reklama

Hádka u Suchoně: Cikrt zaútočil na Berana kvůli rok starému výroku o smrtnosti

K ostré výměně názorů došlo v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Šéfredaktor Zdravotnického deníku a bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt osočil epidemiologa Jiřího Berana a další odborníky, že neuznali své chyby ohledně některých vyjádření během pandemie. Jak se Beran bránil?

reklama

„Za pandemii můžeme všichni. Bylo to pro nás nové a jako společnost jsme nezareagovali dobře. Vidím problém ve špičkách české medicíny. Někdo měl na začátku mylné představy a pak neuznal, že udělal chybu. Třeba pan profesor před rokem tady, v tomto studiu, říkal, že covid má stejnou smrtnost jako chřipka a opatření jsou přehnaná. Bylo to před nástupem další vlny a víme, co jsme zažili,“ vpálil Cikrt Beranovi.

Bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví ještě dodal, že někteří lékařští kolegové Jiřího Berana jsou ještě větší extrémisté, protože zpochybňují očkování a opatření. Měli by prý jednat decentněji. „Národ se řídí muži v bílých pláštích a ctihodnými pány profesory,“ podotkl.

Beran na dotaz moderátora Petra Suchoně ale svůj rok starý výrok následně vysvětlil a uvedl, že ho covid během posledního roku a půl opakovaně překvapil. „Ukazoval jsem data smrtnosti, tedy počty zemřelých z počtu pozitivně testovaných. Česko v létě vyčnívalo, smrtnost byla kolem půl procenta. V tomto ukazateli jsme byli best in covid po celou dobu,“ řekl.

Za velký počet lidí, kteří covidu do této chvíle podlehli, může podle Berana hlavně vláda. „Šance člověka na přežití, který přišel s covidem do nemocnice, byla o 30 až 40 procent větší než v jiných zemích. Naši zdravotníci udělali fantastickou práci, zachránili co nejvíce životů. To, že se nepovedla opatření a zemřelo tolik lidí, je jiná věc,“ konstatoval.

Babiš příliš často měnil ministry

Cikrt zopakoval, že opatření se nepovedla, protože je odborníci zpochybňovali. „I vy jste radil panu premiérovi. Mluvíme o minulém září. Pan profesor je odborník a epidemiolog a je mi až trapné říkat, že už z ciziny bylo jasné, že se situace na podzim zhorší. Nikomu bych to nevyčítal, kdyby řekl, že ho virus překvapil a on se zmýlil,“ dodal Cikrt.

Také další host pořadu, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. LF UK Marek Orko Vácha viní českou vládu. „Premiér třeba může za to, že tak často měnil ministry zdravotnictví. To přeci nebyla jejich chyba,“ vysvětlil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama