Nezatěžujme se v současné době kulturními válkami, zdůraznil v úterý na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Varoval před tím, aby se poslanci v době války na Ukrajině a době ekonomické krize zabývali manželstvím pro všechny. Podle poslankyně Pirátů Olgy Richterové se návrh její strany umožňující manželství stejnopohlavních párů v nejbližších dnech dostane do legislativního procesu.
Návrh podle Richterové Sněmovna dostane „na širší koaliční platformě“. Hlavním předkladatelem aktuálního návrhu bude Josef Bernard (za STAN), sdělila poslankyně STAN Barbora Urbanová s tím, že návrh má podporu všech poslanců jejího hnutí.
„Nedoporučuji vládní poslancům, aby podepisovali cokoliv na toto téma, je to součást rozporu ve společnosti. Zatěžovat se kulturními válkami v současné době, kdy je válka na Ukrajině a ekonomická krize, považuji za zbytečné,“ řekl v úterý na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny Benda. Poslanci ODS podle něj budou mít volné pole působnosti, takže mohou hlasovat podle svého přesvědčení. „Odmítám, aby se to tu tlačilo jednostranně,“ zdůraznil.
Podobně to vidí i šéf lidoveckého klubu Marek Výborný. „Nezpochybňuji, že pro část veřejnosti to může být důležité téma. Ale v současné době pálí lidi jiná témata – válka na Ukrajině, uprchlická krize, zdražování energií,“ upozornil.
Téma manželství pro všechny řešila vládní koalice už v minulém volebním období. Předseda ODS a nynější premiér Petr Fiala loni uvedl, že v etických záležitostech vždy respektoval volné hlasování každého ze zákonodárců.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová minulý týden oznámila, že návrh manželství pro všechny podepíše a podpoří. „Ve 21. století bychom měli mít všichni stejná práva, nikoli je rozdělovat podle sexuální orientace. Návrh k uzákonění manželství pro osoby stejného pohlaví podepíšu a podpořím,“ napsala na Twitter.
Jurečka ustoupil
Předseda lidovců Marian Jurečka před volbami ustoupil od původního požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL, ODS a TOP 09 nedovolili v případné budoucí vládě schválení manželství pro stejnopohlavní páry. Minulý týden řekl, že lidovci nebudou považovat za porušení koaliční smlouvy, když někteří poslanci vládních stran takový návrh předloží.
Richterová upozornila, že registrované partnerství nepřináší občanům stejná práva a povinnosti. Velkou nejistotou zůstává podle ní pro registrované páry stejného pohlaví péče a vztah k dětem i různé aspekty nároků na volno z práce.
Vnímání těchto praktických dopadů na život stejnopohlavních párů podle Richterové u politiků stoupá. Za každou stranu bude pod návrhem podle ní podepsán jeden představitel, chápe nicméně, že jde o etickou otázku, kde si každý zachovává svůj postoj.
Šéf opozičního klubu SPD Radim Fiala avizoval, že návrh nepodpoří. „Jsme konzervativní strana, podle nás je nejdůležitějším právem rodina – a to je muž, žena a děti,“ uvedl.
Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry má vládní koalice ve svém programu. Loni v dubnu ve Sněmovně prošlo prvním čtením. Dolní komora zároveň podpořila zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Poslanci už ale o předlohách před volbami nestihli rozhodnout.