Soud v Haagu vydal zatykač na dva ruské velitele. Dopustili se válečných zločinů na Ukrajině

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na dva ruské velitele, Sergeje Kobylaše a Viktora Sokolova, kvůli jejich údajným válečným zločinům na Ukrajině. ICC to v úterý uvedl v prohlášení. Oba velitelé – ruského dálkového letectva, tedy strategických bombardérů, a Černomořské flotily – jsou podle soudu důvodně podezřelí, že veleli útokům na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zatykače mezinárodního soudu uvítal.

„Každý ruský velitel, který nařídí útoky proti ukrajinským civilistům a kritické infrastruktuře, musí vědět, že spravedlnosti bude učiněno zadost. Každý pachatel takových zločinů musí vědět, že bude pohnán ke spravedlnosti, napsal Zelenskyj na sociální síti.

ČTĚTE TAKÉ: Ve vítězství Ukrajiny věří jen 13 procent Čechů. Podle třetiny skončí válka kompromisem

ICC uvedl, že „existují rozumné důvody se domnívat, že oba podezřelí nesou odpovědnost za raketové útoky, provedené silami pod jejich velením, proti ukrajinské elektrické infrastruktuře nejméně od 10. října 2022 do nejméně 9. března 2023“.

Soud dodal, že náhodná újma způsobená civilistům a škody způsobené útoky byly jednoznačně neúměrné jakékoli očekávané vojenské výhodě.

Po zimní kampani s pomocí vzdušných úderů na ukrajinskou infrastrukturu zahájila vyšetřování možných válečných zločinů také ukrajinská prokuratura. Rusko, které vede agresivní válku vůči sousední zemi už déle než dva roky, přes množící se důkazy popírá, že by úmyslně cílilo na civilní infrastrukturu na Ukrajině a tvrdí, že všechny jeho útoky mají za cíl snížit bojeschopnost Kyjeva.

Ruská vojska od října 2022 do dubna 2023 vypustila více než 1 200 raket, střel a dronů proti energetickým objektům na Ukrajině, připomněl v souvislosti se zatykači ICC server Meduza s odvoláním na údaje ukrajinské energetické společnosti Ukrenerho. V důsledku těchto útoků byla v polovině listopadu 2022 téměř polovina energetického systému vyřazena z provozu, čímž se Ukrajinci ocitli bez světla a tepla. K loňskému červnu kyjevští experti odhadovali celkovou škodu na energetickém systému na 8,8 miliardy dolarů (asi 205 miliard Kč), napsala Meduza.

Připomněla také, že ukrajinská tajná služba SBU obvinila velitele dálkového letectva Kobylaše, že na příkaz ruského vedení zničit ukrajinská města nařídil rozsáhlé útoky na obytné domy, nemocnice a kritickou infrastrukturu. Ukrajinské speciální síly loni v září po útoku na velitelství Černomořské flotily v Sevastopolu tvrdily, že admirál Sokolov zahynul v troskách budovy. Ale o několik dní později ruské ministerstvo obrany zveřejnilo snímky a záběry, ze kterých vyplývalo, že se Sokolov účastnil jednání vedení ministerstva.

ICC před rokem vydal zatykač i na samotného ruského prezidenta Vladimira Putina, a to v souvislosti s únosy dětí z okupovaných území Ukrajiny.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Po pádu Avdijivky Rusko postupuje v útocích

Tagy:
Nizozemsko Ukrajina generál Rusko Haag mezinárodní zatykač válečný zločin Mezinárodní soudní dvůr ruská invaze na Ukrajinu Viktor Sokolov Sergej Kobylaš