Podlé, lžete a manipulujete. Generál Pavel se ostře ohradil proti Kalouskově kritice

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se ostře ohradil proti výrokům exministra financí a někdejšího šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten o bývalém náčelníkovi generálního štábu prohlásil, že býval „příslušníkem vojenské rozvědky, obdoby StB“. A přestože Kalousek kritizuje Pavla dlouhodobě, tentokrát generálovi ve výslužbě došla trpělivost. Kalouskovi ironicky poděkoval za reklamu a vyzval ho, aby nedělal politiku na sociálních sítích podlým způsobem a prostřednictvím lží a pomluv.

Kalousek pro web iDnes.cz prohlásil, že generál Petr Pavel byl kádrový příslušník Vojenské rozvědky, což byla vojenská obdoba StB. To už bylo na někdejšího druhého muže NATO příliš.

„Pane Kalousku, mohl bych Vám poděkovat za kontinuální reklamu, pokud byste ji nedělal tak podlým způsobem. Chápu, že Vám chybí politika, ale dělat ji na Twitteru prostřednictvím lží a manipulací je nedůstojné dokonce i Vás,“ obul se do exministra financí.

Mluvčí prezidentského kandidáta označila Kalouskův výrok za fakticky nesprávný. „Vojenskou obdobou StB byla Vojenská kontrarozvědka, označovaná jako VKR. Její součástí Petr Pavel nikdy nebyl, což jednoznačně vyplývá z Archivů bezpečnostních složek. Pan Kalousek ve svém výroku, pravděpodobně omylem, zaměňuje dvě odlišné organizace,“ uvedla pro Markéta Řeháková.

S tím ale nesouhlasí historik z Ústavu pro studium totálních režimů Pavel Blažek. „Ve skutečnosti byla Vojenská kontrarozvědka (VKR) od roku 1951 součástí Státní bezpečnosti a nemohla být proto logicky její vojenskou obdobou. Vojenská rozvědka (ZS GŠ) naopak působila samostatně a je proto možné ji naopak takto označit. Konkrétně bych jako její obdobu označil civilní rozvědku StB, které působila pod krycím jménem I. správa,“ uvádí na svém Facebooku akademik, podle něhož Pavel mlčí o své minulosti proto, že není schopen se jí věcně zabývat.

Prominentní spratek

Atmosféra mezi Pavlem a Kalouskem houstne už delší dobu, přispívá k tomu zejména druhý jmenovaný. „Asi si to zasloužíme. Asi nám nezbývá nic jiného než 32 let po listopadu volit jednoho nebo druhého ‚prominentního spratka‘ z té či oné prominentní bolševické rodiny. V takovém případě bych volil Petra Pavla. Pořád ale doufám, že budu mít důstojnou šanci,“ komentoval Kalousek minulý měsíc jeden z volebních průzkumů, který do čela pelotonu na Pražský hrad pasoval dvojici Babiš–Pavel.

Někdejší náčelník generálního štábu české armády a druhý muž NATO Petr Pavel je od prvních průzkumů považován za jednoho z největších favoritů nadcházejících prezidentských voleb. V nejnovějším průzkumu agentury Median je s 21 procenty druhý za Andrejem Babišem (ANO).

Tagy:

Hlavní zprávy

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí
Vít Rakušan

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:58

Další útok ukrajinského dronu

22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.