formule 2, ale i zástupcům královny motorsportu. S trojicí pilotů slavného seriálu Hubert závodil – a hlavně kamarádil – od dětských let. Proto se na tiskové konferenci před nedělní Grand Prix novináři tématu nevyhnuli.

Charles Leclerc a Pierre Gasly ochotně odpovídali. „Minulý rok to bylo strašně těžké. V sobotu v noci jsme se dozvěděli, že Antoine zemřel. Byli jsme opravdu velmi dobří přátelé, společně s Pierrem (Gaslym) a Estabanem (Oconem) jsme vyrůstali,“ vrátil se o 12 měsíců zpět Leclerc.

Když se druhý den ráno sešli jezdci v padoku, přišel Gasly za Leclercem, který měl po sobotní kvalifikaci jisté první místo na startovním roštu. „Musíš vyhrát pro Antoinea,“ řekl mu. V tu chvíli ještě jezdec Ferrari neměl jediné vítězství ve formuli 1. Leclerc za speciální motivace závod ve Spa skutečně ovládl. „Očividně jsem to asi opravdu chtěl,“ prohlásil po triumfu. Pak vyhrál i domácí Grand Prix stáje Ferrari na italské Monze.

K závodu v Belgii nyní dodal: „Bylo to výjimečné, ale zároveň psychicky náročné. Zažil jsem poprvé to, že jedete po okruhu, na kterém jste ztratili někoho blízkého. A s letošním návratem se nic nemění.“

Mezi závody jsme spolu trávili čas, hráli si, blbnuli. A to je první vzpomínka, kterou na Antoinea mám

Huberta s Leclercem a spol. pojilo závodění ještě v době, kdy soupeřili v motokárách. Leclerc si vybavuje svůj první francouzský šampionát, který ovládl právě Hubert. „Byla to skvělá doba, zvláště proto, jak jsme byli mladí. Tehdy to bylo tak, že mezi závody jsme spolu trávili čas, hráli si, blbnuli. A to je první vzpomínka, kterou na Antoinea mám,“ uvedl.

Udělals 16 kliků? Já jich dám 17

Pierre Gasly znal Huberta ještě lépe. „Už jen při procházce po trati jsem odmítal přijmout, že se to opravdu stalo. Bohužel je to pravda, realita, která se opravdu nevstřebávala a nevstřebává lehce,“ konstatoval Gasly, jezdec týmu Alpha Tauri. „Hned, jak jsem letos jednou nohou nakročil do padoku, hlavou mi opět probíhaly ty stejné obrázky,“ doplnil.

K tématu

Gasly uvedl, že Hubert byl jedním z kluků, se kterými v celém dětství trávil nejvíce času. Byli kamarády, ale zároveň rivaly. „Kdybych nevyrůstal s ním, nikdy bych nedokázal to, co se mi povedlo. Navzájem jsme se hecovali, ať už na trati, nebo mimo ni. Vždy mě donutil ze sebe dostat něco navíc,“ prohlásil.

Francouzský pilot vzpomínal například na hecování v období puberty, které se týkalo kliků. „Když jich udělal 15, já dal 16, jenže on pak zase zvládl 17,“ usmíval se Gasly. „Pokud jsme spolu usedli k playstationu, strávili jsme u něj hodiny a hodiny –⁠ jen proto, abychom se navzájem překonávali,“ dodal.

Proti sobě závodili už od devíti let. Později oba opustili svůj domov a vydali se do akademie, kterou zastřešovala Francouzská federace automobilového sportu, aby si jednou mohli splnit závodní sen a proniknout do F1. „Od 13 do 18 let jsme spolu každičký den trávili čas od snídaně v půl osmé ráno až do deseti večer. Chodili jsme spolu do třídy, společně trénovali i závodili,“ uvedl Gasly.

Naposledy se viděli po srpnové Grand Prix Maďarska, kdy v Budapešti zašli na večeři. O pár týdnů později se Gasly v Belgii dozvěděl tragickou zprávu.

Helma Pierra Gaslyho pro Grand Prix ve Spa, která nese vzpomínky na kamaráda Antoinea Huberta.
Helma Pierra Gaslyho pro Grand Prix ve Spa, která nese vzpomínky na kamaráda Antoinea Huberta.
Zdroj: Twitter/Scuderia AlphaTauri

Při letošním závodu bude mít svého zesnulého přítele nejen v hlavě, ale také na ní. 24letý jezdec si nechal udělat speciální design helmy, který zahrnuje fotografie ze společných chvil, jichž bylo v minulosti více než dost.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Děti se mohou testovat jen jednou za 14 dnů. Vláda schválila dotace na PCR testy pro školy
Další články
reklama
reklama