Hasiči kvůli bouřkám vyjeli ke stovkám případů. Zasahovali i v uprchlickém městečku

Stanový tábor, ve kterém je v pražské Troji ubytovaná část uprchlíků z Ukrajiny, poškodila v noci na sobotu silná bouřka. V Lužné u Rakovníka hořel v pátek po 20:00 po úderu blesku dům a na Pardubicku karavan. Hasiči po celé republice měli kvůli extrémnímu počasí stovky výjezdů.

Ve stanovém městečku mezi Povltavskou ulicí a Městským okruhem je od minulého víkendu ubytovaná část Ukrajinců čekajících na ověření totožnosti. Má kapacitu pro 150 lidí. Bouřka provázená poryvy silného větru zasáhla tábor v pátek večer a poškodila několik stanů a oplocení. Uprchlíci proto byli přesunuti do dvou evakuačních autobusů.

Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů spolu s personálem tábora ihned zahájili odstraňování následků bouřky. „Ve 2:00 byl provoz tábora plně obnoven a uprchlíci byli uloženi na lehátka,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Hasiči vyjížděli ke stovkám případů

Kvůli silnému větru vyjížděli hasiči v Praze od pátečního večera ke stovce zásahů.

Ve Středočeském kraji bouřka lámala stromy a strhávala střechy. Hasiči v regionu měli od pátečních 21:00 do sobotního rána 333 výjezdů. V Lužné u Rakovníka hořel v pátek po 20:00 po úderu blesku dům, předběžný odhad škody je čtyři miliony korun. „Událost se stala ve 20:15 v pátek večer. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu, protože šlo o dílnu o půdorysu 30 × 10 metrů, uvnitř které byly vozidla a tlakové lahve,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu kolem 22:30.

Hasiči na severu Čech vyjížděli v pátek večer a v sobotu v noci k více než 96 událostem. Odstraňovali hlavně spadané stromy přes komunikace a železniční tratě. „V souvislosti s večerními bouřkami evidujeme v našem kraji 76 událostí. Jednalo se převážně o popadané stromy přes pozemní komunikaci nebo železniční trať,“ uvedl na Twitteru mluvčí krajského hasičského sboru Ústeckého kraje Milan Tabi.

U více než 20 událostí hlavně v okrese Česká Lípa zasahovali hasiči v Libereckém kraji. Šlo také o odstraňování následků bouře, zejména o likvidaci spadaných stromů na komunikace.

Spadlé dráty i poškozená auta

Bouře se silným větrem v Královéhradeckém kraji lámala stromy a poškodila několik aut. Hasiči měli v kraji od pátečních 22:00 do sobotního rána 124 výjezdů. Nejvíce hasiči zasahovali na Náchodsku, kde měli téměř 40 výjezdů, řekla v sobotu ráno mluvčí hasičů Martina Götzová.

Například v Semonicích u Jaroměře blesk zapálil strom a v Libřicích na Hradecku od spadlých drátů elektrického vedení hořela tráva. V Červeném Kostelci hasiči sundávali zahradní altán ze střechy mateřské školy, v Mlázovicích na Jičínsku zabezpečovali štít rodinného domu a v Jaroměři likvidovali strom spadlý na garáž.

Blesk v obci Srch u Pardubic zasáhl a zapálil karavan. Následně v karavanu vybuchla propanbutanová bomba. Událost se obešla bez zranění. V celém Pardubickém kraji měli hasiči kvůli bouřce od pátečního podvečera do sobotního rána přes 90 výjezdů.

Záchrana slepic

Při bouři hasiči také zachraňovali slepice v odchovně v Opatovicích nad Labem na Pardubicku. Kvůli bouři v odchovně vypadla klimatizace a hrozilo přehřátí slepic. Hasiči proto ve třech halách napojili ventilátory na elektrocentrály a v chodu je udrželi celou noc.

Posted by HZS Pardubického kraje on Friday, May 20, 2022

Hasiči na Vysočině vyjížděli na více než 40 míst kvůli odstranění popadaných stromů. Události, u kterých krajští hasiči zasahovali, se podle jejich mluvčí Petry Musilové obešly bez zranění. Podle meteorologů mohl mít vítr v nárazech rychlost až 90 kilometrů v hodině.

Nejvíce popadaných stromů či ulámaných větví museli hasiči na Vysočině odklízet na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Stromy většinou bránily průjezdnosti silnic. Ve Svratce na Žďársku spadlo několik stromů na dráty elektrického vedení.

Jihočeské hasiče podle vyjádření jejich mluvčí Venduly Matějů večerní a noční bouřky nijak nezaměstnaly. Klidno bylo také v jižní části Vysočiny.

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Friday, May 20, 2022

Zejména na západě Čech meteorologové zaznamenali velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru. Maximální změřený náraz byl na stanici Plzeň-Mikulka, kde foukal vítr o rychlosti 34,6 m/s, tedy 125 km/h. „Podle miskového anemometru stanice to bylo dokonce přes 130 km/h,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:26

Zelenského poradce: Vznikla ohrožující situace

23:57

Lukašenko: Ukrajina na nás vyslala rakety, zneškodnili jsme je

23:26

Putin chce vyhladovět celý svět, říká expert

22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

Živě
ON-LINE: Ukrajinci na nás vyslali rakety, tvrdí běloruský prezident Lukašenko

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že Ukrajina raketami zaútočila na jeho zemi.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.