Po prodělaném covidu pomůže molekulární vodík. Užívají ho i prvoligoví fotbalisté

Ještě před masivním nástupem očkovacích vakcín proti koronaviru odborníci hledali, jak obrnit organismus proti nemoci COVID-19 a po jejím prodělání tělo vrátit do normálu. Objevili, že jednou z možností může být aplikace molekulárního vodíku. K té sáhli také fotbalisté českého prvoligového celku 1. FC Slovácko.

O využití a prospěšnosti tohoto základního prvku se vedou vědecké debaty, týmy na celém světě zkoumají hlubší přínos pro běžnou populaci. Na rozvoji trhu s molekulárním vodíkem v Česku pracuje David Maršálek, který vede skupinu H2 Global Group. „Vodík má protizánětlivé účinky, je to nejsilnější antioxidant, ale na rozdíl od jiných je selektivní. Přeneseně řečeno, sám si vybere, co začne v těle řešit,“ popisuje Maršálek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS jednu ze základních vlastností vodíku.

Jak byste srozumitelně zformuloval prospěšnost molekulárního vodíku lidem, kteří se s ním dosud nesetkali?
Po první zkušenosti s tabletami jsem byl docela nadšený z toho, že lidé, ať už po pár dnech, nebo týdnech, začali vnímat něco, co dosud nezažili. Cítili se celkově lépe, vyřešili drobné neduhy, přestala je bolet hlava. Já do té doby používal snad jenom léky proti mořské nemoci na lodi, kde jsem v mládí pracoval, a také léky na chronickou rýmu, které už jsem se také zbavil. Začal jsem se o vodík a jeho zdravotní účinky zajímat a mnoho jsem se dověděl. Ale netroufám si ani teď nikoho poučovat.

Jak funguje a v čem je prospěšný?
Ví se, že vodík patří mezi základní prvky, které tvoří život. Má protizánětlivé účinky, je to nejsilnější antioxidant, ale na rozdíl od jiných je selektivní. Přeneseně řečeno, sám si vybere, co začne v těle řešit. V první řadě volné radikály, které vznikají paradoxně i z kyslíku, a když se přemnoží, škodí. Vodík tyto volné radikály redukuje. Vodík má potenciál také v mobilitě, dopravě, ale já vidím mnohem větší potenciál ve zdravotnictví, protože startuje ozdravné procesy. Mým cílem je sjednotit všechny odborné subjekty zabývající se vodíkem pod jednu střechu. Ať spolu nesoutěží, ale spolupracují, což se mi v posledních letech podařilo.

Dokážou lidé prospěšnost molekulárního vodíku pochopit? Není to příliš komplikované?
Společně jsme vytvořili koncept, díky němuž se dá vodík dostávat do těla v průběhu celého dne, nejen tabletami. To se dá učinit formou kombinace služeb, přístrojů a produktů. Jsem přesvědčený o tom, že významnější jsou služby, protože k nim se dají přidat produkty. Kosmetika, lázeňství, estetická medicína, pečovatelské domy a soukromé kliniky, tam vidím obrovský potenciál, kde může vodík lidem pomáhat. Přes služby, tedy vodíkové procedury především v lázeňství, chceme lidem ukázat a vysvětlit, jak vodík působí. Je známé, že první, kdo začínají využívat podobné novinky, jsou sportovci a lidé s extrémní zátěží, kteří jsou zvyklí se o své tělo starat víc, protože ho potřebují. To se potvrdilo i během pandemie koronaviru. Vždyť molekulární vodík „užívali“ v rámci terapie například fotbalisté prvoligového klubu 1. FC Slovácko.

Vodík patří mezi základní prvky, které tvoří život. Má protizánětlivé účinky, je to nejsilnější antioxidant, ale na rozdíl od jiných je selektivní. Přeneseně řečeno, sám si vybere, co začne v těle řešit.

Komu je tedy určený?
Věřím, že by se vodík mohl prosadit také ve vybraných oblastech zdravotnictví. Zajímavý může být i pro lidi, kteří na to takzvaně mají a jsou zvyklí si dopřávat něco navíc, co jim může posloužit. Je to tak, že spousta lidí, co mají peníze, pochopila, že než si kupovat víc a víc nemovitostí, je lepší investovat do sebe. Vodík tedy mohou využít v průběhu celého dne díky produktům, ale i přístrojům, které nabízíme, a tedy i mimo lázeňská zařízení, kde si mohou dopřát profesionální vodíkové procedury. Připravujeme další školení pro pracovníky z lázeňství, máme hodně pozitivních ohlasů, chtějí obohatit své služby, přinést něco navíc, něco odlišného. Zatím můžou zákazníci využít profesionálních služeb vodíkové terapie ve Františkových Lázních v zařízení doktora Josefa Petáka a v lázních Teplice nad Bečvou.

Jak jste se vlastně dostal k molekulárnímu vodíku?
Vždy jsem se díval na věci a dění kolem sebe trochu jinak a nechápal jsem, proč to jiní tak nevidí. Díky tomu jsem se dostal k americké firmě zabývající se doplňky stravy a poznal jsem jejich marketing. V jejich portfoliu byl i molekulární vodík, klenot, s nímž si nevěděli rady. Začal jsem se jím zabývat, hledal stále více odpovědí. Po čase jsem zjistil, že je to vlastně to nejhodnotnější, co mají, a proto jsem vodíku později obětoval většinu svého času a energie.

David Maršálek (39 let)

Zakladatel a společník skupiny H2 Global Group, propagátor užívání molekulárního vodíku nejen v Česku.
Narodil se v Hranicích na Moravě, vystudoval hotelovou školu, titul bakalář v oboru management a marketing získal v Irsku na Dublin Business School.
Pracoval jako bartender, také na zámořských lodích, jako agent v callcentru či tzv. headhunter.
Má dvě děti, zajímá se o cestování, přírodu a sportuje.

To je dost vzdálené od oboru, který jste vystudoval…
Vystudoval jsem hotelovou školu a gastronomii v Kroměříži. Pracoval jsem v luxusních hotelech a barech a pak na výletních lodích. Dva roky jsem působil v Ostravě, poté tři roky ve Středomoří, v USA a Kanadě, mohl jsem cestovat, naučit se jazyky a užít si mládí. Následovalo pět let v Irsku, kde jsem při práci s vyznamenáním vystudoval soukromou vysokou školu Dublin Business School. To všechno mi hodně pomohlo k získání rozhledu, bez působení v cizině ho mnohdy těžko dostanete.

Co považujete za nejdůležitější moment pochopení významu molekulárního vodíku a rozhodnutí se mu věnovat?
Nikdo tomu nerozuměl a já se zajímal. Nejsem prodejce, ale spíš hledám cesty, jak něco vyřešit, jsem vizionář. Tehdy před osmi lety se používaly jen tablety a začaly se objevovat další možnosti, tedy přístroje vyráběné v Asii. Usoudil jsem, že si vodík zaslouží samostatnou pozornost a firmu, která by se zabývala pouze jím, a nebýt pouze součástí nabídky doplňkové stravy.

Jak jste pokračoval?
Nebylo to jednoduché. Mnoho lidí okolo se snažilo mé nápady kopírovat, nebo naopak mě utlumit, aby se mne zbavili a mohli mé myšlenky sami realizovat, ale do hlavy mi nikdo neviděl. Naštěstí se vždy ukázala krátkozrakost takového přístupu. Pokud vás někdo kopíruje, ale nevidí dopředu, nemůže dojít daleko. To je pro mě jistý adrenalin, který mě naplňuje. Narodil jsem se ve znamení Štíra, takže jsem průbojný, jdu si za svým. Neobjevil se problém nebo psychopat, který by mě zastavil. Získal jsem na svoji stranu ty nejlepší lidi. Vždy se snažím, aby se ti, kteří se mnou spolupracují, cítili komfortně, bezpečně a dostali ocenění za svoji činnost.

Vědci z Fakulty tělesné kultury pod vedením docenta Michala Botka zkoumají účinky molekulárního vodíku na lidské tělo čtyři roky, včetně účinků jeho inhalace na organismus po prodělání nemoci COVID-19.

Jak vypadal první krok vaší vodíkové cesty?
Od začátku jsem používal své peníze, což jde proti základním obchodním principům, které jsem slýchával na přednáškách obchodní strategie v Irsku. Vždy si je půjčte u banky, povídali nám ve škole. Ale já jsem udělal přesný opak. I když ta investice byla rozložená, zariskoval jsem a dal jsem do toho maximum, protože jsem vodíku vždy věřil. Postupem času se mi potvrdila správnost rozhodnutí, zaměřit se na zdravotnictví a k tomu příbuzné oblasti. Což ostatně potvrzuje i aktuální situace. Trvalo téměř devět let, než jsem se dostal až sem, kde jsem teď. A jsem rád, že jsem to udělal.

Vaši společnost tvoří tým asi třiceti lidí, podpořili ji i známí lékaři jako Pavel Malovič, který mnoho let působil ještě u československé fotbalové reprezentace. Jaký bude další vývoj?
Abychom mohli budovat globální společnost s miliardovým obratem, založili jsme skupinu H2 Global Group, jejíž součástí jsou výrobní firmy H2 Pharm a Molecular Hydrogen Medical Technologies, distribuční firma H2 World Health and Beauty company a investiční společnost Molecular Hydrogen Investment Group, která svými aktivitami zajišťuje finanční zdroje celé skupině pro plánovanou expanzi. Svými aktivitami se skupina pohybuje v oborech medicíny (medicinální plyny a zdravotnické prostředky), biomedicíny, biotechnologie, biochemie, kosmetiky a potravinářství, včetně výživy.

Jednou z prvních aktivit společnosti bylo podání žádosti o schválení světově unikátního a prvního vodíkového dluhopisového programu u České národní banky…
Vše se povedlo a můžeme investorům nabídnout jedinečnou příležitost být u rozjezdu dalšího českého úspěšného příběhu, tedy revoluce s vodíkem nejen ve zdravotnictví. Investorem do vodíkových technologií se může stát každý již od pětadvaceti tisíc korun se sedmiprocentní roční úrokovou sazbou. Ale stále častěji se na nás začínají obracet také větší investoři a investiční skupiny. Naše investiční příležitost do vodíku není jen o zhodnocení volných prostředků, ale také o možnosti být u toho a podpořit vznik tohoto unikátního odvětví. Vstupujeme do nové éry snižování emisí a podpory životního prostředí, ale hlavně nacházení nových cest, jak lidem a jejím čtyřnohým kamarádům zkvalitnit život, a ještě mnohem více.

Zkoumáte dopady působení molekulárního vodíku také na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci?
Ano, je to jeden z našich současných výzkumných projektů, dodáváme tam vodíkové inhalační přístroje. Vědci z Fakulty tělesné kultury pod vedením docenta Michala Botka zkoumají účinky molekulárního vodíku na lidské tělo už více než čtyři roky. V rámci naší spolupráce probíhá experimentální výzkum zaměřený na účinek inhalace molekulárního vodíku na organismus po prodělání nemoci COVID-19. Tento výzkum může mít významný dopad na budoucnost vodíku v systému českého zdravotnictví. Podle docenta Botka některé mezinárodní experimentální studie už prokázaly, že molekulární vodík mimo jiné snižuje přehnanou zánětlivou reakci imunitního systému, takzvanou cytokinovou bouři. Na výzkumu o vodíku a jeho vlivu na zdraví člověka a zvířat již desítky let pracují vědci z celého světa, hlavně v Japonsku, kde jsou lídry tohoto odvětví. U nás je to kromě Fakulty tělesné kultury v Olomouci také Ústav Experimentální medicíny v Praze, součást Akademie věd České republiky, kde tým docentky Čejkové vytvořil patent na léčebný přípravek, obsahující molekulární vodík se zvýšeným antioxidačním účinkem, určený k prevenci a léčení zánětlivých a degenerativních onemocnění. Na vývoji a výrobě nejen tohoto a dalších produktů v současné době pracujeme prostřednictvím naší výrobní společnosti H2 Pharm, abychom tyto produkty co nejdříve uvedli na trh. Některé produkty s využitím tohoto patentu již máme v prodeji, jsou to produkty H2 Immunity a H2 Forte.

Plagiátoři se objeví v každém odvětví a obecně platí, že když nás někdo chce kopírovat, znamená to, že jsme průkopníci v oboru a děláme to nejlépe. Stejného finálního produktu však nikdy nedosáhnou, ani kvalitou, ani cenou.

Jaké je povědomí o molekulárním vodíku ve světě?
Před lety jsem pochopil, že je třeba lidi nejprve vzdělávat, shromáždit odborníky a prezentovat poznatky. Proto jsem založil Evropský institut pro terapii molekulárním vodíkem. Během let jsme uspořádali celkem sedm konferencí s mezinárodní účastí v České republice a na Slovensku. Podobných organizací najdete ve světě několik, v Evropě jen jednu, tu naši, další jsou v USA a také v Asii. Nejde v první řadě o prodej krabiček s tabletami, ale o to, aby lidé nejdříve získali odpovídající informace a pak si sami produkt vyžádali. Občas se ozvou odborníci z různých koutů světa, třeba kolega z irské kliniky, tedy první H2 kliniky na světě, který se k vodíku dostal díky mezinárodním studiím, a již přes rok s námi úzce spolupracují. A nejsou jediní, dodáváme pro specializované distribuční společnosti pro lékaře a fyzioterapeuty v USA i Jižní Koreji.

Chcete tedy dále expandovat a rozšířit počet výrobků?
Ano, v posledních dvou letech jsme hodně investovali do výzkumu a vývoje. Stálá inovace a cenová dostupnost našich produktů je naší prioritou. Kvalitními, novými a cenově dostupnými vodíkovými produkty chceme proniknout na světové trhy, kde v současné době nemáme konkurenci. Snažíme se zefektivnit nejen výrobu, ale i samotnou logistiku a distribuci. V minulých letech jsme investovali také do vlastních prostor, kde máme k dispozici jak kancelářské, tak i skladovací prostory. Disponujeme také globálním distribučním centrem přímo v České republice.

Snaží se někdo vaše výrobky kopírovat?
Ano, sledujeme, že se nás občas někteří snaží kopírovat a za použití různých známých osobností a sportovců své napodobeniny prodávají. Plagiátoři se objeví v každém odvětví a obecně platí, že když nás někdo chce kopírovat, znamená to, že jsme průkopníci v oboru a děláme to nejlépe. Stejného finálního produktu však nikdy nedosáhnou, ani kvalitou, ani cenou. Do výzkumu a vývoje produktů investujeme nemalé prostředky hlavně proto, že kvalita, unikátnost a bezpečnost našich produktů je pro nás na prvním místě. Nejenže pracujeme s patentovanými technologiemi, které nelze zkopírovat, ale zároveň připravujeme registraci dalších patentů na vodíkové produkty, což bude znamenat revoluci v tomto nově vznikajícím vodíkovém odvětví.

Kde se dá k vodíku dostat běžnou cestou?
Všude tam, kde najdou dostatečně otevřenou mysl pro to, aby se molekulárnímu vodíku věnovali. Ať už se jedná o lázeňská zařízení, nebo kosmetické salony. Zjistili jsme, že lépe funguje obchod prostřednictvím odborníků než prodej produktů po internetu. Zákazníci většinou důvěřují expertům, protože nemají čas sami studovat veškeré podrobnosti. Začínali jsme ve wellness Horském hotelu Excelsior v Horní Lomné na severu Moravy a v Lázeňském sanatoriu doktora Petáka ve Františkových Lázních. Jakmile se lidé dozvěděli informaci, že mohou dostat lázeňskou proceduru obohacenou vodíkem, využili toho. Brzy jsme získali plno ohlasů, že z ní odcházejí odpočatější, energičtější než dříve.

Jaké vodíkové produkty jsou nyní v Česku na trhu?
Vodíkové tablety H2 Forte, H2 Immunity a H2 Dent Care. Naše produkty jsou k dostání ve vybraných lékárnách v Česku i Slovensku i na e-shopech, ale také v lázeňských domech, kde používají naše unikátní a námi vytvořené procedury s molekulárním vodíkem s užitím našich produktů.

Všeobecné povědomí je základ. Jaká bude vaše další cesta k lidem, zákazníkům, do zdravotnictví?
Náš tým je velmi kreativní a snažíme se k zákazníkům dostat co nejblíže a vysvětlit jim výhody užívání vodíkových produktů na denní bázi. Jeden z našich hlavních cílů je dostat vodíkové produkty do každé rodiny pro zajištění kvalitnějšího života.

Tagy: