Musel bych mít klapky na očích, abych neviděl klimatickou změnu, říká Fiala k požáru

K devastujícím požárům v Národním parku České Švýcarsko se vyjadřují také české politické špičky. Premiér Petr Fiala (ODS) hovořil o požárech v Evropě jako o průvodním jevu klimatické změny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) či pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) radí lidem, aby raději zavřeli okna kvůli kouři, který se dostal nad značnou část republiky. Jiní politici jako expremiér Andrej Babiš (ANO) či předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase děkují hasičům za skvělou práci. Ti na místě nasazují své životy, aby situaci dostali pod kontrolu.

Jako průvodní jev klimatické změny vidí požáry v Českém Švýcarsku premiér Fiala. Hovořil o tom v pondělním letním speciálu pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Je to jeden ze série požárů, kterým teď Evropa čelí. Nepochybně to musíme vidět a mít na paměti. Víme z České republiky, že v posledních letech v některých oblastech, zvlášť třeba na jižní Moravě, čelíme suchu a dalším průvodním jevům určité změny. Musel bych mít klapky na očích a nepřemýšlet rozumem, což by nebylo vůbec pravicové, kdybych neviděl, že se klima určitým způsobem mění a že celá Evropa čelí požárům způsobeným neobvykle vysokými teplotami,“ sdělil Fiala ve vysílání.

Nevětrejte, radí Rakušan s Hřibem

Dlouhodobě o situaci informuje ministr vnitra Rakušan, který aktuálně radí především nevětrat. „Pokud jste se probudili s pocitem, že někde poblíž hoří, nejste sami. Kouř z hořícího Hřenska zahalil velkou část Česka. Buďte v klidu, zavřete okna, naši hasiči se snaží,“ upozornil ministr vnitra, pod nějž hasičský sbor politicky spadá.

Podobně hovořil také pražský primátor Zdeněk Hřib. Navíc informoval o možné pomoci pražských hasičů. „Kouř z rozsáhlého požáru v Hřensku se dostal až na území Prahy. Doporučujeme nevětrat. Naši hasiči nabídli kolegům ze severu pomoc a jsou připraveni vyrazit, pokud bude potřeba,“ sdělil primátor.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zase přislíbil pomoc lidem, kteří byli požárem zasaženi. Na úřadech práce mohou žádat o mimořádnou pomoc ve výši 69 300 korun.

‼️Pomůžeme všem, kteří to budou potřebovat 👇

Posted by Marian Jurečka on Tuesday, July 26, 2022

Hasiči nasazují životy

K situaci se vyjádřil také expremiér Andrej Babiš (ANO), který poděkoval záchranným složkám. „Velké díky všem hasičům a vojákům, kteří v Českém Švýcarsku svádí svůj boj s požárem a snaží se ho dostat pod kontrolu. Věřím, že se jim to brzy povede a držím palce, aby jim v tom pomohlo i počasí a konečně už přišel déšť. Myslím na všechny, kterým živel způsobil škody,“ uvedl na Twitteru expremiér.

Podobně hovořila také předsedkyně Sněmovny. „Děkuji všem složkám IZS, zejména hasičům a to i těm dobrovolným, za nesmírné nasazení, s jakým zápasí s požárem na Hřensku. Kouř jde cítit i stovky kilometrů, na místě zažívají jistě hotové peklo. Myslím na ně, ať požár zvládnou a ve zdraví se vrátí domů,“ napsala předsedkyně TOP 09.

Že záchranné složky nasazují své životy připomněl také šéf sněmovního klubu TOP 09 Jan Jakob. „Hasiči a hasičky v Národním parku České Švýcarsko nedělají jen svou práci. Tohle je mnohem víc. Nasazují své životy a zdraví v extrémních podmínkách, aby požár zkrotili. Prosím, zvládněte to v pořádku,“ napsal na Twitteru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Covid coby tichý interpret. Neodradí nás, hlásí návštěvníci festivalů. Co na to imunolog?
Koronavirus

Covid coby tichý interpret. Neodradí nás, hlásí návštěvníci festivalů. Co na to imunolog?

Již od konce června začali Češi utišovat svůj hlad po hudebních festivalech či venkovních divadelních scénách. Pandemii koronaviru mnozí strčili do pomyslné škatulky „neotvírat“ a rozhodli se užít si roky odkládané akce. Přesto se domů někteří vraceli s příznaky koronaviru. Ať už si byli návštěvníci rizika nákazy vědomi, nebo ne, prožitých chvil na eventech, které čítaly i desítky tisíc lidí, nelitují. Imunolog Václav Hořejší navíc míní, že si na vir ve společnosti musíme zvyknout.

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku
Ukrajina

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Zdá se, že ruská ofenziva na Donbase nadále zpomaluje. Bezpochyby na tom bude mít podíl i 93. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která na východě země drtí jedno ruské obrněné vozidlo za druhým. Tentokrát se obávaná jednotka pochlubila záběry z útoku na tank. Ten se jí povedlo zničit pomocí amerického raketometu Javelin. Jeden z členů posádky stroj s typickým označením písmene „Z“ rychle opustil a začal prchat. Zdravotní stav zbylých okupantů není známý.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:06

Ukrajinské přístavy opustily další dvě lodě vezoucí obilniny, uvedla Ankara

10:47

Rusové ostřelovali obytnou čtvrť v Nikopolu. Vypálili přes 30 raket, tvrdí gubernátor

10:37

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

10:09

Rusko znovu varovalo Spojené státy před kroky, které by mohly vést k přerušení diplomatických vztahů, řekl ruský diplomat agentuře TASS.

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Konec strachu z požáru. Lidé z Hřenska se po třech týdnech vracejí domů

Aktualizováno

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice ze Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená. Oheň se u osady Mezná podařilo hasičům v minulých týdnech s vypětím sil zastavit, jiskry však létaly i desítky metrů daleko.

Rushdieho měl pobodat 24letý sympatizant íránského režimu. Stoupenci islámu čin oslavují

Útočníkem, který v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, má být čtyřiadvacetiletý Hadi Matar z New Jersey. Uvedla to policie. Příznivci íránské vlády na sociálních sítích čin oslavují a varují, že podobný osud čeká i další nepřátele islámu. Podle médií Matar sympatizuje s íránským režimem a Islámskými revolučními gardami.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Povinné topení jen do 18 stupňů? Za nedodržování hrozí lidem kontroly i tučné pokuty

Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.

Živě
ON-LINE: EU není supermarket, vzkázal Zelenskyj. Vyzval k přerušení víz pro Rusy

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit.

Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?

Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?

Domácí zpravodajství

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.