CNN Prima News generál

generál

Výpis příspěvků ke štítku „generál“

Ukrajinci dobyli zpět důležité území. Ruský generál neustál neúspěch u Bachmutu

Ukrajincům se podařilo postoupit v oblasti hranice Doněcké a Záporožské oblasti, píše Institut pro studium války (ISW). Institut zároveň upozornil na spekulace o odvolání ruského generálporučíka Andreje Syčevoje z velení u Bachmutu, a to kvůli neúspěšnému vedení bojů. Podpora Ukrajiny je pevná, EU se nezalekne ruských raket, ujistil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Do Česka přiletěly další dva americké vrtulníky Viper a Venom. Kyjev po výhře Fica uvedl, že respektuje volbu slovenského lidu.

Historik: Bez Svobody by Sověti Dubčeka možná zabili. Okupovali nás kvůli jaderným zbraním

Prezident Ludvík Svoboda je běžně označován za jednoho z politiků, kteří v srpnu 1968 selhali. Historik Jiří Fidler, kterému o někdejším válečném hrdinovi právě vychází kniha, to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odmítá. Tvrdí, že Svoboda sovětským okupantům naopak statečně překazil plány. Že nebyl agentem NKVD, byť se to o bělovlasém generálovi často tvrdí. A že důvod invaze do Československa byl možná úplně jiný, než si myslíme.

Nečekaná smrt generála Židka. Měl velet Rusům na frontě, kvůli porážkám přišel o své posty

V Rusku ve věku 57 let zemřel generálplukovník Gennadij Židko, který v roce 2016 velel ruské armádě v Sýrii a podle některých médií loni také ruským invazním silám na Ukrajině. O jeho smrti ve středu informovala s odvoláním na gubernátora Chabarovského kraje ruská média. Regionální činitel konkrétní příčinu Židkovy smrti nesdělil, napsal pouze, že zemřel po delší nemoci.

Africký Hitler, řezník z Kampaly a poslední skotský král. Před 20 lety zemřel Idi Amin

Od smrti bývalého prezidenta Ugandy Idiho Amina uběhlo 20 let. Nelítostný diktátor, který si za svou vládu vysloužil přezdívky jako řezník z Kampaly, africký Hitler či poslední skotský král, byl u moci mezi roky 1971 až 1979. Podle odhadů je odpovědný za smrt nejméně 300 tisíc lidí, což z něj činí jednoho z nejhorších diktátorů 20. století. Kromě mimořádné krutosti byl Amin známý také podporou různých teroristických skupin, totální likvidací indické komunity v Ugandě či rozpoutáním válečného konfliktu se sousední Tanzánií. Zemřel v saúdskoarabském exilu v roce 2003.

Rychlejší postup Ukrajinců není možný. Strůjce „charkovského zázraku“ popsal úskalí protiútoku

Nejúspěšnější vojevůdce 21. století, strůjce charkovského zázraku či strážce Kyjeva. I tak bývá označován známý ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj, který má nyní na starost vojenské operace proti ruským okupantům v centrálním Donbasu. I když Ukrajinci v této oblasti zaznamenávají významnější územní zisky, rozhodně nejde o bleskový protiútok. Syrskyj v rozhovoru pro BBC vysvětlil, proč obránci nemohou postupovat rychleji.

Řehka: Nereagovali jsme na budíček z Krymu. Koledujeme si, že se společnost v krizi zhroutí

Mysleli jsme si, že nám v Evropě nehrozí nebezpečí, a nereagovali jsme na budíček z Krymu. O hrozbách musíme mluvit, řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Na bezpečnostní konferenci i během slavnosti na Pražském hradě ocenil Českou pomoc Ukrajině, jedním dechem ovšem dodal, že „máme být rádi, že se nás válka přímo nedotýká“ – na rozdíl od Ukrajinců jsme se na konflikt totiž nepřipravovali a teprve se dohání dluhy z minulosti. Nadále ale podle svých slov zůstává optimistou – stojí si za tím, že Česko má moderní a dobře vycvičenou armádu. „Nechtěl bych být nepřítel, který stojí proti českému vojákovi,“ poznamenal.