Hádka o manželství i financích z Kremlu: Aliance pro rodinu chce Richterovou žalovat

V ostrou hádku se změnila debata mezi místopředsedkyní Sněmovny Olgou Richterovou (Piráti) a místopředsedou Aliance pro rodinu Janem Gregorem v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Obviňování padala jak v tématu manželství pro všechny, které chce koalice PirSTAN projednat ve Sněmovně, tak o údajně pochybném financování Aliance z Kremlu. Gregor zvažuje žalobu.

„Jsme v době, kdy se ukazuje, jak je rodina důležitá. Máme dvě krize: covidovou a uprchlickou krizi s Putinovou válkou. Právě ty ukázaly, že jsou rodiny základem společnosti a jak nejsou jejich právní jistoty v manželství dostatečně ukotveny,“ vysvětlila Richterová důvod, proč s tématem koalice přichází právě nyní.

Gregor uvedl, že ho fascinuje, jak chce Richterová předložit poslancům věc, která nemá v české společnosti velkou podporu. „Průzkumy veřejného mínění ukazují, že podpora stejnopohlavních manželství klesá, především od chvíle, kdy se za ně vede kampaň. Lidé pro to mají porozumění, ale jde i o práva dětí. Biologická realita je daná a jestli nechceme mazat kapitoly z učebnic biologie, tak dítě může vzniknout jen ze spojení ženy a muže,“ mínil.

Richterová se však ohradila. „Děti dnes z mnoha svazků nemají dostatečnou právní jistotu. Vaše argumentace je stylem, že manželství, kde děti nebudou – třeba u lidí vyššího věku nebo u svazků, kde dítě nepřijde – byla méněcenná. Tak to přeci není. Nežijeme ve středověku,“ oponovala. Doplnila, že jako lingvistka studovala, jak se mění slova. „Jejich obsah se posouvá a mění stejně rychle jako společnost. Nemáme otroctví, žena není majetkem muže,“ uvedla.

Obchodování s náhradním mateřstvím

Právě slov o otroctví se následně Gregor chytil. „Otroctví... se stejnopohlavním manželstvím úzce souvisí téma dětí. Například obchodování s náhradním mateřstvím, o němž dnes vyšel článek. Jednou z cest, jak homosexuálové děti dostanou, je, že si ho objednají u náhradní matky, která ho odnosí. To spolu vše extrémně souvisí,“ pokračoval. Takové tvrzení však Richterovou pobouřilo.

„To není žádná souvislost. Popisujete něco, čím se musíme zabývat, máme legislativní díru, ale nesouvisí to. Poukazujete na kauzu, která vznikla před lety, vyšla najevo nyní, v době, kdy zde není manželství otevřeno všem daňovým poplatníkům této země. Souvislost tam není ani proto, že někteří dětí mít nemohou, a tak hledají cesty, někdy i nelegální,“ zmínila.

Následně Gregora osočila z toho, že se Aliance pro rodinu z nějakého důvodu zabývá tím, jak poukazovat na nesouvisející věci, aby v co nejhorším světle vynesla, že si dnes někteří lidé v Česku nejsou rovni. „Prosím vás, co je váš zájem? Proč to hájíte?“ ptala. Gregor následně na dotaz, čeho se při schválení manželství pro všechny nejvíce bojí, odpověděl jasně: „Bojím se toho, že se nebude moci říkat, že rodí ženy, že menstruují,“ dodal.

Putinův hlas v Evropě

V závěru pořadu však Richterová otevřela jiné téma, konkrétně financování Aliance. „Tyto spolky reprezentují Putinův hlas v Evropě. Jsou s ním velmi spjaté, do Evropy z Kremlu přiteklo 4,5 miliardy korun. Není vůbec jasné, kdo vás financuje,“ prohlásila. To ale Gregor rozporoval. „Tohle rozhodně odmítáme. Rádi bychom byli transparentní, ale kvůli nenávisti některých aktivistů nemůžeme zveřejnit, kdo nás financuje. Vystavíme tak naše drobné dárce šikaně,“ prohlásil.

Na dotaz, zda ji v případě, kdy se obvinění Richterové nebude zakládat na pravdě, hodlá Aliance žalovat, odpověděl jasně. „Budu, protože jak jinak se máme bránit?“ uzavřel.

Tagy:
rodina Evropa manželství Česká pirátská strana Olga Richterová Piráti a Starostové Moskevský Kreml Jan Gregor aliance